Nemški proizvajalec obutve Birkenstock bi lahko že septembra izpeljal prvo javno ponudbo delnic (IPO – Initial Public Offering). Pri Financial Times ocenjujejo, da bi z uvrstitvijo na borzo vrednost podjetja znašala osem milijard dolarjev (okoli 7,3 milijarde evrov).
Če bi se ocene britanskega poslovnega časnika izkazale za točne, bi sedanji lastnik L Catterton, ki sodi pod okrilje francoske družbe luksuzne mode LVMH, mastno zaslužil – v dveh letih bi namreč podvojil svoj vložek.
L Catterton, ki upravlja okoli 30 milijard dolarjev premoženja, je namreč večinski delež Birkenstocka kupil leta 2021 za okoli štiri milijarde evrov; dva člana družine sta zadržala manjšinski delež.
To je bil tudi prvi vstop zasebnega kapitala v podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 1774 in je bilo vse do pred dvema letoma, ko ste se predstavnika šeste generacije Birkenstockovih, Christian and Alexander Birkenstock, odločila prodati večinski delež, v družinskih rokah.
V podjetju so pred dvema letoma pojasnili, da bodo svež kapital namenili za krepitev rasti na trgih, kot sta Kitajska in Indija, kakor tudi za povečevanje spletne prodaje.
Za zdaj ni znano, na kateri borzi bi začele kotirati delnice Birkenstocka, pri Morningstar sicer omenjajo newyorško borzo NYSE. Po poročanju tujih medijev jim pri tem svetujeta investicijski banki Goldman Sachs in JPMorgan.
Prav tako ni znano, koliko bi lahko znašala otvoritvena cena delnice, je pa Financial Times omenjal, da bi vrednost Birkenstocka ob vstopu na borzo lahko znašala osem milijard dolarjev.
Birkenstock zaposluje okoli tri tisoč ljudi in v lastnih tovarnah v Nemčiji izdela večino obutve, ki jo prodaja v 90 državah po svetu. Po podatkih Bloomberga so lani ustvarili 1,2 milijarde evrov prihodkov, kar je 29 odstotkov več kot leto prej, medtem ko je bilo dobička 394 milijonov evrov.
Kaplja v suši z IPO
Napoved prve javne ponudbe delnic Birkenstocka je dobra novica za vlagatelje, ki v zadnjem času nimajo prav veliko možnosti za naložbe v borzne debitante. Na področje IPO je suša udarila že lani, letos pa je samo še slabše. Ob polletju letos se je s prvimi javnimi ponudbami na svetovnih borzah zbralo okoli 37,5 milijarde dolarjev (dobrih 34 milijard evrov), kar je skoraj pol manj kot v enakem obdobju lani, ko so novinci na borzah po podatkih Bloomberga skupaj zbrali skoraj 65 milijard dolarjev (okoli 60 milijard evrov).
Zaradi negotovih geopolitičnih in ekonomskih razmer se namreč podjetja težje odločajo za borzni pohod, marsikatero, ki je IPO načrtovalo za letos, je to prestavilo na poznejši čas.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!