Uprava Cinkarne Celje in sindikat se razhajata le še glede višine osnovne plače, preostale stavkovne zahteve pa so že usklajene. Po besedah prvega moža družbe Aleša Skoka so predlagali zvišanje osnovnih plač za enak odstotek, kot so to storile druge slovenske družbe, a delavci s tem niso zadovoljni. Pogajanja se bodo nadaljevala. Delavci so sicer za četrtek napovedali stavko. Če se bo odvila, je sindikat obljubil, da bo pomemben del proizvodnje obratoval tudi med njo.
Prvi mož Cinkarne Celje Aleš Skok, ki je nadaljevanje pogajanj s sindikati napovedal za sredo popoldne, je v izjavi za javnost pojasnil, da je uprava Cinkarne Celje, ki je konec lanskega leta zaposlovala 775 ljudi, v zadnjem času izvajala intenzivni socialni dialog s podjetniškima sindikatoma in v veliki meri prišla naproti njihovim zahtevam.
Poleg zvišanja osnovnih plač v vseh tarifnih razredih je uprava Cinkarne predlagala tudi povišanje nadomestil za povračilo stroškov v zvezi z delom, regres za leto 2023 v višini 2.000 evrov in izplačilo božičnice po enaki formuli kot doslej v odvisnosti od doseženega čistega dobička. Po novem plačnem modelu noben zaposleni ne bi prejemal minimalne plače, je zatrdil Skok. Uprava je na današnjem zboru delavcev zaposlenim predstavila svoje predloge glede posameznih zahtev in zahtevne okoliščine poslovanja, ki ne omogočajo polne izpolnitve zahtev sindikata.
Predvsem pričakovanja sindikatov glede dviga osnovnih plač so po Skokovi oceni močno nad višino letne inflacije. Ob tem je izpostavil, da je bila lani povprečna mesečna bruto plača v Cinkarni Celje vključno z božičnico 2.600 evrov, kar je 42,6 odstotka nad povprečno mesečno plačo Savinjske regije in 28,6 odstotka nad slovenskim povprečjem. Po Skokovih besedah so delavcem doslej izplačevali nadpovprečno božičnico in regres. Dejal je, da si želijo zagotoviti, da bodo tudi čez 20 let plače zaposlenih nad povprečjem regije in države. Zato si uprava prizadeva za konstruktivni socialni dialog in hkrati za stabilno in uspešno poslovanje podjetja na dolgi rok v korist vseh deležnikov.
“Razumemo visoka pričakovanja, a poudarjamo, da je naša panoga ciklična. Letošnji rezultati poslovanja bodo nižji kot lanski, saj je industrija pigmenta lani dosegla vrh cikla. Pričakujemo zmanjševanje marž in nižjo izkoriščenost proizvodnih kapacitet. Poleg tega je pred nami obsežna trajnostna prenova, ki zahteva visoke investicije, da ohranimo poslovanje za prihodnost,” je dejal Skok. Dodal je še, da si želijo nadaljevanje socialnega dialoga za dosego končnega dogovora, ki bo vzajemno koristen za zaposlene in podjetje.
Glede morebitne četrtkove stavke, ki jo je napovedal podjetniški sindikat, je Skok pojasnil, da bo to zagotovo vplivalo na proizvodnjo, čeprav jim je sindikat obljubil, da bo najbolj pomemben del proizvodnje obratoval tudi med stavko. Za Skoka je sicer stavka povsem nepotrebna.
Vodja podjetniškega sindikata Cinkarne Celje Franc Gabler je v izjavi za medije zatrdil, da je vzdušje med delavci zelo napeto in da so bili delavci na današnjem zboru, na katerem se jih je zbralo približno 500, razočarani nad predlogom uprave družbe glede višine osnovne plače. Postregel je tudi s podatkom, da je treba 10 odstotkom zaposlenih predvsem z najnižjo izobrazbo doplačevati razliko med osnovno in minimalno plačo. To se mu zdi sramotno glede na izredno dobro poslovanje Cinkarne.
Gabler je sicer optimističen in pričakuje, da bodo v sredo dosegli ustrezen dvig osnovne plače za vse zaposlene. Med stavkovnimi zahtevami sindikata so sicer dvig osnovnih plač, višja nadomestila za prehrano in prevoz na delo, odprava plačnih nesorazmerij, dvig dodatkov za štiriizmensko delo in za praznične dni, sprejem pravilnika o napredovanju in 100-odstotno nadomestilo plače med stavko.
Cinkarna Celje, ki je konec leta 2022 zaposlovala 775 delavcev, je lani ustvarila 227,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 18 odstotkov več kot v 2021, čisti dobiček družbe pa se je zvišal za 27 odstotkov na 42,3 milijona evrov. Pretežni del prihodkov je Cinkarna Celje lani ustvarila z izvozom; njegova skupna vrednost je znašala 208,4 milijona evrov, kar je 19 odstotkov več kot v 2021. Za letos vodstvo družbe pričakuje šest milijonov evrov dobička in 205 milijonov evrov prihodkov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!