Gospodarski minister Zdravko Počivalšek se zdi za zdaj znotraj koalicije precej osamljen v prizadevanjih za uveljavitev predkupne pravice državnih lastnikov za 43 odstotkov Save, ki jih sklad York prodaja podjetju Prestige Tourism iz Budimpešte. Medtem ko državna delničarja Save SDH in Kad nadaljujeta osveževanje cenitev, na podlagi katerih naj bi se nato odločili, Počivalšek nadaljuje tudi pogovore z Madžari. Ti obljubljajo celovito prenovo hotelov, ohranjanje delovnih mest in dobaviteljske verige.
Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad) nadaljujeta pripravo podlag za odločanje, ali naj uveljavita predkupno pravico. Do konca tedna naj bi bila osvežena cenitev 43-odstotnega deleža sklada York Capital Management v Savi.
Na ministrstvu za gospodarstvo po besedah sekretarja Simona Zajca, izrečenih na včerajšnji izredni seji komisije za nadzor javnih financ v državnem zboru, pričakujejo, da bosta SDH in posredno tudi finančno ministrstvo “po proučitvi vseh relevantnih okoliščin” uveljavila predkupno pravico za omenjeni delež.
Na SDH so nam vprašanje, ali imajo denar za uveljavljanje predkupne pravice, pred dnevi odgovorili, da je to poslovna skrivnost. Iz besed Zajca pa zdaj lahko sklepamo, da ne in da bo vsaj del od potrebnih 38 milijonov evrov moralo zagotoviti ministrstvo.
Prestige Tourism je po naših informacijah do zdaj Yorku nakazal dva od 38 milijonov evrov, če mu državni lastniki in nato še regulator prižgejo zeleno luč, bo plačal preostanek kupnine. Kasneje obljublja za 200 milijonov evrov vlaganj v celovito obnovo hotelov ter zaveze glede ohranjanja delovnih mest in dobaviteljskih verig.
Nestrateško hotelirstvo
V vladi, ki je skupščina SDH, pa so mnenja o uveljavitvi predkupne pravice različna.
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek se je zavzel za uveljavitev predkupne pravice. Kot je včeraj v DZ dejal Zajc, je to storil “zaradi pomena Save za slovenski turizem”. Ključne družbe “ne smejo biti prepuščene neučinkovitemu upravljanju ali pa naključni in nenadzorovani privatizaciji”, je dejal. Sava je sicer tudi podjetje, na katerem stoji ali pade ministrov osrednji politični projekt zadnjih let, slovenski turistični holding.
V NSi pravijo, da o tej temi do zdaj niso razpravljali na seji katerega od organov stranke. V splošnem pa se je stranka do zdaj zavzemala za prodajo nestrateških naložb, med katere uvrščajo tudi hotelirstvo, nam je dejal predstavnik za stike z javnostmi Aleš Trtnik. Strinjajo pa se, da je treba kupca preveriti, med drugim njegove zaveze glede ohranjanja delovnih mest.
Iz SDS nam od ponedeljka niso odgovorili, njihov poslanec Franc Breznik pa je včeraj v DZ dejal, da gre za posel med zasebnima skladoma, in naštel pretekle prodaje državnih podjetij, ob čemer se je vprašal, zakaj se “leve vlade” takrat niso tako čustveno odzvale kot zdaj.
“Država ima lastniške deleže v kar 20 podjetjih iz panoge turizma, s tem pa tudi znaten delež nastanitvenih kapacitet v ključnih destinacijah. Te družbe obvladujejo 28,5 odstotka vseh hotelskih sob ter med 60 in 70 odstotkov kapitala in sredstev,” je včeraj v državnem zboru dejal sekretar Simon Zajc. “Te družbe so ključne za razvoj slovenskega turizma, zato ne smejo biti prepuščene neučinkovitemu upravljanju ali pa naključni in nenadzorovani privatizaciji.”
Kad kot plan B
Kot smo že pisali, ima denar za uveljavitev predkupne pravice tudi Kad (sam ali v sodelovanju z Modro zavarovalnico), ki naj za nakup ne bi potreboval soglasja vlade. Po naših informacijah so v podjetju pripravljeni narediti ta korak, če ga ne bo SDH.
Zakaj glede na kratek 30-dnevni rok sploh čakajo na SDH? Prvi razlog naj bi bil v tem, da bi se z uveljavitvijo pravice njihov delež povečal z 28 na 71 odstotkov, Kad pa ima cilj ostati portfeljski vlagatelj. Drugi pa, da po zakonu o SDH ta na skupščinah družb, v katerih imata lastniški delež tako SDH kot Kad, glasuje v imenu obeh. Četudi bi Kad kupil delež in postal večinski lastnik, bi ga torej zastopal SDH.
Preprosta transakcija, ki se hitro povrne
Razprava okrog uveljavljanja predkupne pravice se sicer še naprej vrti okrog poslovne kondicije Save.
Počivalšek je pred dnevi dejal, da odločitev ni preprosta, ker je Sava v težavah zaradi 100 milijonov evrov dolga. Čeprav je sam še pred meseci, ko je bila zadolženost enaka kot zdaj, podpiral odkup Yorkovega deleža (res je sicer, da za okrog tri milijone nižjo ceno). Počivalšek je opozoril tudi na to, da Sava nima denarja za potrebna vlaganja. Podobno je včeraj v DZ dejal Breznik (SDS), ki meni, da konkurenca Savo prehiteva.
Medtem v podjetju trdijo, da je Sava zmerno zadolžena in da bi lahko v primeru uveljavitve predkupne pravice zanjo kasneje iztržili precej več. Predsednik upravnega odbora Save Klemen Boštjančič je včeraj v DZ dejal, da so lani testirali trg z zbiranjem nezavezujočih ponudb za nakup Save Turizem. Med 14 ponudbami je bilo več takih, ki so presegale 200 milijonov evrov.
“Če bi se prodajni postopek nadaljeval, bi po ocenah upravnega odbora lahko iztržili 250 milijonov evrov. Če odštejemo konsolidirani dolg v znesku 100 milijonov evrov, dobimo približno vrednost kapitala,” je prepričan Boštjančič, ki obžaluje, da Save ne kupijo skladi, ki bi potem hotele dali v upravljanje. “Gre za že večkrat videno enostavno finančno transakcijo. Kdorkoli bo od Yorka odkupil Savine delnice, bi si kupnino lahko povrnil s prodajo enega, dveh hotelov.”
Ne 38, do zdaj plačali dva milijona evrov
V po njihovem spolitizirano debato je včeraj z obširnim sporočilom za javnost poseglo tudi podjetje Prestige Tourism.
“Trditve o povezavi naših poslovnih načrtov v Sloveniji z odločevalci na tej ali drugi strani meje so neresnične in zavajajoče,” so se odzvali na pisanje o politični konotaciji posla z Yorkom. Temu so po informacijah N1 do zdaj sicer plačali le dva milijona evrov od predvidenih 38 milijonov evrov kupnine. V Prestige Tourism sicer pravijo, da je pogodba poslovna skrivnost, a navedenega ne zanikajo. Pravijo pa, da so Yorku dali “ustrezne garancije”, da bodo v primeru izpolnitve odložnih pogojev plačali še preostalih 36 milijonov evrov. Med pogoji sta neuveljavitev odkupne pravice državnih lastnikov ter soglasje regulatorja.
Kasneje, pravijo, bi v Savo vložili 200 milijonov evrov. V slovenskem turizmu so te napovedi pospremili z veliko skepse. V opoziciji, sindikatih in tudi civilni družbi opozarjajo, da gre za neznanega vlagatelja, sprašujejo se o njegovi kapitalski moči, resnosti ter ročnosti naložbe v Savo, če bi se res zgodila. Dodatna jamstva je od njih, kot smo že pisali, zahteval tudi Počivalšek.
V Prestige Tourism pravijo, da so, če država ne uveljavi predkupne pravice, pripravljeni podpisati memorandum z zavezami za:
– celovito obnovo hotelov in spremljajoče infrastrukture, saj “njihovo sedanje stanje ne omogoča razvoja”,
– dodatno zaposlovanje ob izboljšanju delovnih pogojev ter
– ohranitev domače dobaviteljske verige.
Zaveze so pripravljeni tudi ustrezno zavarovati, pravijo, a ne pojasnijo, s čim. Odgovor ministrstva, ali je memorandum zadostno jamstvo, še čakamo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje