Zavarovalnica Triglav je sprejela ponudbo ministrstva za zdravje o izplačilu skoraj 11 milijonov evrov razlike zaradi lanskoletne regulacije višine cen dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Vlada je namreč po lanskih napovedih podražitev višino dopolnilnega zavarovanja omejila na 35,67 evra, kasneje pa preoblikovala. Poleg zavarovalnice Triglav bosta nadomestili prejeli tudi zavarovalnici Generali in Vzajemna.
Kot so pojasnili pri Zavarovalnici Triglav, ki je del Skupine Triglav, so zahtevek za vračilo razlike vložili na ministrstvo za zdravje. Skladno z uredbo o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja se je lahko zahtevek nanašal na vračilo razlike med višino stroškov, ki jih je zavarovalnica plačala izvajalcem zdravstvenih storitev, in vrednostjo njenih prihodkov iz zavarovalnih storitev iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja iz referenčnega obdobja od junija do decembra 2023.
Pristojno ministrstvo za zdravje je Skupini Triglav iz omenjenega naslova ponudilo izplačilo razlike v višini 10.996.354,91 evra. “Skupina Triglav ocenjuje, da je dogovor v interesu njenih deležnikov, zato potrjuje sprejem ponujene razlike skladno z določili uredbe,” so sporočili z zavarovalnice.
Vlada je 14. aprila lani izdala uredbo, s katero je določila najvišjo ceno premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Mesečna premija tako od 1. maja 2023 ni smela presegati 35,67 evra.
Vse tri zavarovalnice so lani namreč sprejele sklepe o dvigu premije za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Cena premije bi se pri Vzajemni dvignila s 1. julijem na 44,78 evra mesečno, pri Generaliju že z majem na 44,89 evra, pri Triglavu pa z junijem na 45,52 evra. A so zavarovanci zaradi vladne uredbe do konca lanskega leta torej plačevali 35,67 evra mesečno.
Vlada je nato decembra določila pravne podlage za možnost izplačila nadomestila zavarovalnicam za povrnitev škode, nastale zaradi omejitve najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Zavarovalnice so lahko zahtevek za izplačilo nadomestila vložile štiri mesece po uveljavitvi uredbe.
Državni zbor je sicer julija lani sprejel novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki so ga vložili poslanci Svobode. Novela je s 1. januarjem letos ukinila dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga nadomestila z obveznim zdravstvenim prispevkom v fiksnem znesku 35 evrov mesečno.
Zaradi regulacije dopolnilnega zavarovanja nadomestila tudi zavarovalnicama Vzajemna in Generali
Zaradi lanskoletne regulacije višine cen dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bosta poleg zavarovalnice Triglav nadomestili prejeli tudi zavarovalnici Generali in Vzajemna, so za STA potrdili na ministrstvu za zdravje. Vzajemna je zahtevala 14,14 milijona evrov, Generali pa 8,36 milijona evrov. Ministrstvo za zdravje je zahtevama obeh ugodilo.
Zahtevke zavarovalnic je preverila Agencija za zavarovalni nadzor in ministrstvo za zdravje, ki sta potrdila pravilnost izračunov na zahtevkih zavarovalnic. Do danes je znesek sprejela zavarovalnica Vzajemna, Generali bo dal odgovor predvidoma do konca tega tedna, so pojasnili na ministrstvu.
Pri zavarovalnici Generali so za STA potrdili, da so na ministrstvo vložili zahtevek in da je ministrstvo potrdilo pravilnost zneska, ki so ga izračunali. “Dokončne odločitve v tem trenutku še ne moremo komentirati,” so navedli. Odgovore Vzajemne STA še čaka.
Pri Vzajemni so pojasnili, da so zahtevek za vračilo razlike v višini 14.143.925,69 evra vložili 22. aprila. 20. junija so bili obveščeni, da sta agencija in ministrstvo ugotovila pravilnost izračuna. Naslednji dan so nato ministrstvu sporočili, da sprejemajo razliko, so iz Vzajemne sporočili za STA.
Če bo ponujeni znesek sprejela tudi zavarovalnica Generali, bo skupni znesek nadomestil zavarovalnicam znašal 33,5 milijona evrov. Zneski bodo izplačani iz proračunske rezerve, so pojasnili na ministrstvu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje