Ali bi bilo smiselno podaljšati šolske počitnice še za en teden?

Koronavirus 28. Dec 202114:28 > 14:43 4 komentarji
Samotestiranje učencev
Peter Košenina/BOBO

Število potrjenih okužb s koronavirusom je v zadnjih dveh dneh spet začelo naraščati, kar bi bilo lahko povezano s širjenjem bolj nalezljive različice omikron. Nekateri predlagajo podaljšanje šolskih počitnic, s čimer bi rast okužb, ki je po praznikih pričakovana, upočasnili. Vendar pa svetovalna skupina o takšnem ukrepu ne razmišlja.

Zaradi širjenja različice omikron, ki je veliko bolj nalezljiva od doslej prevladujoče delte, je prof. dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta predlagal podaljšanje šolskih počitnic. Kot je poudaril v pogovoru za N1, ni predlagal zaprtja šol, ampak “dokaj blag ukrep”, ki so ga za začetek januarja napovedali tudi v nekaterih drugih državah, denimo na Danskem in na Nizozemskem. “Gre za to, da ima omikron bistveno krajšo inkubacijsko dobo, le tri dni, kar pomeni, da se bo okužilo več ljudi. Nekateri se čez praznike ne bodo odpovedali druženju. Če bi torej po praznikih ostali doma, bi ta porast okužb zmanjšali,” je dejal Jerala.

Kljub temu da iz držav, kjer je različica omikron že prevladujoča, poročajo o upadu hospitalizacij zaradi covida, Jerala opozarja, da v ZDA in v Veliki Britaniji beležijo porast hospitaliziranih otrok v primerjavi s prejšnjimi različicami. “Vedeti moramo tudi, da imamo že zdaj skoraj dvesto ljudi na intenzivni. Tudi če bo delež hospitaliziranih zaradi omikrona nižji, bo to še vedno problem.”

Izr. prof. dr. Janez Žibert, profesor na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani in član Covid sledilnika, ki pripravlja modele razvoja epidemije, se je na Twitterju strinjal s predlogom o podaljšanju počitnic. “To bi vsaj delno ustavilo hitro širjenje omikrona in bi tako, če ne drugega, ‘zaostajali’ za državami, po katerih povzemamo ukrepe,” je zapisal. Pri 300 hospitaliziranih na oddelkih intenzivne terapije se namreč “zdravstvo v Sloveniji konča”, je še opozoril Žibert.

Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je v izjavi za medije povedala, da o takšnem predlogu še niso razpravljali.

Po njeni oceni je trenutno stanje v šolah, kjer se morajo učenci obvezno samotestirati in nositi maske, obvladljivo. “Skrajno neetično in nemoralno bi bilo, da bi imeli gostilne odprte, šole pa bi zapirali,” so njene besede povzeli na 24ur.com.

Šole bi po njenih besedah zapirali le, če bi se izrazito poslabšalo epidemiološko stanje v državi in bi razmišljali o lockdownu. Vendar pa upa, da do tega ne bo prišlo.

Logar je sicer napovedala, da se bo v začetku januarja pritisk na bolnišnice predvidoma povečal. “Iz izkušenj vemo, da se na bolnišnice pritisk poveča 7 do 10 dni po tem, ko se poveča število okužb v splošni populaciji,” je povedala za TV Slovenija. Kot smo poročali, je število potrjenih okužb te dni spet začelo naraščati.

PREBERITE ŠE:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje