Vlada je z iniciativo Biotech Hills podpisala pismo o nameri za skupno zavezanost pri razvoju ekosistema na področju biotehnologije in farmacije. Cilj teh prizadevanj je, da Slovenija postane najprivlačnejša destinacija v Evropi za raziskave in razvoj, proizvodnjo ter investicije v zagonska in mala podjetja na tem področju.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je ob podpisu izpostavil, da vlada prepoznava pomembnost biotehnološke in farmacevtske industrije kot strateško pomembne panoge. “Skupaj s slovensko industrijo in slovenskimi družinskimi podjetji tlakujemo pot Sloveniji, da postane osrednje svetovno stičišče biotehnologije in farmacije ter razvojno-raziskovalna destinacija, ki bo vabila najboljše strokovnjake z vsega sveta,” je dejal.
S tem Slovenijo kot visoko razvito državo z izobraženo delovno silo, z jasnimi cilji na področju raziskav in razvoja ter vizijo o napredni družbi in gospodarstvu strateško pozicioniramo kot regionalno središče na področju biotehnologije in biofarmacije, je, kot so sporočili z ministrstva, dodal minister Han.
Ob javnem zagonu iniciative je predsednik sveta zavoda Biotech Hills Robert Ljoljo povedal, da s tem vidijo močno podporo ter zavezanost države, da gre pri biotehnologiji za strateško pomembno panogo, ki ima velik potencial. “Verjamemo, da lahko do leta 2030 povečamo promet za nekaj 100 milijonov evrov, zaposlimo do 1000 visokokvalificiranih kadrov in dvignemo delež vpliva na BDP s šest na približno devet odstotkov,” je povedal.
“Biotehnologija s farmacijo nudi edinstveno priložnost, da povežemo deležnike znotraj Slovenije ter Evropi in svetu pokažemo, da je Slovenija poleg odlične geografske lege in varnosti res najprivlačnejša destinacija za vlaganja podjetij tako v raziskave in razvoj kot v proizvodne zmogljivosti,” je povedal direktor zavoda Nik Prebil. S tem se po njegovem krepi konkurenčnost, dviga prepoznavnost države in privablja večmilijonske investicije.
Zavod Biotech Hills, ki je poslovni pospeševalnik na področju biotehnologije, je nastal na podlagi iniciative v krogu ustanovnih partnerjev Novartis, Lek, Labena, AmCham Slovenija in Herman & partnerji. Namen je povezovanje in krepitev biotehnološke industrije, gospodarstva in neodvisnosti Evrope na ključnih strateških področjih delovanja, med katerimi sta tudi biotehnološka in farmacevtska panoga.
Primarni cilj zavoda in vlade predstavlja povezovanje deležnikov in priprava strateškega načrta do leta 2030, kar bo ob podpori države omogočilo tudi ustrezno sodelovalno in zakonodajno okolje, ustrezno izobražene kadre za ustvarjanje višje dodane vrednosti in podporno infrastrukturo. Ti ukrepi bodo dolgoročno večali konkurenčnost, s tem pa privlačnost za vlaganja v biotehnološke raziskave, razvoj in proizvodnjo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje