Svetovno gospodarstvo zaradi novih in novih kriz drvi v prepad. "Spoprijemamo se s potencialnim sotočjem nesreč," pravi generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva.
Po letošnjem Svetovnem gospodarskem forumu so napovedi slabe. Mednarodni denarni sklad (IMF) se denimo sprašuje, ali je gospodarstvo na največji preizkušnji po drugi svetovni vojni. “Spoprijemamo se s potencialnim sotočjem nesreč,” je denimo dejala generalna direktorica IMF Kristalina Georgieva. Opozorila je, da je ruska invazija na Ukrajino poglobila učinke pandemije covida-19, ki je že tako ali tako obremenjevala gospodarsko okrevanje in spodbujala inflacijo, saj so se stroški hrane in goriva povišali. Naraščajoče obrestne mere povečujejo pritisk na države, podjetja in gospodinjstva z velikim kopičenjem dolgov. Tveganje predstavljajo tudi pretresi na trgu in težave z dobavnimi verigami.
In potem so tu še podnebne spremembe. Vodja Mednarodne agencije za energijo (IEA) je države pozval, naj sprejmejo prave naložbene odločitve kot odgovor na pomanjkanje fosilnih goriv, ki ga je sprožil ruski napad na Ukrajino. “Nekateri ljudje lahko uporabijo rusko invazijo na Ukrajino kot izgovor za nov val naložb v fosilna goriva,” je med razpravo v Davosu dejal vodja IEA Fatih Birol. “To bi za vedno zaprlo vrata za doseganje naših podnebnih ciljev.”
Novo poročilo OECD, ki kaže, da se je skupni BDP držav G7 v prvem četrtletju leta v primerjavi s prejšnjim trimesečnim obdobjem zmanjšal za 0,1 odstotka, je še poudarilo obseg globalnega gospodarskega izziva. “Problemov ne moremo rešiti, če se osredotočimo le na enega,” je menil nemški gospodarski minister Robert Habeck. “Če nobena od teh težav ne bo rešena, se bojim, da bomo priča globalni recesiji z velikimi posledicami, ne le za podnebje in za zaščito podnebja, ampak za globalno stabilnost.”
Da bi omejil gospodarski stres, IMF vladne uradnike in poslovneže poziva, da razpravljajo tudi o zmanjšanju trgovinskih ovir. Toda medtem ko se države borijo z vse večjo zaskrbljenostjo zaradi dviga življenjskih stroškov, gredo nekatere v nasprotno smer in uvajajo omejitve trgovine s hrano in kmetijskimi pridelki, kar lahko še poslabša pomanjkanje in dvigne cene po vsem svetu.
Na začetku tega meseca je zaradi odločitve Indije, da prepove izvoz pšenice, cena žita narasla, čeprav je Indija relativno majhen izvoznik. Indonezija je aprila prepovedala večino izvoza palmovega olja, da bi zaščitila domačo dobavo, vendar bo ta teden prepoved odpravila.
Predsednik Joe Biden je v govoru med nedavnim obiskom Tokia dejal, da recesija ni neizogibna, in ponovil, da Bela hiša razmišlja o odpravi nekaterih carin na kitajsko blago, ki jih je uvedel Donald Trump in za katere je ministrica za finance Janet Yellen dejala, da povzročajo več škode kot koristi za ameriške potrošnike in podjetja. “Največja naloga, ki jo ima Bidnova administracija, je odprava Trumpovih carin na kitajsko blago. To ne bi bil ogromen korak, vendar bi bil večji kot katerakoli druga možnost, ki jo ima ta administracija,” je dejal Jason Furman, ki je pred tem služil kot vodilni gospodarski svetovalec predsednika Baracka Obame.
Za CNN Business je povedal, da so ZDA “v najmanj slabem stanju od kateregakoli gospodarstva na svetu”. Potrošniki so zaskrbljeni zaradi inflacije, vendar imajo še vedno veliko prihrankov in trošenje ostaja še naprej močno. “Bolj me skrbijo posledice recesije po enem letu ali dlje v prihodnosti,” je dejal.
Kitajsko gospodarstvo pa bi v tem četrtletju lahko trpelo zaradi vpliva zaprtja zaradi covida-19 v Šanghaju, Pekingu in več desetih drugih mestih ter posledic nepremičninske krize. Državna centralna banka je v petek dosegla največje znižanje ključne obrestne mere po padcu prodaje stanovanj. Džu Ning, profesor na šanghajskem inštitutu za finance, je dejal, da verjame, da imajo oblasti še vedno veliko možnosti za spopadanje z vrsto izzivov, s katerimi se spopada drugo največje gospodarstvo na svetu.
“Kitajska ima še veliko prostora za ukrepanje pri zniževanju obrestnih mer in dajanju denarnih spodbud gospodarstvu,” je povedal.
Avtorica: Julia Horowitz/CNN
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje