Danes je začel veljati sporazum o prosti trgovini, ki sta ga lani v Pekingu podpisali Srbija in Kitajska. Sporazum se nanaša na skoraj 10.500 srbskih in 9.000 kitajskih izdelkov. Več kot polovica jih bo že od danes oproščena carinske dajatve, poroča srbska tiskovna agencija Beta.
Sporazum sta pristojna ministra obeh držav podpisala oktobra lani v navzočnosti srbskega predsednika Aleksandra Vučića in kitajskega predsednika Xi Jinpinga. Takšen sporazum s Kitajsko imata v Evropi poleg Srbije le še Švica in Gruzija.
Sporazum zajema 10.412 srbskih izdelkov in 8.930 kitajskih izdelkov. Od danes bo carinske dajatve po sporazumu predvidoma oproščenih 60 odstotkov blaga, v naslednjih petih do desetih letih pa še 30 odstotkov, medtem ko bodo najobčutljivejši izdelki, predvsem kmetijski, še naprej zaščiteni, navaja Beta.
Blago, ki bo oproščeno carin čez pet let, bo imelo do takrat vsako leto znižano dajatev za 20 odstotkov. Blago, ki bo oproščeno carin čez deset let, bo imelo do takrat vsako leto znižano dajatev za deset odstotkov.
Brez carine sadje, zelenjava, farmacevtski izdelki …
Od danes bo iz Srbije na Kitajsko brez carine med drugim mogoče izvažati sveže sadje in zelenjavo, farmacevtske izdelke ter izdelke kemične in strojne industrije. Podjetja, ki bodo želela uveljavljati ugodnosti iz sporazuma, morajo dokazati, da so več kot polovico vrednosti vsakega izdelka, ki ga izvozijo, ustvarila v domači državi.
Kitajska je med najpomembnejšimi gospodarskimi partnericami Srbije. Blagovna menjava med državama je lani znašala 6,1 milijarde dolarjev, 1,2 milijarde dolarjev je predstavljal izvoz iz Srbije, še navaja Beta.
Na seznamu petih glavnih izvoznih izdelkov iz Srbije na Kitajsko so bili po podatkih srbske gospodarske zbornice bakrove rude in koncentrati, katode, predelan bukov les, zamrznjena govedina in motorji. Prvi na seznamu kitajskih izvoznih izdelkov v Srbijo so bili kotli, pametni telefoni, manjši stroji, klimatske naprave in pobarvana pločevina.
V Srbiji deluje 1.560 podjetij z večinsko kitajskim kapitalom, ki skupno zaposlujejo približno 20.600 delavcev. Skoraj tretjina tujih naložb v Srbiji je lani prišla s Kitajske.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje