Od danes je v veljavi mehanizem Evropske unije za dinamično omejevanje cen zemeljskega plina. V zadnjih mesecih so sicer zaradi mile zime in uspešne diverzifikacije oskrbe članic EU cene plina občutno padle.
Z današnjim dnem se v EU začenja uporabljati mehanizem za dinamično omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro, o katerem so članice Unije dogovor po dolgotrajnih usklajevanjih dosegle decembra lani.
Mehanizem se bo sprožil, če bo cena zemeljskega plina za mesec naprej na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF tri dni zapored presegala 180 evrov na megavatno uro. Obenem bo morala biti prav tako tri dni 35 evrov višja od cen utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) na globalnih trgih.
Ko bo mehanizem sprožen, bo v veljavi najmanj 20 dni, če ga ne bo treba prej ustaviti ali deaktivirati. Mehanizem bo samodejno deaktiviran, če bo seštevek cene LNG in 35 evrov tri dni pod 180 evrov, ali pa če bodo razglašene izredne razmere na regionalni ravni ali ravni EU glede oskrbe s plinom.
Predviden je tudi protokol ustavitve, o katerem bo ob posvetovanju s pristojnimi agencijami odločila Evropska komisija. Mehanizem bo ustavljen, če bo prišlo do tveganja za varnost dobav energije, finančne stabilnosti ali povečane porabe plina.
Mehanizem vključuje terminske pogodbe za plin za enega in tri mesece naprej ter za eno leto naprej tako na TTF kot na drugih plinskih borzah oziroma trgovalnih vozliščih v EU.
Ob pritisku velikega dela članic EU zaradi dodatne skokovite rasti cen plina po ruskem napadu na Ukrajino je Evropska komisija predlog mehanizma predstavila šele sredi lanskega novembra. Njen predlog je med drugim predvideval, da bi zgornjo mejo cene terminskih pogodb za zemeljski plin na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro.
Članice so v nadaljevanju mehanizem zaostrile, a je usklajevanje trajalo več kot mesec dni, popolnega soglasja tudi na koncu ni bilo. Pozna določitev dinamične omejitve borzne cene plina je sprožila kar nekaj nezadovoljstva, tudi v Sloveniji, ki si je ves čas prizadevala za čim hitrejši dogovor o orodju za preprečitev prevelikih cenovnih nihanj.
Od dogovora o mehanizmu so sicer cene plina na TTF in drugih borzah močno padle. Zelo mil začetek zime je omogočil, da so bila podzemna skladišča plina v EU še januarja skoraj 90-odstotno zapolnjena, tudi zdaj ob prehodu v zadnji del zime so polna 66-odstotno. Obenem so članice večinoma uspešno nadomestile dobave ruskega plina po plinovodih.
Cena plina na TTF je tako trenutno le nekaj nad 50 evri na megavatno uro, potem ko je avgusta lani presegla celo 300 evrov. Še vedno pa je trikratnik cene z začetka leta 2021. Za naslednjo zimo je trenutno cena navzlic opozorilom, da mora EU nadaljevati prizadevanja za ustrezno oskrbo, pri nekaj več kot 60 evrih.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!