Začenja se sodna odisejada Teš 6, Rotnik za počasnejši tempo obravnav

Gospodarstvo 26. Avg 202207:03 3 komentarji
Uroš Rotnik
Mitja Jelenič Novak (levo) in Uroš Rotnik, nekdanji direktor TEŠ na sojenju v zadevi TEŠ 21. 5. 2021 (Foto: Denis Sadiković/N1)

Z branjem obtožnice in tudi prvimi besedami obrambe se je danes začelo sojenje v zadevi Teš 6. Prvoobtoženi je direktor Termoelektrarne Šoštanj v času gradnje šestega bloka Uroš Rotnik. Njegov odvetnik Mitja Jelenič Novak ni skoparil s kritikami dela tožilstva, Rotnik in tudi nekateri njegovi soobtoženi, ki jih obtožnica bremeni zlorabe položaja oziroma pomoči pri tem dejanju, pa so se obregnili tudi ob ambiciozen načrt obravnav sodnice Mojce Turinek. Rotnik je denimo dejal, da vodi podjetje s 40 zaposlenimi in da bo ob taki dinamiki obravnav – sam je preštel, da bo moral do konca januarja na sodišče priti 32-krat – ostal brez službe.

Ob 10. uri dopoldne, uro po začetku naroka v zadevi Teš 6, je kazalo, da se glavna obravnava ne bo začela. Manjkalo je pet obtoženih fizičnih oseb ter predstavnik ene pravne osebe, kar je skoraj polovica vseh obtoženih v tej obsežni zadevi gospodarskega kriminala, ki na sodišče prihaja več kot desetletje po prvih policijskih preiskavah.

Na naroku je denimo manjkal Peter Kotar, katerega podjetje Sol Intercontinental je zastopalo hrvaško vejo Alstoma v Sloveniji. Po besedah zagovornika ni prišel zaradi zdravstvenih težav. Manjkal je tudi njegov sin Boštjan Kotar, ki je v času dogovarjanja za Teš 6 vodil podjetje CEE (tudi tu je bil največji lastnik Peter Kotar), ki je Termoelektrarni Šoštanj svetovalo pri pripravi razpisa za dobavitelja tehnološke opreme. Sodni vročevalec je bil sicer po navedbah sodnice Mojce Turinek v stiku z Boštjanom Kotarjem, a se nista mogla dogovoriti za lokacijo za fizično predajo vabila na obravnavo. Kotarjevega zagovornika Dejana Markoviča je sodnica pozvala, naj svoji stranki naroči, da prevzame vabilo in sodišču poroča o morebitni spremembi lokacije bivališča. 

Obramba je nato sodnico pozvala, naj glavne obravnave ta dan ne začne, ker sodišče še ni potrdilo sporazuma o priznanju krivde, ki ga je lani podjetje GE Power Systems (ravni naslednik Alstoma) kot edino od obtoženih sklenilo s tožilstvom. Sporazum naj bi potrdili prihodnji četrtek, zato je celo tožilstvo tokrat pritrdilo obrambi, rekoč, da bi bilo zaradi ekonomičnosti postopka morda smiselno, da najprej sodišče opravi še zadnji predobravnavni narok in nato – naslednji narok je sklican še isti dan, torej v četrtek – začne glavno obravnavo. Sodišče je okoli 10. ure za več kot pol ure prekinilo narok, a se je na koncu odločilo, da bo vseeno začelo glavno obravnavo, kot je bilo načrtovano.

V zadevi Teš 6 je na predobravnavnih narokih, ki so potekali lani junija, krivdo priznalo le podjetje GE Steam Power Systems, medtem ko so se ostali obtoženi izrekli za nedolžne.

Poleg Rotnika so bili v petek vabljeni še Peter Kotar, ki je prek podjetja Sol Intercontinental lobiral za Alstom, direktor podjetja CEE Boštjan KotarJožef Dermol, zaposleni v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) Miran Leban, Darko Weiss, Jože Lenart in Bojan Brešar, nekdanji Alstomov uslužbenec Frank Lehman ter zastopniki podjetij Sol Intercontinental, GE Steam Power Systems in GE Power Allis. Še en nekdanji Alstomov uslužbenec Josef Reisl – bil je vodja prodaje elektrarn in krivde tako kot vsi ostali ne priznava – ni bil na seznamu vabljenih na petkov narok.

Podjetje Teš je v kazenskem postopku vložilo premoženjskopravni zahtevek v skupni višini okrog 650 tisoč evrov (365 tisoč evrov za Teš 6 in 285 tisoč evrov za Teš 5).

Rotnikov odvetnik o Kotarju: Izpostavljanje gole povezave je neprimerno

Glavna obravnava se je začela z branjem obtožnice, ki skupno obsega 1.300 strani. Prvoobtoženemu Rotniku očita, da je kot direktor TEŠ pred približno 15 leti zlorabil položaj pri treh različnih poslih, povezanih z nakupom opreme za elektrarno. En posel se nanaša na posel dobave tehnološke opreme za blok 6 v višini 250 milijonov evrov, ki ga je po mnenju tožilstva neupravičeno dobil Alstom, drugi na rekonstrukcijo kotla na bloku 5 v višini 360 tisoč evrov, tretji na nabavo merilnega sistema za bloka 4 in 5 v višini 280 tisoč evrov.

Odvetnik Rotnika Mitja Jelenič Novak se je vprašal, zakaj obtožnica Rotnika bremeni zlorabe položaja, čeprav se skozi celo obtožnico po njegovem čuti prepričanje tožilstva, da gre za korupcijo – njegovi stranki pa tožilstvo kljub temu na koncu ne očita kaznivega dejanja jemanja podkupnine. “Obtožnica je na neki način samonanašalna. Tožilstvo v prvem odstavku zatrjuje, da neko dejstvo obstaja, čeprav za to ni dokaza, potem se pa v nadaljevanju navezuje na to dejstvo kot na dokazano. (…) Obtožnica je enormno dolga, izrek je bil dolg eno uro,” je Jelenič Novak po obravnavi dejal medijem. Tožilstvo vztraja, da je obtožnica ‘trdna’, ne nazadnje je že prestala prvo sito v obliki sodne preiskave.

Jelenič Novak je dejal še, da je obtožnica le kronologija, popis dogodkov, ki so pripeljali do sklenitve nekega naročila, “in čisto nič drugega”. Na našo pripombo, da slišani očitki iz obtožnice, kako naj bi Kotarjevo podjetje na eni strani svetovalo pri pripravi razpisa, na katerem je kasneje uspel Alstom, ki ga je v Sloveniji zastopalo drugo Kotarjevo podjetje, vendarle zunanjemu opazovalcu vzbudi sum, je Jelenič Novak dejal, da je CEE po podatkih iz spisa razpisno dokumentacijo pripravljal na podlagi tehničnih zahtev, o katerih se je odločalo na državni ravni. “Komisija strokovnjakov, ki jih je imenovala država, vrhunskih strokovnjakov, je povedala, kakšne naj bodo tehnološke zahteve. CEE je naredil tehnološki načrt.” Izpostavljati golo povezavo s CEE in nekom iz Alstoma ali Kotarjevim SOl Intercontinental je po mnenju odvetnika neprimerno.

Nadalje je Rotnik dejal, da “CEE ni delal razpisne dokumentacije, ampak je bil samo en od piscev. Tu so sodelovala različna slovenska podjetja, omenil je Elektroinštitut Milan VIdam (EIMV), vsako je po njegovih besedah opravilo svoj segment dela. Finančni del pa je delal TEŠ sam, v sodelovanju z zunanjimi pravnimi in finančnimi strokovnjaki. Dodajmo še, da je Peter Kotar v sicer redkih medijskih odzivih v zadnjih letih poudarjal, da sam kot solastnik ni imel vpliva na samo poslovanje oziroma delo CEE.

Izjava Mitje Jelenič Novaka po obravnavi:

Rotnik prosil za počasnejši tempo

Na vprašanje, ali je vplival na sodelavce – vsi drugi obtoženi v zadevi so namreč obtoženi pomoči pri zlorabi položaja –, je Rotnik dejal, da ni vplival na nobenega sodelavca. “Vsi so po mojem prepričanju delali strokovno in dobro opravili svoje delo.”

Rotnik je sicer – za njim pa tudi nekateri drugi obtoženi – na sami obravnavi prosil sodnico za počasnejšo dinamiko obravnav. Kot sta dejala z odvetnikom: “Vodim podjetje, ki je uspešno, ima 40 zaposlenih in več kot 90 odstotkov izvoza. Ne morem si predstavljati, da sem toliko na sodišču, pripravljen pa sem argumentirati vsak dokaz. V celotnem spisu ni enega dokumenta, ki bi dokazoval, da sem prejel podkupnino.” Sodnica je do januarja razpisala več deset obravnav za vse tri sklope očitkov iz obtožnice, po slišanih pripombah obtožencev pa dejala, da bo razmislila, ali bi ga lahko prilagodili. Za zdaj odločitve ni sprejela.

Izjava Uroša Rotnika po obravnavi:

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje