Trgovske police na oddelkih sadja in zelenjave v trgovinah po Združenem kraljestvu so te dni precej prazne. Ponekod je mogoče kupiti le manjše količine paradižnikov, kumar, paprik, solate ... Nekatere večje britanske trgovske verige so namreč zaradi pomanjkanja teh vrst svežega sadja in zelenjave uvedle omejitve pri nakupu. Neugodne vremenske razmere – sneg v Španiji in toča v Afriki – so zdesetkale pridelek. Na prehrambno industrijo negativno vplivajo tudi visoke cene energentov, umetnih gnojil in brexit.
Večjim trgovskim verigam v Združenem kraljestvu primanjkuje sadja in zelenjave. Tamkajšnji mediji v teh dneh snemajo prazne trgovske police, posnetki so preplavili družbeno omrežje Twitter, mediji pa poročajo o omejitvah pri nakupih, ki so jih trgovine uvedle za kupce.
Sales of some fruit and vegetables have been limited by some of the UK's largest supermarkets, including Asda, Tesco, Aldi and Morrisons.
— Channel 5 News (@5_News) February 22, 2023
It's been caused by a range of issues and it's led to some retailers to start rationing sales, as @JayAkbar13 has been finding out.#5News pic.twitter.com/IqLkiFzuOf
Skoraj vsi večji trgovci v Veliki Britaniji so v preteklih dneh omejili nakup količine paradižnikov, kumar, solate, paprik in nekaterih drugih vrst sadja in zelenjave na največ tri kose. Največji britanski trgovec Tesco je za CNN potrdil, da lahko stranke kupijo največ po tri paradižnike, paprike in kumare. Asda, tretja največja trgovska veriga na Otoku, je uvedla enak režim in na seznam dodala še solato, brokoli, cvetačo in maline. Aldi (v Sloveniji nemško trgovsko verigo poznamo pod imenom Hofer) je omejil nakupe paprike, paradižnika, kumar, četrti največji trgovec Morrison je na svoj seznam omejitev dodal še solato.
Težave po besedah trgovcev nastajajo zaradi neugodnih vremenskih razmer v nekaterih glavnih dobaviteljih v Španiji in Afriki.
“Tako kot drugi veletrgovci se tudi mi spoprijemamo s pomanjkanjem nekaterih pridelkov iz Španije in Afrike,” so za CNN povedali pri Tescu. Sainsbury’s, ki velja za drugega največjega trgovca v Združenem kraljestvu, je za CNN povedal, da ne načrtujejo omejevanja nakupov teh živil.
Britanski strokovnjaki so že napovedali, da bodo pomanjkanja dodatno spodbudila že tako visoko stopnjo inflacije, ki je s 16,7 odstotka pred novim letom dosegla 15-letni vrhunec. Da pomanjkanja močno pestijo tudi britansko javnost, kaže izjava predstavnika odnosov z javnostmi britanskega ministrstva za okolje, hrano in podeželje (Defra), ki je povedal “da ima Velika Britanija zelo odporno dobavno verigo, ki je dobro pripravljena na obvladovanje motenj” ter da razumejo skrbi javnosti, ki so povezane z oskrbo s svežo zelenjavo.
Pridelek paradižnika v Španiji manjši za 20 odstotkov
Asda in Morrison za pomanjkanje krivita slabe vremenske razmere v glavnih pridelovalnih regijah. Andrew Woods, urednik pri podjetju Mintec, ki se ukvarja s podatki o surovinah, je po poročanju CNN povedal, da je pridelek paradižnika v Španiji za 20 odstotkov manjši kot pred letom dni. Dodal je še, da je nadpovprečna vročina v Španiji in Maroku lansko jesen skupaj s hladnim vremenom v zadnjih dveh tednih prizadela proizvodnjo. Napovedal je, da bo pridelava paradižnika in kumar padla na najnižjo raven od leta 1985. Po njegovih besedah je shranjevanje sadežev, kot je paradižnik, energijsko zelo zahtevno.
Slabši pridelek je problematičen za trgovce na drobno v Združenem kraljestvu, ki so v tem letnem času odvisni od uvoza. Britanski trgovci decembra in marca uvozijo kar 90 odstotkov paradižnika in 95 odstotkov vse solate.
Direktor trgovca Waitrose je povedal, da njihova veriga za zdaj še ne uvaja omejitev nakupov, čeprav spremljajo razmere. Napovedal je, da se bodo zaloge spet dvignile čez približno dva tedna, ko se v drugih delih sveta začnejo sezone rasti omenjenih vrst zelenjave.
A medij Channel 4 je poročal, da se tudi britanski pridelovalci spopadajo s težavami. Ob ogledu rastlinjakov enega največjih pridelovalcev paradižnikov na Otoku so ugotovili, da njihova pridelava zamuja zaradi visokih cen energentov. Ker so letos pozneje začeli pridelavo, so sadike še majhne in s proizvodnjo ne morejo ujeti trenutnega povpraševanja. Euronews pa je poročal, da so se cene energentov od leta 2019 dvignile za 79 odstotkov, cene umetnih gnojil pa za 169. Tudi živalska krma se je podražila za 57 odstotkov.
Nekateri strokovnjaki že omenjajo težave tudi na področju živinoreje, ki se sooča s pomanjkanjem delovne sile in visokimi cenami energentov in gnojil. Težave opažajo pri prašičereji in perutninarstvu zaradi ptičje gripe. Veliko Britanijo je dodatno prizadel brexit, s katerim so britanski kmetje izgubili določene evropske subvencije in druge omejitve uvoza, zaradi česar po mnenju mnogih hrana “ostane” v Evropi.
I haven't heard from a single European country about food shortages. So it seems to be a ... British problem? https://t.co/8StfBFKGAS
— Christian Odendahl (@COdendahl) February 22, 2023
Urednik časopisa The Economist v Evropi je na svojem profilu na Twitterju zapisal, da ne gre za evropski, ampak britanski problem. Liz Webster iz organizacije Save British Farming pa je na Twitterju objavila video, v katerem za trenutne težave britanskih trgovcev (in pridelovalcev) krivi brexit.
The reason we have #foodshortages in Britain is because of this @Conservatives govt and their #Brexit and it’s not because of Spanish weather!
— Save British Farming 🇬🇧 (@SaveBritishFood) February 21, 2023
Our chair @LizWebsterLD explains what’s happening and how there is a a quick fix which will solve most of the issues. pic.twitter.com/wY9phQNn14
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje