Po izbruhu vojne na Bližnjem vzhodu so razmere vse bolj napete tudi v Rdečem morju. Hutijevski uporniki iz Jemna napadajo trgovske ladje, ki plujejo čez Sueški prekop. Ker se napadi stopnjujejo, se je že nekaj velikih ladjarjev odločilo, da po tej trgovski pot začasno ne bodo več pluli. Zdaj pa so v Rdečem morju tudi ameriške, britanske in francoske vojaške ladje.
Zaradi okrepljenih in ponavljajočih se napadov hutijevskih upornikov se vse več največjih svetovnih ladjarjev odloča, da se bodo do nadaljnjega izogibali plovbi po Rdečem morju.
Že v petek sta dva največja ladjarja (Maersk in Hapag-Lloyd) sporočila, da ne bosta več plula čez Rdeče morje, ki je sicer ena od najpomembnejših pomorskih poti za tovor. Ravno v petek je izstrelek hutijevcev zadel in poškodoval ladjo nemškega ladjarja Hapag-Lloyd, ki pluje pod libijsko zastavo, piše Deutsche Welle.
Nemški ladjar je kmalu po napadu sporočil, da do ponedeljka ustavlja ves ladijski promet čez Rdeče morje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Podobno je sporočil tudi danski ladjar Maersk. “Vsem plovilom Maerska na območju, ki bodo plula skozi ožino Bab al Mandab, smo naročili, naj do nadaljnjega prekinejo svojo pot,” so dejali predstavniki družbe. Potrdili so, da so se tako odločili zaradi nevarnosti, ki jo predstavljajo jemenski uporniki.
Pozneje sta odločitvi teh dveh velikih ladjarjev sledila še italijansko-švicarski in francoski ladjar MSC in CMA CGM. Hutijevske sile so namreč v še enem napadu izstrelile dve balistični raketi, od katerih je ena zadela ladjo Palatium III ladjarja MSC. Poleg tega so zagrozili z napadom na ladjo Alanya družbe MSC.
Ameriška in britanska mornarica sestrelila več kot ducat dronov
Zaradi napadov se je v Rdeče morje najprej odpravila ameriška vojaška ladja Mason, v soboto pa tja prispel še ameriški rušilec Carney. Prispele so tudi britanske vojaške ladje. Skupaj so še isti dan sestrelile najmanj 15 dronov, izstreljenih z območja Jemna, ki ga nadzorujejo hutijevci, navaja Politico.
ZDA zaradi napadov tudi sicer zadnje tedne v Sredozemlju krepijo svojo prisotnost z vojaškimi rušilci. Tudi vodja norveškega združenja ladjarjev s sedežem v Oslu Harald Solberg je opozoril, da mora biti osrednja prednostna naloga vseh vpletenih vlad zagotoviti, da ostanejo najpomembnejše dobavne linije na svetu odprte in varne.
Alternativa tej trgovski poti je namreč izjemno draga, saj bi morale ladje pluti po deset dni daljši poti okoli Afrike, to pa močno poviša stroške.
Hutijevci napovedali okrepljene napade
Hutijevski uporniki v Jemnu, ki jih podpira Iran, so od začetka vojne med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas 7. oktobra izvedli že več napadov z droni in raketami na plovila v regiji. Prejšnji teden pa so tudi zagrozili, da bodo napadli vsa plovila, ki se odpravljajo v izraelska pristanišča, če ne bo omogočena dostava hrane in zdravil na območje Gaze, ki ga oblega Izrael.
Napadi hutijevskih upornikov v Rdečem morju se krepijo tudi v luči napovedanega obiska ameriškega obrambnega ministra na Bližnjem vzhodu, ki naj bi se zgodil prihodnji teden.