Prodaja hotelov: Igra tranzicijske levice ali načrt Orbanovih oligarhov?

Gospodarstvo 20. Jan 202218:39 > 18:41 1 komentar

"Orbanovi oligarhi so bodoči oligarhi Slovenije, če to vlado pustimo pri življenju po 24. aprilu," dogajanje okrog prodaje deleža v Savi madžarskemu skladu iz kroga madžarskega premierja Viktorja Orbana komentira koordinator Levice Luka Mesec. Matej Tonin iz koalicijske NSi pa na drugi strani pravi, da vlada nima nič z dogajanjem v Savi, saj delež prodaja zasebni sklad York. Poleg tega, kot pravi, za tem skladom stojijo slovenski tranzicijski bogataši, ki pa "zagotovo niso na naši strani".

Kako se je zgodilo, da je madžarski investicijski sklad Diofa s tesnimi povezavami do zeta madžarskega premiera Viktorja Orbana in Orbana samega tik pred tem, da od sklada York odkupi 43-odstotni delež v družbi Sava? Gre za glavnega slovenskega hotelirja, ki ima prek Save Turizma v lasti okoli 3.000 hotelskih sob na različnih lokacijah po vsej Sloveniji – od Obale pa do Moravskih Toplic. Ali je to napoved madžarskega prevzema pomembnega dela slovenskega hotelirstva?

Tudi na vprašanja o tem sta danes v soočenju v oddaji N1 STUDIO ogovarjala koordinator Levice Luka Mesec in predsednik NSi Matej Tonin.

Prvi odgovor Luke Meseca je bil zelo kratek: “Mislim, da je to vprašanje za gospoda Tonina,” je dejal. Potem pa povedal tudi: “Svojo tezo sem razložil dve leti nazaj. Ko je bil Janša na oblasti, je imel idejo o tem, kako vzpostaviti lastno ekonomsko elito. Prvič je poskušal s spodbujanjem lastnih menedžerjev, da prevzamejo podjetja in postanejo tako imenovana rdeča buržoazija. V drugi vladi je poskušal z radikalno privatizacijo: najprej je želel vse spraviti pod slabo banko, ki bi bila praktično v privatni lasti, vodil pa bi jo Andrej Šircelj, in potem bi pravim ljudem slovenska podjetja podali. Temu so rekli reset Slovenije. V tretjem poskusu pa ne poskuša vzpostaviti lastne ekonomske elite, temveč si jo je izposodil od Orbana. Orbanovi oligarhi so bodoči oligarhi Slovenije, če to vlado pustimo pri življenju po 24. aprilu.”

Tonin je vrnil žogico. “Po ljubljanskih kuloarjih se govori, da za skladom York stojijo slovenski tranzicijski bogataši in ti vsekakor niso na naši strani”. Na vprašanje voditelja, če pa Madžari potemtakem so, je Tonin odgovoril: “Ne da bi jaz vedel.”

Luka Mesec in Matej Tonin v N1 STUDIO o verjetni prodaji Yorkovega deleža v Savi madžarskemu skladu Diofa blizu Viktorju Orbanu: 

Tonin je pojasnil tudi, “Ne vem, kaj imata vlada ali SDH pri tem, če sklad York, za katerim stoji tranzicijska levica, zdaj prodaja to stvar Madžarom. To ne gre skupaj.” Po njegovem bi bil problem, če bi delež prodajala država oziroma SDH, kar pa se po zagotovilih SDH ne dogaja.

Na pobudo Mesca, da pojasni, kdo je ta tranzicijska levica oziroma če jo pozna, je dejal: “Po Ljubljani lahko slišite, da za tem ameriškim skladom York, ki je zelo aktiven v Sloveniji, stojijo Slovenci.”

Danes se je na napovedano prodajo odzval tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki si je dolgo prizadeval za ustanovitev slovenskega turističnega holdinga, oglasili so se tudi v SD in ocenili, daje ta napovedana prodaja “kapitulacije države.” Več odzivu ministra Počivalška in opozicije si lahko preberete tukaj.

Celotno oddajo si lahko ogledate v članku: Mesec: Levica ni protiustavna stranka, Tonin: O tem naj odloča ustavno sodišče.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje