SIJ v energetski krizi računa tudi na državo, lastnikom pa dodatne dividende

Gospodarstvo 10. Nov 202212:15 5 komentarjev
Sij Acroni
Borut Živulović/BOBO

Slovenska industrija jekla (SIJ) po močnem začetku leta zdaj posluje v negotovih razmerah. Zaradi visokih cen energentov so proizvodnjo skrčili za 40 odstotkov, del proizvodnih delavcev v Acroniju je na čakanju, delavci v režiji na skrajšanem delovniku, podjetje v tej zimi računa tudi na pomoč države. Na drugi strani so si lastniki nedavno izplačali 30 milijonov evrov dodatne dividende. Za izplačilo je glasoval tudi upravljavec četrtinskega državnega deleža Slovenski državni holding (SDH), ki pravi, da je dobil zagotovilo, da dividenda ne bo vplivala na bodoče poslovanje SIJ. Odgovora na vprašanje, ali to pomeni, da jeklarska skupina ne bo prosila za državne pomoči, ne v SDH ne v SIJ nismo dobili.

Delničarji skupine SIJ, podjetje Dilon v lasti ruske družine Zubitski, Slovenski državni holding (SDH) ter zreški Unior, so na skupščini konec oktobra potrdili izplačilo dodatne dividende v višini 30 milijonov evrov. To sledi aprilskemu ‘rednemu’ izplačilu dividend, za katere je šlo 21 milijonov evrov.

Lastniki so si tako letos izplačali slabo polovico bilančnega dobička družbe. Ta je na zadnji dan lanskega leta znašal 109 milijonov evrov, zdaj je nerazporejenih še 58 milijonov evrov.

V SIJ nam niso odgovorili na vprašanje, kdo je predlagal izplačilo dodatne dividende. Kot izhaja iz zapisnika skupščine, pa so delničarji predlog potrdili soglasno. Glede na lastniška razmerja večino denarja pripade ruskemu večinskemu lastniku Dilonu, okoli 22 milijonov evrov. SDH, ki ima v lasti 25 odstotkov in eno delnico, dobi 7,5 milijona evrov.

Spodnji graf kaže, da so letos izplačila dividend občutno večja kot v preteklih letih.

Dobra prva tri četrtletja

V SIJ pravijo, da okoliščin izplačila dodatne dividende ne želijo pojasnjevati, tudi podjetje Dilon, prek katerega družina predsednika uprave SIJ Andreja Zubitskega obvladuje jeklarsko skupino, nam ni odgovorilo na vprašanja, poslana na elektronski naslov, ki je naveden v poslovni bazi Gvin.

V SDH, ki ga vodi Žiga Debeljak, pa so nam pojasnili, da so za dividendo glasovali zaradi dobrega poslovanja skupine SIJ v obdobju od januarja do septembra.

Jeklarska skupina je v prvih devetih mesecih letos ustvarila 1,03 milijarde evrov prihodkov, kar je 44,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani in tudi več kot lani v celem letu. Kljub hkratni rasti stroškov surovin in energentov so pod črto dosegli boljši rezultat kot lani. EBITDA marža, ki je izračunana kot razmerje med denarnim tokom iz poslovanja (EBITDA) in čistimi prihodki od prodaje ter govori o uspešnosti poslovanja podjetja, je znašala 13,3 odstotka. To je tri odstotne točke več kot v enakem obdobju lani.

O dividendi, ko je del proizvodnje že stal

A skupščina SIJ je dodatno dividendo potrdila v zadnjih dneh oktobra, več kot mesec dni po tem, ko je podjetje zaradi visokih cen energentov in tudi pričakovanega ohlajanja (torej manjše količine naročil) skrčilo obseg proizvodnje. V zadnjem četrtletju delujejo na 60 odstotkih zmogljivosti.

Kot smo pisali, v jeseniškem Acroniju to dosegajo z izmenjujočim se zaganjanjem in ugašanjem štirih obratov v proizvodnji, čemur prilagajajo tudi urnike zaposlenih. V podjetju, ki ima 1.300 zaposlenih, so proizvodni delavci v obdobju mirovanja njihove enote na čakanju. Na vprašanje, koliko zaposlenih je trenutno na čakanju, v SIJ odgovarjajo, da težko rečejo, saj število zelo variira. Režijski delavci imajo od septembra dalje skrajšan delovnik. V Metalu Ravne po navedbah vodstva za zdaj prilagajajo le obseg proizvodnje ob koncih tedna, medtem ko naj bi delo med tednom potekalo enako kot prej.

Kljub zagotovilom, da odpuščanj ne bo – v podjetju pravijo, da podaljšujejo tudi pogodbe za določen čas –, se poraja vprašanje, ali ne bi bilo državi bolj v interesu, da bi podjetje, ki je pomemben zaposlovalec na Gorenjskem in Koroškem, glede na vse negotovosti pretekle dobičke zadržalo v rezervah. SDH sicer kot manjšinski delničar dejansko nima vpliva na odločitev skupščine (Dilon ima navadno večino), kljub temu pa bi se lahko vzdržal glasovanja ali pa glasoval proti – pa ni.

V SDH so nam povedali, da naj bi predlagatelj dividende obljubil, da “delitev bilančnega dobička ne bo imela negativnih posledic za bodoče poslovanje skupine SIJ”. To naj bi bilo navedeno v gradivu za skupščino, ki ni javno objavljeno. V samih sklepih skupščine, objavljenih na Seonetu, to ni omenjeno, prav tako v zapisniku skupščine (izsek spodaj) piše le, da je bil sklep sprejet brez razprave. Na SDH na vprašanje, kakšna točno so zagotovila, niso odgovorili. Napotili so nas na SIJ, od koder pa so nam – kot že napisano – sporočili le, da odločitev o izplačilu dodatne dividende ne bodo dodatno pojasnjevali.

Izsek iz zapisnika skupščine SIJ:

zapisnik SIJ
Ajpes

Pomoči države z dividendno prepovedjo

Medtem ko je dejstvo, da je SIJ finančno močno podjetje z nizko zadolženostjo, na drugi strani v podjetju vse od začetka energetske krize poudarjajo, da pri soočanju z visokimi cenami energentov računajo na pomoč države. Spomladi so nam dejali, da Slovenija v nasprotju z drugimi državami zaostaja pri pomočeh za energetsko intenzivno industrijo.

Kot energetsko intenzivno podjetje bo SIJ v prihajajočih mesecih verjetno upravičeno tudi do subvencij države za čakanje na delo in skrajšan delovnik. Med tistimi, ki so zadnje mesece najglasneje pozivali vlado k čim hitrejši uvedbi subvencij, je predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka, ki je tudi glavni podpredsednik skupine SIJ. V SIJ pravijo, da so se sicer za ukrepa odločili že zdaj, čeprav subvencije še niso na voljo, in da ju bodo ohranili “vsaj do konca leta”.

Vlada naj bi po napovedih premierja Roberta Goloba ukrepe pomoči za čakanje na delo in skrajšan delovnik sprejela prihodnji teden, veljati pa bi začeli z novim letom. Po neuradnih informacijah z ministrstva za delo, kjer ukrep pripravljajo, bo tako kot v korona krizi prejemnikom teh pomoči prepovedano izplačilo dividend. V podjetju Dilon na vprašanja o tem, ali so se za dodatno dividendo odločili, ker je morda v prihodnjem letu ne bi mogli izplačati, niso odgovorili, prav tako se do tega, ali obstaja tveganje, da je večinski lastnik SIJ razmišljal na ta način, niso želeli opredeliti na SDH. Sporočili so nam, da kot manjšinski delničar ne komentirajo poslovanja družbe in nas, ponovno, napotili na SIJ.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje