Vodstvo Cinkarne Celje je delničarjem predlagalo sklep, da družba kljub rekordnemu dobičku v lanskem letu tega ne bi delila med delničarje. Društvo Mali delničarji Slovenije pa so upravo pozvali, da "nemudoma" spremeni sklep in določi 2,77 evra bruto dividende. Ob tem so se nadaljevala tudi pogajanja med sindikatom in podjetjem. Ker je bila glavna stavkovna zahteva dosežena, je sindikat za četrtek napovedano stavko preklical.
Cinkarna Celje je objavila letno poročilo, iz katerega izhaja, da je imelo podjetje lani 43,4 milijona evrov čistega dobička, kar je 31 odstotkov več kot leto prej. Rast prodaje (ta se je povečala za 18 odstotkov na 227 milijonov evrov) in dobička so omogočile višje prodajne cene titanovega dioksida, osnovnega proizvoda Cinkarne.
A uprava, ki jo vodi Aleš Skok, in nadzorni svet sta v sklicu majske skupščine delničarjev predlagala sklep, da družba kljub rekordnemu dobičku za lansko leto ne izplača dividende. V obrazložitvi piše, da je Cinkarna prejela državno pomoč za lajšanje učinkov visokih cen energentov, če bi izplačali dividendo, pa bi morali to pomoč vrniti. Po trenutnih projekcijah gre za pet do sedem milijonov evrov.
V predlogu piše, da sta uprava in nadzorni svet tehtala na eni strani pravice delničarjev in na drugi strani interese družbe ter prišla do prepričanja, da interes družbe v tem primeru prevlada. “Izguba navedenih sredstev bi vplivala tudi na ekonomski položaj delničarjev. Uprava in nadzorni svet predlog podajata skladno s presojo dobrega gospodarstvenika, da je glede na predstavljene razmere nujno, da se delničarjem dobiček ne deli,” piše v obrazložitvi.
Mali delničarji zahtevajo dividendo
Na predlog se je ostro odzvalo Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS), ki vodstvo Cinkarne poziva, da "nemudoma" prekliče predlog sklepa in vloži novega ter določi dividendo v višini 2,787 evra bruto na delnico.
Društvo, ki ga vodi Rajko Stanković, opozarja na lani posodobljeno dividendno politiko družbe, ki predvideva, da se delničarjem vsako leto izplača polovico dobička (v tem primeru bi izplačali 21,7 od skupno 43,4 milijona evrov).
MDS zavrača argument o vračilu pomoči z navedbo, da bi Cinkarni na bančnem računu tudi v primeru vračila ostalo prek 36 milijonov evrov.
V društvu dodajajo, da "morebitno izplačilo dividende, ki bi bila izplačana skladno s spremenjeno dividendno politiko, v ničemer ne ogroža kapitalske stabilnosti družbe".
Dvig plač doseže, stavka preklicana
V Cinkarni Celje sta uprava in sindikat na današnjih pogajanjih dosegla dogovor za povečanje osnovne plače, ki se bo izenačila z minimalno plačo ali pa bo višja. Ker je bila to glavna stavkovna zahteva, je sindikat za četrtek napovedano stavko preklical, je za STA danes povedal vodja podjetniškega sindikata Cinkarne Franc Grabler. Dodal je, da so z izkupičkom pogajanj zelo zadovoljni.
Strani sta ostale stavkovne zahteve uskladili že pred današnjimi pogajanji. Poleg zvišanja osnovnih plač v vseh tarifnih razredih se bosta povečali nadomestili za prehrano in za prevoz na delo, letošnji regres bo izplačan v višini 2.000 evrov, božičnica pa se bo izračunala po enaki formuli kot doslej v odvisnosti od doseženega čistega dobička.
Po novem plačnem modelu noben zaposleni v Cinkarni Celje, ki je konec lanskega leta zaposlovala 775 ljudi, ne bi prejemal plače, nižje od minimalne.
Kot je danes povedal predsednik uprave Cinkarne Aleš Skok, je bila ključna usmeritev uprave v pogajanjih s sindikati, da finančne posledice izpolnitve stavkovnih zahtev ne ogrozijo stabilnosti in vzdržnosti poslovanja podjetja na dolgi rok. Pri tem je treba upoštevati cikličnost panoge in trenutne zaostrene poslovne razmere tako na domačem kot na mednarodnih trgih, ki bodo po pričakovanjih vodstva vztrajale tudi v nadaljevanju leta.
Uprava: usmeritev, da rast plač sledi inflaciji
Uprava je pri pogajanjih zasledovala usmeritev, da rast osnovnih plač v podjetju sledi ohranjanju kupne moči oz. inflaciji. Hkrati je upoštevala dosedanje ugodne kadrovske kazalnike Cinkarne Celje. Zaposleni so bili že doslej deležni nadpovprečnega regresa in božičnice ter številnih finančnih in nefinančnih ugodnosti in bonitet, kot so do 10-odstotnega variabilnega mesečnega dodatka k osnovni plači, dodatnega pokojninskega zavarovanja, uporabe počitniških kapacitet na petih lokacijah, finančne podpore sekcijam v podjetju, udeležbe v več kot 20 športnih aktivnostih v regiji, aktivnosti za zdrav življenjski slog v obliki preventivnih delavnic, zdravega zajtrka in podobno, so navedli v družbi.
Skok je v torek povedal, je bila lani povprečna mesečna bruto plača v Cinkarni Celje vključno z božičnico 2.600 evrov, kar je 42,6 odstotka nad povprečno mesečno plačo Savinjske regije in 28,6 odstotka nad slovenskim povprečjem.
"Razumemo visoka pričakovanja, a poudarjamo, da je naša panoga ciklična. Letošnji rezultati poslovanja bodo nižji kot lanski, saj je industrija pigmenta lani dosegla vrh cikla. Pričakujemo zmanjševanje marž in nižjo izkoriščenost proizvodnih kapacitet. Poleg tega je pred nami obsežna trajnostna prenova, ki zahteva visoke investicije, da ohranimo poslovanje za prihodnost," je v torek še dejal Skok.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje