Na največji platformi za množično financiranje se je v začetku meseca uspešno zaključila kampanja za pametno golf žogico, ki so jo razvili Slovenci. Z njo želijo izkoreniniti izgubljene žogice ob igriščih in prihraniti čas ter zadržati zbranost med samo igro.
Veliko ljubiteljskih igralcev golfa kar nekaj časa med igro porabi za iskanje male bele žogice. K temu botruje tudi igranje na različnih igriščih, ki si med seboj niso podobna. Slabo zadeta žogica ali pa nepravilen kot ob udarcu vodita do tega, da žogica po udarcu ni odleta v smer, kot si je zamislil igralec ob udarcu. Lahko pristane v grmovju, v gozdu, v travi ali blizu ribnika, z iskanjem med igro pa igralci izgubljajo čas in predvsem osredotočenost na igro. To težavo želi rešiti slovenska pametna golf žogica Bball, za katero napovedujejo, da bo spremenila svet golfa.
Bball je pametna golf žogica, ki se po zunanjosti praktično ne loči od ostalih žogic, v sredici pa ima čip, ki omogoča povezavo z aplikacijo na uporabnikovem pametnem telefonu. Preko nje lahko golfist vidi, kam je priletela žogica in mu jo pomaga najti. Običajno naj bi igralec golfa letno izgubil med 50 in 100 žogicami, ob tem pa izgubljene žogice predstavljajo tudi težavo za naravo, saj traja 500 let, preden se razgradijo. Lani so v ZDA izgubili 300 milijonov žogic.
“Vsakič, ko igrate golf, skoraj zagotovo izgubite žogo ali dve. In izguba žogic povzroča veliko jeze,” je ekipa, ki jo predstavljata Daniel Krašovec in Boris Dolinšek, zapisala v predstavitvi. Žogica je sestavljena iz dveh delov in je povsem enake teže, velikost in ima iste lastnosti kot ostale žogice, ki jih uporabljajo pri igranju golfa. Razlika se skriva le v notranjosti.
Ob funkciji za iskanje še statistični podatki
Čip v sredini žogice se poveže z golfistovim telefonom. Ko je od žogice oddaljen 50 metrov, mu telefon sporoči točno lokacijo. Idejo za Bball je slovenska ekipa dobila leta 2015, saj je eden od njih redni igralec golfa. Začeli so razvijati elektroniko in raziskovati različne materiale ter razmišljati, kako jih vstaviti v žogico. Leta 2018 so izdelali prvi prototip, pred dvema letoma pa je Bbal prišel v zaključno fazo kot dvodelna žogica. Baterija v žogici bo zdržala predvidoma štiri do šest mesecev, menjati je ni mogoče. Lahko pa se žogico uporablja še naprej, vendar brez “pametnih” funkcij.
Ob iskalni funkciji pa bo čip v sredini analiziral tudi golfistovo igro. Med statističnimi podatki, ki jih bo analizirala, bodo hitrost, pospešek in točka udarca žogice. Ideja je prepričala na najbolj znani platformi za zbiranje zagonskih sredstev Kickstarter, kjer so zbrali nekaj manj 37.000 evrov in za več kot 400 odstotkov presegli zastavljen cilj. Največ podpornikov prihaja iz ZDA, za eno žogico pa so morali odšteti okrog 44 evrov, v redni prodaji pa bo cena 55 evrov. Kampanjo za pametno golf žogico je sicer slovenska ekipa na Kickstarterju zagnala že lanskega januarja, vendar so jo hitro prekinili. Takrat je bil zastavljen cilj veliko višji kot zdaj.
V zadnjih nekaj letih je bilo na področju golfa že nekaj poizkusov s pametno žogico, vendar za zdaj še ni prišla v množično proizvodnjo ali uporabo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!