Čeprav so analitiki pričakovali, da bo turška centralna banka ključno obrestno mero dvignila na 20 odstotkov, je ta presenetila z dvigom na 25 odstotkov. Odločitev kaže na velike spremembe v denarni politiki Turčije.
Turška centralna banka je danes presenetila z obsežnim dvigom ključne obrestne mere za 7,5 odstotne točke na 25 odstotkov. Analitiki so pričakovali zvišanje na 20 odstotkov. Banka se je s tem dodatno oddaljila od neortodoksne gospodarske politike turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Turški centralni bankirji so obrestno mero zvišali že tretji mesec zapored. Nova guvernerka Hafize Gaye Erkan je prvo zvišanje izvedla že na prvem svojem zasedanju junija, in sicer z 8,5 na 15 odstotkov. Julija je sledilo zvišanje za 2,5 odstotne točke na 17,5 odstotka.
Iz centralne banke so sporočili, da so se za občutno zvišanje odločili zaradi trenda naraščajoče inflacije. Turška lira je po današnjem posredovanju glede na dolar tako pridobila 1,5 odstotka.
Erdogan je sicer po težkih majskih volitvah v vlado povabil trgom prijazne ekonomiste, ki so se takoj podali v nov boj proti inflaciji. Ta je na letni ravni vrh s 85 odstotki dosegla oktobra lani, nato je upadla, zdaj pa spet narašča. Ob tem so omogočili depreciacijo lire glede na dolar, s tem pa dosegli razrahljanje pritiska na državno blagajno. Prav tako so sprejeli vrsto bolj tehničnih potez, katerih cilj sta uravnoteženje gospodarstva in obnovitev zaupanja potrošnikov in tujih vlagateljev v Turčijo.
Denarna politika Turčije se tako precej spreminja. V preteklosti Erdogan v svojih vrstah ni toleriral nasprotnikov svoje gospodarske politike.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje