Še vedno ni jasno, kaj bo z vračilom državne pomoči, po tem, ko so si lastniki krovne družbe jeklarske skupine Sij letos izplačali visoke dividende. Nekaj rešitev za izterjavo obstaja, pravi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, med drugim tudi sprememba zakonodaje. Na potrebo po dialogu pa medtem opozarja gospodarski minister Matjaž Han.
Vračilo državne pomoči hčerinskih družb jeklarske skupine Sij, potem ko smo na N1 pisali, da so si lastniki krovne družbe izplačali milijonske dividende, še ni jasno. Po besedah ministra okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra za izterjavo obstaja nekaj rešitev, tudi sprememba zakonodaje, gospodarski minister Matjaž Han pa je dodal, da se je treba z vpletenimi tudi pogovarjati. Na Hanovem ministrstvu so sicer po pravnem pregledu že dejali, da ne bodo oporekali izplačilu dividend v Sij.
Spomnimo, da je skupščina družbe Sij, krovnega podjetja istoimenske skupine, konec maja potrdila izplačilo dividend v višini 5,8 milijona evrov, medtem ko so njene štiri hčerinske družbe Sij Acroni, Sij Metal Ravne, Sij ZIP Center in Sij Ravne Systems prejele državno pomoč.
Vlada je kmalu za tem opozorila, da je izplačilo dividend in nagrad poslovodstvu – izplačali naj bi jih za okoli 20 milijonov evrov – v nasprotju z namenom zakona o pomoči gospodarstvu zaradi energetske draginje, gospodarskemu ministrstvu pa je med drugim naložila ukrepe za vračilo neupravičene državne pomoči. Agencija Spirit je medtem začasno zamrznila izplačila in nad njimi uvedla nadzor.
“Na ministrstvu za gospodarstvo so se temu vprašanju temeljito posvetili, škoda, da ni bilo to rešeno pred dopusti,” je ob odhodu z današnje seje vlade na novinarsko vprašanje odgovoril Bojan Kumer.
Med rešitvami, ki so državi na voljo za izterjatev pomoči, je Kumer omenil tudi “spremembo zakona v tistih delih, ki bi bili lahko nejasni”.
“Eno je zakonodaja, drugo je pogovor”
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je medtem pojasnil, da so Spiritu dali jasno navodilo, kaj je treba narediti skladno z zakonodajo. “Smo v fazi pregleda, če je prišlo do nepravilnosti, bo že izplačana pomoč vrnjena,” je poudaril.
Spomnil je na primer Magne, ki je v državni proračun v celoti vrnila dodeljeno subvencijo skupaj z obrestmi za lakirnico v Hočah, in dejal, da pri tej zgodbi marsikdo ni bil optimističen, da bo do vračila prišlo. “Treba se je pogovarjati,” je poudaril in dodal, da je sam že govoril s podpredsednikom skupine Sij Tiborjem Šimonko, ki je sicer tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenija (GZS).
“Eno je zakonodaja, drugo je pogovor, bomo videli,” je sklenil Han.
Za zamrznitev pomoči potreben zakonit pravni temelj
Krovno podjetje si je dividende sicer lahko izplačalo, ker zakonska prepoved tovrstnih izplačil velja samo za prejemnika pomoči, ne pa tudi za povezane družbe.
V Siju so pred dnevi za časnik Finance izpostavili, da za zaustavitev plačil ni pravne podlage. Prejšnji teden so se s prošnjo po pojasnilih obrnili na Spirit, njihovega odgovora pa še niso prejeli.
Finančna uprava RS (Furs) se je po poročanju Financ takoj izrekla, da sklepa vlade, kot je zapisan, ne bo izvršil, ker to ni po pravilih, ga bodo pa izvršili, če bo Spirit izdal odločbo o vračilu prejetih sredstev in jim jo poslal izvršitev. Spirit odločbe ni izdal, so v torek poročale Finance.
“Vlada potrebuje zakonit pravni temelj za zamrznitev pomoči. Ta mora biti konkretno izkazan. Ne samo, ker je to temelj pravne države. Tudi zato, ker v nasprotnem primeru lahko za davkoplačevalce nastane še večja škoda, saj lahko državo tisti, ki mu je bila brez pravnega temelja odvzeta pomoč, to pomoč iztoži,” je za časnik opozoril pravnik Matej Avbelj.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje