Rast cen pri ponudnikih storitev se nadaljuje. Glede na enako obdobje lani so cene višje za 5,6 odstotka. Na medletni ravni so najbolj zrasle cene v gostinstvu in poslovanju z nepremičninami.
V tretjem letošnjem četrtletju se je nadaljevala rast cen storitev pri ponudnikih. V primerjavi s prejšnjim trimesečjem so se zvišale za 0,7 odstotka, glede na enako obdobje lani pa so bile višje za 5,6 odstotka, je danes objavil statistični urad. V treh četrtletjih skupaj so bile medletno višje za 7,1 odstotka.
Po posameznih področjih dejavnosti so se cene v četrtletni primerjavi dvignile v gostinstvu (za 5,1 odstotka), v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (2,3 odstotka) ter v prometu in skladiščenju (0,4 odstotka).
Znižale so se medtem v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (za 0,7 odstotka) ter v poslovanju z nepremičninami (-0,1 odstotka). V strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih so cene storitev v primerjavi s predhodnim trimesečjem ostale nespremenjene.
Kje so cene najbolj zrasle?
V medletni primerjavi pa so cene najbolj zrasle v gostinstvu (za 11,3 odstotka), sledi poslovanje z nepremičninami (9,7 odstotka). V strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih so se zvišale za 7,5 odstotka, v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih za 6,9 odstotka, v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih pa za 3,9 odstotka. Najmanj so cene zrasle v prometu in skladiščenju, za 2,8 odstotka.
Medletna rast cen storitev, ki se je po pokoronskem odprtju storitvenih dejavnosti v letih 2021 in 2022 vztrajno krepila, se je letos v teku leta sicer začela umirjati.
Glede na zadnje četrtletje 2022 so bile cene v tretjem letošnjem trimesečju višje za 5,1 odstotka, v devetih mesecih skupaj pa je bila medletna rast 7,1-odstotna, je še objavil statistični urad.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje