Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj, ki je bil zaustavljen v noči na soboto, še vedno ni sinhroniziran v omrežje, prav tako ni znano, kdaj bo ponovno v omrežju.
Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki je bil v noči na soboto zaustavljen zaradi preventivnega pregleda kondenzatorja in pripadajočih sistemov, še vedno ni sinhroniziran v omrežje. Predvideni pregledi in preizkusi namreč še vedno potekajo, so danes povedali v Tešu. Kdaj bo Teš 6 ponovno v omrežju, še ni znano.
Zaustavitev Teša 6 ni bila predvidena, v času zaustavitve pa električno in toplotno energijo zagotavljajo iz petega bloka, po potrebi pa tudi iz plinskih enot.
Kot so danes sporočili iz Teša, v tem trenutku še ni najden vzrok za nastale težave, sum je na netesnosti labirintnih tesnil turbine, na kar je bil dobavitelj opreme za blok 6 General Electric že večkrat opozorjen tudi s strani tehničnega kadra v elektrarni. Oskrba z električno energijo je kljub zaustavitvi stabilna, zatrjujejo v Tešu.
Napaka se je povečala prejšnji teden
Pojasnili so tudi, da je bil med letošnjim remontom bloka 6, ki je potekal med 7. majem in 29. julijem, in se je izvajal po načrtu vzdrževanja, predviden veliki servisni poseg na turbini in generatorju bloka 6. Ta dela so bila pogodbeno predana oz. dogovorjena, da jih izvede General Electric, ki je tudi dobavitelj opreme za blok 6 in pooblaščeni vzdrževalec.
Po zaključku remonta in ponovnem zagonu bloka konec julija so bili kot običajno preverjeni parametri delovanja, pri čemer so bila pri turbini zaznana določena odstopanja parametrov. V reševanje odkrite neskladnosti je bil takoj vključen tudi General Electric, ki je za ta dela pristojen. Iskanje napake oz. vzroka napake je sprva potekalo med obratovanjem bloka 6, vendar neuspešno.
Prejšnji teden pa se je napaka povečala, in sicer do te mere, da je bilo potrebno blok 6 preventivno zaustaviti z namenom preprečitve nastajanja škode na opremi.
Pristojnost v rokah General Electric
Osebje Teša skupaj z osebjem družbe General Electric in zunanjimi strokovnjaki na lokaciji sodeluje pri diagnosticiranju težave. Pristojen oz. pooblaščen za odpravo te napake je General Electric kot dobavitelj in izvajalec del na tem delu tehnološke opreme. “Če se bo potrdil ta vzrok napake, bomo po zaključku del in ponovnem zagonu bloka 6 preučili možnosti odškodninske terjatve do General Electrica za povrnitev nastalih stroškov,” so navedli v Tešu.
Poudarili so tudi, da gre v primeru tovrstnih nepredvidenih zaustavitev bloka 6 za oportunitetni izpad prihodkov in s tem povezanega dobička, sploh ob upoštevanju trenutnih cen na veleprodajnem trgu električne energije, saj bi z brezhibno delujočim blokom 6 in zadostno razpoložljivostjo in kakovostjo energenta lignita lahko proizvajali električno energijo z manjšimi stroški.
Teš je sicer letos proizvedel 2389 gigavatnih ur električne energije ter 238 gigavatnih ur toplotne energije. Od tega samo blok 6 1862 gigavatnih ur električne energije in 178 gigavatnih ur toplotne energije.
Pred tem zaustavljen septembra
Teš 6 je bil pred tem nazadnje zaustavljen septembra, in sicer zaradi napake na elektro filtru. Kot so takrat navedli v Tešu, se lahko takšne napake zaradi načina delovanja in funkcije filtra pojavijo večkrat. Nekaj tovrstnih napak je po njihovih pojasnilih mogoče odpraviti med obratovanjem, nekaj pa jih za izvedbo potrebuje zaustavitev bloka. Dela je treba izvesti, da se zagotovijo emisije prašnih delcev v dopustnih mejah, ne glede na moč bloka.
Prav tako je bil letos šesti blok zaradi napake ustavljen aprila, ker so ugotovili netesnosti hidravličnega olja varnostno-reducirne postaje.
Maja so ga ustavili zaradi drugega remonta, do ponovno vključitve v omrežje konec julija pa so uspešno izvedli vsa načrtovana popravila. Tako so bili zamenjani predgrelnik napajalne vode in 800 cevi pregrevalnika, dve tretjini paketov grelnika zraka, nadgradili pa so tudi sistem preskrbe s paro za potrebe čiščenja kotlovskih površin. Povprečna razpoložljivost šestega bloka, ki predstavlja tehnološko in ekološko najnovejše stanje tehnike, je bila sicer zadnja tri leta 97-odstotna.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!