Zakon o preoblikovanju Vzajemne sprejet, zavarovancem 120 evrov izplačila

Gospodarstvo 13. Dec 202314:24 > 20:47 7 komentarjev
Foto: Tina Kosec/BOBO

Poslanci so z 48 glasovi za in 22 proti potrdili zakon o statusnem preoblikovanju Vzajemne, ki naj bi se zgodilo z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Z njim se bo sicer uredilo premoženjsko razmerje med deležniki zdravstvene zavarovalnice.

Prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje v obstoječi obliki bo ukinjeno 1. januarja 2024, ko bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v skladu z julija sprejeto novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju začel zbirati obvezni zdravstveni prispevek.

Vzajemna naj bi se takrat preoblikovala v delniško družbo. Po predlogu bo Vzajemna svojemu ustanovitelju, to je ZZZS, vrnila njegov vložek ob ustanovitvi, bodisi v denarju ali v delnicah. Približno 800.000 zavarovancem pa se bodo izplačali njihovi deleži oz. bodo dobili delnice preoblikovane družbe. Vlada je denarno poplačilo zavarovancev predvidela za primer, da vrednost posameznega deleža ne presega 70 evrov, nato so člani odbora za finance ta znesek zvišali na 130 evrov, novembra pa so poslanci izglasovali dopolnilo za znižanje tega zneska na 120 evrov.

Kot je danes pred glasovanjem poudarila državna sekretarka na ministrstvu za finance Nikolina Prah, obravnavani predlog zakona predstavlja najprimernejši in najbolj transparenten način, da se zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja s statusnopravnim preoblikovanjem Vzajemne v delniško družbo dokončno uredi premoženjska razmerja med vsemi tremi deležniki. To so zavarovanci Vzajemne, njen ustanovitelj ZZZS in sama družba.

Vzajemna
Foto: Srdjan Živulović/BOBO

SD in Levica kljub kritikam podprli zakon

V Levici so predlog zakona podprli, čeprav bi si želeli bolj radikalnega zakona. Kot je danes poudaril njihov poslanec Milan Jakopovič, so letos pokazali, da “vzajemniški lobi ni vsemogočen”. V Levici podpirajo rešitev, da se bo premoženje, “ustvarjeno na podlagi privatizacije dela obveznega zdravstvenega zavarovanja, vrnilo zavodu in zavarovancem”.

Podprli so ga tudi v Svobodi. “Podpiramo cilje in namen zakona, gre za transparentno ureditev statusnega preoblikovanja Vzajemne z glavnim namenom zaščite pravic njenih članov in ustanovitelja,” je dejala Monika Pekošak.

Bolj kritični so bili v SD, kjer bi si po navedbah Soniboja Knežaka želeli več prizadevanj vlade, da bi v Sloveniji ohranili in razvili sistem vzajemnih zavarovanj. Predlagatelj bi po njihovo “lahko vložil več potrpežljivosti in razumevanja v pripravo rešitev in tako pripravil zakon, ki bi bolj primerno uredil prehod na novo ureditev”.

Zakon po pričakovanjih brez opozicijske podpore

Zakona pa glede na razprave pričakovano niso podprli v opoziciji. Suzana Lep Šimenko je pojasnila, da v SDS dvomijo v dobronamernost predlagatelja, predvsem kar se tiče transparentnosti preoblikovanja. Kot je navedla, je že v trenutno veljavnem zakonu o pogojih za statusno preoblikovanje vzajemne zdravstvene zavarovalnice določen postopek in način preoblikovanja, predlog zakona pa po njihovem tudi jemlje pravico odločanja trenutni legitimno izvoljeni skupščini Vzajemne.

Čeprav se po navedbah Jerneja Vrtovca (NSi) končno končuje saga okrog prenosa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno zdravstveno zavarovanje, pa s tem zakonom ljudje ne bodo nič na boljšem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje