Aprila so bila ugodnejša gibanja storitvene menjave, predvsem zaradi opaznega okrevanja menjave s turizmom povezanih storitev, v najnovejšem poročilu ugotavlja Umar. Nadaljevala se je rast števila delovno aktivnih oseb, število brezposelnih v maju pa je upadlo. Povprečna bruto plača je bila v prvem četrtletju realno nekoliko višja kot pred letom, še kažejo podatki.
Gospodarska aktivnost se je aprila pri mednarodni blagovni menjavi in predelovalnih dejavnostih znižala, v nekaterih storitvenih dejavnostih pa se je nadaljevala rast, v najnovejši izdaji Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.
Medletna rast cen življenjskih potrebščin se je po znižanju v aprilu tudi maja nekoliko upočasnila, in sicer na 8,4 odstotka.
Kot so danes sporočili Iz Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), so bila aprila ugodnejša gibanja storitvene menjave, predvsem zaradi opaznega okrevanja menjave s turizmom povezanih storitev. V prvem četrtletju se je povečal tudi prihodek v tržnih storitvah, zlasti strokovno tehničnih in arhitekturno-projektantskih, kar je povezano z močno gradbeno aktivnostjo, ki je ostala visoka tudi aprila.
Trošenje gospodinjstev za hrano, neživila in prenočitve doma je bilo aprila manjše kot pred enim letom, za avtomobile pa večje. Medletna rast cen življenjskih potrebščin se je po znižanju v aprilu tudi maja nekoliko upočasnila, in sicer na 8,4 odstotka. K inflaciji so največ prispevale cene storitev, visok ostaja tudi prispevek cen hrane, se je pa njihova rast malenkost upočasnila.
Razpoložljivi kazalniki za evrsko območje nakazujejo šibko gospodarsko rast v drugem četrtletju po znižanju v prvem četrtletju.
Ob šibki rasti razpoložljivega dohodka in visoki inflaciji ter poslabšanih pogojih financiranja je kljub visoki rasti zaposlenosti v prvem četrtletju upadla zasebna potrošnja, medtem ko je k rasti pozitivno prispeval neto izvoz.
V Sloveniji se je aprila medletna rast števila delovno aktivnih oseb nadaljevala, prav tako upadanje števila brezposelnih v maju. Povprečna bruto plača je bila v prvem četrtletju realno nekoliko višja kot pred letom.
Konsolidirana bilanca javnega financiranja je imela v prvih štirih mesecih letos primanjkljaj v višini 44,6 milijona evrov, v enakem lanskem obdobju pa 145,4 milijona evrov. Prihodki so se medletno zvišali za 3,7 odstotka (lani ob okrepljenem okrevanju in enkratnih prihodkih za 14,3 odstotka), rast pa je izhajala predvsem iz prihodkov iz socialnih prispevkov ob nadaljnji rasti zaposlenosti in okrepljeni rasti plač.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje