Opolnoči so se pocenila pogonska goriva. Liter bencina je cenejši za 2,8 centa, liter dizla pa za 0,9 centa. Cenejše je tudi kurilno olje, in sicer za 2,1 centa.
Za liter neosvinčenega bencina je od polnoči zunaj avtocest treba odšteti 1,486 evra na liter (cena bencina pred spremembo 1,514 evra na liter), za 50-litrski rezervoar bo treba odšteti 74,30 evra, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Liter dizla znaša 1,519 evra na liter (cena dizla pred spremembo 1,528 evra na liter), kar pri 50-ih litrih znese 75,95 evra. Za liter kurilnega olja pa je treba plačati 1,125 evra na liter (cena kurilnega olja pred spremembo 1,146 evra na liter). Pri naročeni količini 1.000 litrov kurilnega olja bo potrošnik tako plačal 1.125 evrov (brez prevoza). Če ne bi regulirali cen, bi po oceni ministrstva liter 95-oktanskega bencina stal okoli 1,524 evra, liter dizla okoli 1,557 evra in liter kurilnega olja okoli 1,222 evra.
Cene bodo veljale naslednja dva tedna, do 9. septembra.
Marže trgovcev so v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter 95-oktanskega bencina ter največ 0,08 evra za liter kurilnega olja.
Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto.
Cene omenjenih naftnih derivatov se bodo tudi v prihodnje izračunavale na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar – evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. Za naftne derivate se štejejo 95-oktanski neosvinčeni motorni bencin, dizelsko gorivo brez dodatkov in kurilno olje.
Vlada je danes na dopisni seji sprejela spremenjeno uredbo o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, s katero odpravlja oprostitev plačila prispevka za bencin in dizel, ki jo je zaradi razmer na trgu bencinskega in dizelskega goriva uvedla v letu 2022.
“Ker so se razmere na trgu dobave energije spremenile do te mere, da začasni ukrep oprostitve prispevka izven avtocest in hitrih cest ni več upravičen, je treba oprostitev odpraviti in za podporo oziroma spodbujanje rabe obnovljivih virov energije zopet zagotoviti plačevanje namenskega prispevka za dobavljeno energijo tudi za dizel izven avtocest in hitrih cest,” so v uradu vlade za komuniciranje navedli ministrstvo za okolje, prostor in energijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje