Britanski Arm je tik pred vstopom na borzo. Pred dnevi so v New Yorku pripravili roadshow, dogodek, na katerem so prepričevali potencialne vlagatelje. V Armu računajo, da bi ob vstopu na borzo vrednost podjetja dosegla okoli 50 milijard dolarjev (okoli 46 milijard evrov). Če se bodo njihova pričakovanja uresničila, bo prva javna ponudba delnic Arma največja v zadnjih dveh letih.
V prihodnjih dneh bo britanski oblikovalec čipov Arm izpeljal javno ponudbo delnic (IPO) na newyorškem Nasdaqu.
V intenzivnih pripravah na borzo, kjer želi za delnico iztržiti med 47 in 51 dolarjev, je prejšnji teden v enem od newyorških hotelov morebitnim investitorjem podrobneje prestavil svoje načrte razvoja.
Kaj so šef Arma in njegova ekipa povedali vlagateljem?
Glavni direktor Arma Rene Haas in njegova ekipa so po poročanju Reutersa več kot sto potencialnim vlagateljem podrobno predstavili načrte za rast. Arm, ki je v lasti japonskega konglomerata Softbank, na trgu pametnih telefonov ustvari veliko večino prihodkov.
Vendar zaradi šibkejšega povpraševanja po mobilnih telefonih prihodki stagnirajo. Ti so v poslovnem letu 2023, ki se je zaključilo konec marca, znašali 2,68 milijarde dolarjev (2,47 milijarde evrov), v istem obdobju leto pred tem so znašali 2,7 milijarde dolarjev.
Zato se v Armu načrtujejo okrepiti na drugih področjih, je poročal Reuters, kjer se v prihodnjih letih napoveduje večja rast kot na trgu mobilnih telefonov. Denimo v računalništvu v oblakih, ki bo po napovedih do leta 2025 globalno raslo po 17 odstotkov na leto, tudi na račun pospešenega razvoja umetne inteligence. Na drugi strani so napovedi, da se bo trg mobilnih telefonov povečeval za šest odstotkov na leto.
Kdo je že izkazal interes za delnice
Ceno delnice ob prvi javni ponudbi so v Armu postavili med 47 in 51 dolarjev, s čimer bi vrednost podjetja znašala med 50 milijard in 54,5 milijarde dolarjev (okoli 50 milijard evrov). V tem primeru bi bil to največji borzni debi v zadnjih dveh letih, potem ko je konec leta 2021 na newyorško borzo vstopil proizvajalec električnih avtomobilov Rivian Automotive.
Čeprav so bili po roadshowu prejšnji teden nekateri vlagatelji in bančniki optimistični, ni jasno, kako velik bo ta IPO, je poročal Reuters. V Armu, kjer dizajnirajo jedrne komponente čipov, so se medtem o sodelovanju v prvi javni ponudbi delnic že dogovorili z nekaterimi največjimi kupci, med katerimi so Apple, Nvidia, Alphabet in Intel. Apple je eden od več strateških vlagateljev, ki so se zavezali, da bodo v prvo javno ponudbo delnic Arma vložili 735 milijonov dolarjev (okoli 680 milijonov evrov).
Poleg tega je Apple z Armom podpisal dolgoročno pogodbo. Arm ima namreč v lasti intelektualne pravice za tehnološko arhitekturo, ki je vgrajena v večino pametnih telefonov po svetu, in zanjo prodaja licence Applu in mnogim drugim podjetjem.
Z lastništvom delnic naj bi si tehnološki velikani, ki so odvisni od čipov, zagotovili njihovo dobavo in bili tako v prednosti pred konkurenco. To je še zlasti pomembno po tem, ko so se zaradi motenj v dobavah polprevodnikov ustavljale proizvodnje, tudi v Sloveniji.
Izpostavljenost do Kitajske
Zaradi geopolitičnih napetosti med ZDA in Kitajsko so vlagatelji posebej pozorni na izpostavljenost Arma do azijske velesile. Britanci so lani na Kitajskem ustvarili četrtino prihodkov. Poleg tega ima Arm China zgodovino zamujanja s plačili in pomeni pomembno tveganje za posel, je še poročal Reuters.
Dodajmo, da tehnološki spopad med Washingtonom in Pekingom poteka tudi na liniji polprevodnikov. Z robustnimi naložbami državi težita k temu, da postaneta samooskrbni s to ključno tehnološko komponento, ki se vgrajuje za celo vrsto izdelkov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje