V torek je bilo ob opravljenih 3.788 PCR-testih potrjenih 764 okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih je tako znašal 20,2 odstotka. V bolnišnicah se zdravi 159 covidnih bolnikov, od tega 37 na intenzivni negi. Ob tako visokem skoku potrjenih primerov direktor NIJZ Milan Krek prebivalce poziva k bolj doslednemu upoštevanju epidemioloških ukrepov. "V zaprtih prostorih nosite maske, zunaj pa, če ni mogoče vzdrževati dveh metrov varne razdalje. Zavedajte se, da je različica delta bolj kužna," je ob tem opozoril.
V torek je bilo opravljenih tudi 23.303 hitrih antigenskih testov (HAG), vse pozitivne na hitrih testih pa preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. Teh je bilo v torek opravljenih 3.788, potrjenih pa 764 okužb, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Gre za največji porast po 5. maju, ko je bilo potrjenih 776 primerov okužb.
V bolnišnicah se zdravi 159 covidnih bolnikov, od tega 37 na intenzivni negi. V torek ni umrl noben covidni bolnik. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 468, 14-dnevna pojavnost na 100 tisoč prebivalcev pa 270. Po oceni NIJZ imamo v državi trenutno 5.756 aktivnih primerov okužb. Od 4. marca 2020, ko smo v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe na koronavirus, do včeraj je bilo opravljenih skupno 1.451.070 PCR-testov in 5.370.799 hitrih antigenskih testov. Skupno smo potrdili 267.965 pozitivnih primerov, od tega 126.502 pri moških in 141.393 pri ženskah.
Krek: Poslušajte stroko
O skoku števila okuženih smo se pogovarjali tudi z direktorjem NIJZ Milanom Krekom. Ta pravi, da gre pričakovati, da bo jutrišnja številka še večja od današnje. Krek zato poziva vse, ki kažejo kakršnekoli respiratorne znake ali znake utrujenosti, naj stopijo v stik z osebnim zdravnikom, da jih napoti na testiranje.
“Takšni posamezniki naj se čim prej izolirajo. Če so okuženi, so namreč okuženi z različico delta. Ta različica je bistveno bolj kužna,” je za N1 poudaril Krek. Na vprašanje, čemu pripisuje tako nenaden skok potrjenih primerov, je direktor NIJZ pojasnil, da se nihče ne drži pravil in da smo se popolnoma sprostili pri upoštevanju epidemioloških ukrepov. “Pravil se držijo samo še na javnih prevozih,” je ocenil Krek.
Državljane je zato pozval, naj se vendarle držijo priporočil stroke. “Poslušajte stroko, ki vam od prvega maja lani svetuje uporabo zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Na zunanjih površinah pa masko nosite, če ni mogoče vzpostaviti dveh metrov varne razdalje. To strokovno mnenje se nikoli ni spremenilo in ostaja eno ključnih tudi do nadaljnjega,” je še dejal Krek.
Cepljenje edino orožje zoper epidemijo
Eno najučinkovitejših metod za preprečevanje širjenja koronavirusa je, poleg spoštovanja epidemioloških ukrepov, tudi cepljenje. Na to je v včerajšnji izjavi za javnost opozoril tudi Pavel Poredoš, predsednik Slovenske medicinske akademije, ki se zavzema za obvezno cepljenje javnih uslužbencev — predvsem zdravstvenih in šolnikov. “Nedopustno se je necepiti, ko imamo na voljo učinkovito orodje, ki je zastonj, po drugi strani pa zahtevati, da davkoplačevalci plačujemo teste, ker nekdo misli, da je cepljenje nesmiselno,” je še opozoril Poredoš.
Tudi Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, je izpostavila dejstvo, da cepljenje v Sloveniji napreduje precej počasneje kot v drugih evropskih državah. Kot je še povedala, v zdravniških krogih trenutno poteka razprava, ali bi bilo glede na kritičnost razmer priporočljivo predlagati, da se uvede tudi splošno obvezno cepljenje proti covidu-19, in sicer za rizično skupino starejših od 50 let.
“V Sloveniji poznamo obvezno cepljenje za otroke, o katerem je presojalo ustavno sodišče, ki je menilo, da ima država dolžnost, da zaščiti državljane pred tveganji, ki jih predstavljajo določene infekcijske bolezni. Mislim, da smo v enaki situaciji,” je še izpostavila.
Slovenija na repu Evrope
Če so spomladi pristojni napovedovali, da moramo do jeseni doseči do 70-odstotno precepljenost, je zdaj jasno, da cilja nismo dosegli. Slovenija se v jesenski val epidemije podaja z manj kot 50-odstotno precepljenostjo. Z enim odmerkom se je po zadnjih podatkih cepilo 992.258 oziroma 47 odstotkov prebivalcev, z vsemi pa 904.974 oziroma 43 odstotkov.
Slovenija se glede precepljenosti uvršča na 22. mesto od 27 držav članic Evropske unije — za primerjavo, v Avstriji je polno cepljenih 57,46 odstotka prebivalcev. Na vrh seznama se je s 74 odstotkov polno cepljenih zavihtela Portugalska.
Predvidoma jutri bo potekala seja vlade, na kateri bo obravnavan nov predlog semaforja ukrepov. Ta bo temeljil predvsem na zasedenosti bolnišničnih kapacitet in pogojih PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!