S 1. januarjem so začela veljati nova pravila o preglednosti, ki bodo državam članicam EU pomagala pri zatiranju goljufij na področju davka na dodano vrednost (DDV), posebno pri spletnem trgovanju. To je namreč še posebej izpostavljeno tveganju neizpolnjevanja obveznosti in goljufij na področju DDV.
Kot so danes sporočili s slovenskega predstavništva v Bruslju, goljufije na področju DDV ustvarjajo luknje v davčnih prihodkih, iz katerih se plačujejo ključne javne storitve.
Pri tem so izpostavili spletne prodajalce, ki niso fizično prisotni v državi članici EU, a prodajajo blago in storitve potrošnikom v EU, ne da bi se kjer koli v EU registrirali za DDV. Obstajajo pa tudi spletni prodajalci, ki ne prijavijo celotne vrednosti svoje spletne prodaje. “Države članice zato potrebujejo močnejša orodja za odkrivanje in preprečevanje tega nezakonitega ravnanja,” so poudarili v Bruslju.
Novi sistem izkorišča ključno vlogo ponudnikov plačilnih storitev, kot so banke, institucije za izdajo elektronskega denarja, plačilne institucije in poštne žiro storitve, ki skupaj omogočajo več kot 90 odstotkov spletnih nakupov v EU.
Podatkovna zbirka tistih z več kot 25 čezmejnimi plačili v četrtletju
Od 1. januarja morajo ti ponudniki plačilnih storitev spremljati prejemnike čezmejnih plačil in od 1. aprila upravam držav članic EU posredovati informacije o tistih, ki prejmejo več kot 25 čezmejnih plačil na četrtletje. Te informacije bodo nato centralizirane v novi evropski podatkovni zbirki, ki jo bo razvila Evropska komisija, t. j. osrednjem elektronskem sistemu informacij o plačilih, kjer se bodo hranile, združevale in navzkrižno preverjale z drugimi podatki, so pojasnili.
Vse informacije v elektronskem sistemu informacij o plačilih bodo nato na voljo državam članicam prek Eurofisca. To je mreže EU, ki povezuje strokovnjake za boj proti goljufijam na področju DDV in je bila vzpostavljena leta 2010. To bo, kot pojasnjujejo, državam članicam precej olajšalo analizo podatkov in identifikacijo spletnih prodajalcev, ki ne izpolnjujejo obveznosti glede DDV, vključno s podjetji, ki se ne nahajajo v EU.
Uradniki Eurofisca za zvezo so pooblaščeni tudi za sprejemanje ustreznih ukrepov na nacionalni ravni, kot so obravnava zahtevkov za informacije, revizije ali preklic številk za DDV. Podobne določbe, ki že veljajo v nekaterih državah članicah in drugih državah, so imele konkreten učinek v boju proti goljufijam v sektorju e-trgovanja.
“Ta nova pravila bodo imela ključno vlogo v boju proti goljufijam na področju DDV, zaradi katerih vlade EU vsako leto izgubijo milijarde prihodkov,” je prepričan evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!