Cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva se na bencinskih črpalkah zunaj avtocest opolnoči ne bodo spremenile.
Vlada je na današnji dopisni seji znižala trošarino za neosvinčeni bencin, trošarino za plinsko olje za pogon (dizel) in trošarino za plinsko olje za ogrevanje pa je zvišala, so sporočili po seji vlade.
Vlada je trošarine prilagodila tako, da se cene energentov ne bodo spremenile, kar pomeni, da cene pogonskih goriv izven avtocestnega obroča ostajajo enake naslednja dva tedna: bencin: 1,491 evra za liter in dizel: 1,523 evra za liter. Za kurilno olje pa bo še naprej treba odšteti 1,170 evra za liter.
Za 50-litrski rezervoar bencina bo tako na bencinskih servisih izven avtocestnega obroča, kjer so cene regulirane, treba odšteti 74,55 evra. Za rezervoar dizla bo treba odšteti 76,15 evra. Pri naročeni količini 1.000 litrov kurilnega olja pa bo potrošnik plačal 1.170 evrov (brez prevoza).
Vlada je sicer znižala trošarino za neosvinčeni bencin z 0,46051 evra na liter na 0,45824 evra na liter, za plinsko olje za pogon zvišala z 0,39267 evra na liter na 0,42538 evra na liter. Tudi za plinsko olje za gorivo za ogrevanje je zvišala z 0,11577 evra na liter na 0,15085 evra na liter.
Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so izračunali, da bi bilo treba v primeru ohranitve trošarine za neosvinčeni bencin na zdajšnji višini ter ob upoštevanju vseh v preteklosti veljavnih davkov in prispevkov od torka za liter odšteti okoli 1,552 evra.
Liter dizla bi v primeru, da cena ne bi bila regulirana in hkrati potrošniki ne bi bili oproščeni plačila prispevka za obnovljive vire energije in soproizvodnjo toplote in elektrike, ob upoštevanju vseh v preteklosti veljavnih davkov in prispevkov po ocenah ministrstva stal okoli 1,598 evra.
Za liter kurilnega olja pa bi morali potrošniki v primeru, da regulacije ne bi bilo, po novem odšteti okoli 1,267 evra. Potrošnik bi za nakup 1000 litrov plačal 1267 evrov, kar pri 1000-litrskem rezervoarju pomeni prihranek v višini 97 evrov, so izračunali.
Cene teh naftnih derivatov se izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. Pri tem so marže trgovcev v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest omejene.
Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!