Slovenija v pogovorih o morebitni vseevropski omejitvi cen plina ves čas zagovarja stališče, da mora biti ta čim širša: torej ne le na plinovodni, utekočinjen, ruski plin, kot grejo nekateri predlogi članic in Bruslja. Reuters pa danes poroča, da je sekretar na zunanjem ministrstvu Marko Štucin v Bruslju dejal, da se Slovenija zavzema za omejitev cen utekočinjenega zemeljskega plina (LNG). Neuradno gre za pomoto oziroma napačno razumljeno izjavo sekretarja.
“Finska podpira začasno omejitev cen plina, Hrvaška podpira omejitev veleprodajnih cen, Slovenija pa želi takojšnjo omejitev cen utekočinjenega zemeljskega plina (LNG),” piše Reuters. Kot navaja, je to povzetek stališč predstavnikov treh članic, podanih ob robu današnjega pripravljalnega sestanka pred četrtkovim vrhom Evropske unije (EU).
Marko Štucin, sekretar na zunanjem ministrstvu, je po poročanju Reutersa dejal, da se bo “Slovenija zavzemala za tako imenovano dinamično cenovno kapico za utekočinjen zemeljski plin, ki bi jo uvedli čim prej. Če je mogoče, takoj.”
Reuters je kasneje na zahtevo slovenskega predstavništva pri EU izjavo umaknil. Pripisal je, da je slovenska stran pojasnila, da je sekretar napačno pojasnil stališče Slovenije.
Napaka
Vlada Roberta Goloba se je ves čas zavzemala za omejitev cen plina. Infrastrukturni minister Bojan Kumer je pred dobrim tednom dni v pogovoru za Odmeve na RTV Slovenija dejal, da bi EU lahko najprej uvedla kapico na ruski plin, približno teden dni kasneje na ostali plinovodni plin, na koncu še na utekočinjeni zemeljski plin, s tem pa bi omejili cene vsega uvoženega plina.
Še včeraj nam je vir blizu vodstva ministrstva potrdil, da je ta predlog na nivoju EU še aktualen in da ga Slovenija podpira.
Po naših informacijah je bilo stališče sekretarja Štucina pomota oziroma napačno razumljeno. Slovenija še naprej podpira širšo kapico.
Komisija z milijardami na pomoč plačnikom položnic
Svež nabor predlaganih ukrepov Evropske komisije, ki ga Bruselj predstavlja danes, vključuje “dinamično” omejitev cen na referenčni nizozemski borzi TTF, z navezavo na ostala plinska vozlišča po Evropi, kar naj bi znižalo cene plina po Evropi. Kljub pozivom nekaterih držav članic (tudi Slovenije), neposredne omejitve cen ne predvideva.
Na seznamu so še skupni nakupi plina, ukrepi za solidarnost in varčevanje z energenti (celoten dokument tukaj). Kot novost Evropska komisija predlaga tudi preusmeritev 40 milijard evrov kohezijskih sredstev za pomoč gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem
“Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se trudi ustvariti vtis, da komisija ne bo prišla praznih rok na četrtkov vrh EU,” piše Financial Times. Na vrhu konec tedna naj bi bilo jasno, ali bo Evropa omejila cene plina ali ne, ukrep naj bi bil nato dokončno sprejet do konca meseca.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje