Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije se je prejšnji mesec burno odzval na obvestilo, da bo vsakodnevno čiščenje v Hotelu Bernardin namesto tamkajšnjih sobaric opravljal zunanji izvajalec. Sindikat je vlado pozval, naj tako imenovani outsourcing prepreči. “Delavci niso predmeti, delavci niso le številke in delavci niso zgolj strošek! So srce in duša gostinstva in turizma, zato ukrepajte in odpravite škodljive in negativne prakse, kar outsourcing je,” so zapisali. V svetu delavcev so zdaj zatrdili, da bo varnost zaposlitev ostala enaka, sindikat pa pozvali, naj "preneha s krnjenjem ugleda družbe". Sindikat odgovarja, da je slednje rezultat pritiskov na člane sveta delavcev iz vrst sindikata.
Sava Turizem je januarja obvestila sindikat v družbi in svet delavcev, da spreminjajo delodajalca za izvajanje vsakodnevnega čiščenja na različnih lokacijah podjetja Sava Turizem (v Hotelih Bernardin). To je razburilo Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, ki je vlado pozval, naj “outsourcing” prepreči.
“Ukrepanje pričakujemo tudi od vas, ki ste odgovorni za delovanje družb, kjer ima država svoje lastniške deleže,” so pozvali vlado. Hoteli Bernardin so namreč v večinski lasti države.
Prenos sobaric na zunanjega izvajalca je predviden s 1. marcem. S tem bo prišlo do pravnega prenosa dela podjetja in spremembe delodajalca na Aktiva čiščenje, so v pozivu še zapisali v sindikatu delavcev gostinstva in turizma, ob tem pa dodali, da “delavci niso predmeti, delavci niso le številke in delavci niso zgolj strošek! So srce in duša gostinstva in turizma, zato ukrepajte in odpravite škodljive in negativne prakse, kar outsourcing je”.
Ministrstvo se pridružuje stališču sindikata
Stališčem Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije se je januarja pridružilo ministrstvo za delo. Sindikat je v tednih pred tem večkrat javno opozoril na neprimernost in škodljive posledice oddajanja storitev zunanjim izvajalcem v primeru sobaric v Hotelih Bernardin, in je SDH pozval k ukrepanju.
Sindikat v družbi je poziv neposredno naslovil tudi na predsednika vlade Roberta Goloba: “Zaveza, ki ste jo dali, naj ne ostane samo na papirju, temveč ukrepajte v družbah, kjer imate vpliv. Le z vzpostavitvijo dobrih praks, boljših plač, boljših delovnih pogojev boste vzbudili interes za te poklice tudi pri mladih! Sicer se turizmu ne piše dobro.”
Koalicijska pogodba glede prekarnega dela med drugim predvideva, da bodo javni sektor postavili za pozitiven zgled in v njem v čim krajšem času v skladu s pripravljeno strategijo odpravili prekarnost, in sicer tam, kjer obstaja redna potreba po rednem delu, ukinila prenašanje določenih nalog na zunanje izvajalce (outsourcing).
Svet delavcev: varnost zaposlitev bo ostala enaka
Da je prenos sobaric na zunanjega izvajalca v interesu lastnika hotelov, družbe Sava Turizem, pa so po pregledu postopkov sporočili iz sveta delavcev Save Turizma. Kot so zatrdili, bo varnost njihovih zaposlitev ostala enaka. Sindikat so pozvali, “da preneha s krnjenjem ugleda družbe”.
“Svet delavcev družbe Sava Turizem je po vsebinskem pregledu postopkov prenosa sobaric na družbo Aktiva čiščenje, ki bodo na Obali izvedeni 1. marca, ugotovil, da je varnost služb zaposlenih enaka kot v družbi Sava Turizem, plače zaposlenim se zvišujejo, ohranja se pogodbena zaposlitev za nedoločen čas in upoštevani bodo hotelski standardi glede obremenitev zaposlenih,” so v današnjem sporočilu za javnost nanizali v svetu delavcev.
Ocenili so, da je prenos sobaric poslovna odločitev v interesu družbe. Sindikat gostinstva in turizma Slovenije (SGIT) ima v družbi Sava Turizem zgolj 259 članov, hkrati pa izvršni odbor, predsednika in namestnika predsednika, ki lahko prevzame vlogo predsednika, zato ne vidijo težav pri prehodu zaposlenih k novemu delodajalcu, so dodali.
Pojasnili so še, da so sicer načeloma proti outsourcingu, da pa so ogorčeni nad pristopom in zavajanjem sindikata. “Zato pozivamo sindikat, da preneha s krnitvijo ugleda družbe in pozivanjem k stavki, saj s tem ogroža 1200 delovnih mest v družbi Sava Turizem,” so sklenili.
“Outsourceing slabi sindikalno organiziranost”
V Sindikatu gostinstva in turizma so minuli teden izrazili prepričanje, da gre pri prenosu zaposlenih na zunanje izvajalce “za škodljive prakse, ki vplivajo na socialni in materialni položaj delavcev”. S tem ko Sava Turizem prenaša sobarice, po njihovi oceni slabi tudi njihovo sindikalno organiziranost.
“Med outsourcanimi delavci je namreč tudi predsednica sindikata in članica sveta delavcev v Savi Turizem, ki ji je zaradi outsourcinga onemogočeno nadaljnje sindikalno delovanje in delovanje v svetu delavcev Save Turizem,” so pojasnili. Ob tem so vodstvo družbe obtožili ustrahovanja in napovedali stavko.
V Savi Turizmu vse očitke zanikajo. Prepričani so, da gre pri vsem skupaj “za sindikalni boj v interesu sindikata za ohranitev moči in bonitet posameznikov, ki delujejo v interesu sindikata in ne svojih sodelavcev”.
Sindikat odgovarja: izjava je rezultat pritiskov na člane sveta delavcev iz vrst sindikata
“Svet delavcev in sindikat družbe sta na posvetovanju za prenos sobaric iz Hotelov Bernardin na Aktivo čiščenje oba sprejela odločitev, da nasprotujeta outsourcanju sobaric v Hotelih Bernardin. Njihova današnja izjava za javnost je torej v nasprotju z že sprejeto odločitvijo na posvetovanju. Na podlagi tega lahko zgolj sklepamo, da je današnja izjava rezultat pritiskov na člane sveta delavcev iz vrst sindikata,” pa se na izjavo sveta delavcev odzivajo v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije.
Sindikat ob tem še poudarja, da je svet delavcev organ, ki naj bi deloval v dobro zaposlenih, saj so ga, po njihovih besedah, izvolili ravno delavci, ki bodo po novem ‘outsourcani’. “Izjava, da je svet delavcev ogorčen nad pristopom in zavajanjem sindikata, je očitno nastala zaradi odsotnosti sedanje predsednice in članice sveta delavcev. Stavka je po Ustavi Republike Slovenije pravica delavcev in Svet delavcev družbe nima nikakršne pravice pozivati “SINDIKAT” (to so zaposleni delavci v družbi), da preneha informirati svoje članstvo,” odgovarjajo.
Kot še pojasnjujejo v svetu delavcev, le-ta nima nikakršnih pravic navajati, kdo bo prevzel vlogo predsednika sindikata, zaradi outsorcanja sedanje predsednice. To je, tako sindikat, izključno v pristojnosti članov sindikata v družbi.
“V SGIT Slovenije ne dvigujemo glasu zgolj za izločitev sobaric iz Hotelov Bernardin, glasni smo in bomo tudi v prihodnje, za vse do sedaj outsourcane sobarice iz delniške družbe Sava Turizem in za vse druge delavke in delavce, ki so prešli k novemu delodajalcu zgolj zaradi stroškov dela in ker se s temi kadri, ki jih prav tako primanjkuje na trgu dela, ne želijo ukvarjati,” še pojasnjujejo svojo angažiranost v sindikatu.
Sindikat delavcev gostinstva in turizma še navaja, da bosta v Savi Turizem v prihodnje dve vrsti sobaric, ene, ki prejemajo osnovno bruto plačo 700 evrov in druge, ki bodo prejemale osnovno plačo 1.000 evrov bruto. “Vendar tudi slednji znesek je še vedno 200 evrov pod minimalno plačo, ali še resneje, neto plača teh delavcev je na pragu revščine, ki je okoli 800 evrov,” še dodajajo.
V sindikatu trdijo, da ne gre za nobene interese posameznikov, “temveč za sindikalni boj proti outsourcanju delavcev, ki jih družba potrebuje trajno, za redno delo, in ker brez njih sploh ne more delovati! In to je vsa resnica,” zaključijo.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje