V centru za jedrsko energijo so odprli prenovljene prostore informacijskega centra, katerega glavni namen je informiranje javnosti o jedrski tehnologiji. "Verjamem, da bo prenovljeni center prispeval k še uspešnejši promociji znanja o jedrskih tehnologijah pri nas," je poudaril Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo.
Danes so v Izobraževalnem centru za jedrsko tehnologijo (ICJT) odprli prenovljene prostore informacijskega centra, katerega glavni namen je informiranje javnosti o jedrski tehnologiji. Dogodka se je udeležil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, ki je poudaril pomembnost ozaveščanja širše javnosti o jedrski energiji.
Prenova informacijskega centra ICJT sovpada s 30-letnico delovanja centra, ki je do danes sprejel 200.452 obiskovalcev, so sporočili z Inštituta Jožef Stefan (IJS).
Kot je opozoril direktor IJS Boštjan Zalar, ki je prenovljene prostore informacijskega centra svečano odprl skupaj z ministrom Kumrom in vodjo ICJT Igorjem Jenčičem, tehnologije postajajo zelo specifične in če dosežki znotraj posameznih področij niso pravilno predstavljeni, lahko pride v javnosti do nerazumevanja in celo do odpora.
Tukaj imajo po njegovem mnenju sodelavci informacijskega centra in IJS pomembno nalogo, saj prav z “našimi jasnimi predstavitvami znanost približujemo tako odločevalcem kot širši javnosti”.
Po besedah ministra Kumra pa je center eden ključnih stebrov zagotavljanja visoke usposobljenosti jedrskega kadra, kar Slovenija nujno potrebuje.
“Jedrska energija pa je zanimiva tudi za širšo javnost in strinjam se, da je ozaveščanje in osveščanje o teh temah za razumevanje in sprejemanje jedrske energije še kako pomembno. Verjamem, da bo prenovljeni center prispeval k še uspešnejši promociji znanja o jedrskih tehnologijah pri nas,” je poudaril.
Vodja centra ICJT Jenčič pa je navedel, da raziskava javnega mnenja o jedrski energiji izkazuje, da je veliko neodločenih ravno pri mladih, zato je njihova dejavnost toliko bolj pomembna.
Prenovo centra sta vodila arhitekta Špela Nardoni Kovač in Igor Berlot. Kot sta razložila, je bilo eno od vprašanj, ki sta si jih pri tem zastavila, tudi to, kako pokazati energijo na način, da bo razumljiva tudi vizualno.
“Izbrala sva najbolj običajen prikaz energije, to je modro svetlobo na temnem ozadju. Predvsem pa sva želela ustvariti prostor, kjer bo obiskovalec imel doživetje oz. izkušnjo, da se bo počutil kot delček, ki potuje po prostoru za energijo. Prav izkušnja se nama je zdela zelo pomembna nadgradnja dosedanjih podatkov in znanja, ki ga sama razstava ponuja,” sta izpostavila.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje