Strokovna skupina za covid-19 je danes vladi predlagala, da bi cepljene in prebolele oprostili karantene ob vrnitvi iz rdečih in temnordečih držav, je za N1 potrdila vodja skupine Mateja Logar. "V zadnjem tednu so prišli podatki, da so cepiva proti covidu-19 učinkovita tudi za delta različico, ki kroži v teh državah," je pojasnila Logar.
Vlada je konec prejšnjega tedna spremenila odlok o prehajanju meja, v katerem je uvedla pomembni spremembi o pogojih za vstop v Slovenijo pri vračanju iz temnordečih držav.
Po novem:
- morajo v desetdnevno karanteno tudi testirani, cepljeni in prebolevniki,
- tujec, ki nima prebivališča v Republiki Sloveniji in prihaja iz teh držav, ne more v državo.
Katere države so na temnordečem seznamu
Argentina, Bahrajn, Bocvana, Bolivija, Brazilija, Čile, Egipt, Ekvador, Esvatini, Indija, Iran, Južna Afrika, Kolumbija, Kostarika, Kuvajt, Lesoto, Malavi, Maldivi, Malezija, Mongolija, Mozambik, Namibija, Nepal, Oman, Paragvaj, Peru, Rusija, Sejšeli, Sirija, Sudan, Surinam, Šrilanka, Tanzanija, Trinidad in Tobago, Tunizija, Urugvaj, Zambija, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske, Zimbabve.
Vir: MNZ
Predlagana nova sprememba
Odlok, sprejet v petek, 2. julija, je začel veljati v soboto. Danes, torej tri dni po sprejetju odloka, pa je strokovna skupina že razpravljala o spremembi.
Skupina, ki se je sestala popoldne, je vladi, kot nam je potrdila Mateja Logar, predlagala, da se cepljene in prebolele državljane oziroma prebivalce Slovenije odreši obvezne karantene ob vrnitvi.
Kot je Logar potrdila za N1, so vladi predlagali, da bi karantena veljala le za tiste, ki niso cepljeni ali preboleli in se vračajo iz držav na rdečem oziroma temnordečem seznamu. Predlog vključuje še, da državljani Slovenije za vstop ne potrebujejo PCR testa, medtem ko državljani ostalih držav potrebujejo negativen PCR test.
“Prej je veljalo, da tudi cepljeni niso varni pred najagresivnejšo različico virusa, v zadnjem tednu pa so prišli novi podatki, da so cepiva učinkovita tudi proti delti. Posledično je pri cepljenih manjše tveganje, da bi virus prenesli in širili znotraj domače države,” nam je pojasnila.
Kot so še ugotovili na strokovni skupini, je ob porastu delta različice opuščanje mask neprimeren ukrep, zato so vladi predlagali tudi, da so maske v notranjih prostorih ponovno obvezne.
Daljši in dražji oddih
Sprememba odloka je v času dopustov nekaterim povzročila težave. Tako se nam je oglasila bralka, ki je bila z družino v tem času na dopustu v Egiptu.
Kot nam je pojasnila, so v družini preboleli covid-19 in v Egipt odšli pod pogojem PCT. Dan pred odhodom domov pa so izvedeli, da so se zaostrili pogoji, kar jih je ob podatkih, da je imel Egipt prejšnjo sredo incidenco dveh okužb na sto tisoč prebivalcev, Slovenija pa 8,2 okužbe, presenetilo.
Ob vrnitvi na Brnik so morali prevzeti odločbo o karanteni, sicer po navedbah bralke ne bi mogli zapustiti letališča. Tako ona kot partner sta se z delodajalcem dogovorila, da med karanteno koristita dopust, ki ga bosta prekinila s samoplačniškim PCR-testom. Ker se bosta testirala tudi otroka, jih bodo testi stali 400 evrov.
“Povsem smo razočarani in jezni, saj se pogoji spreminjajo malodane iz dneva v dan ter brez vsakršnih analiz, preverjanj, razlag … Ne vemo, kam naj se obrnemo, pritožimo,” je ob tem povedala bralka.
Zakaj je Egipt na seznamu?
Egipt ima padajoče število okužb (v soboto so jih imeli 181), zato od začetka junija postopoma sproščajo omejitvene ukrepe. Tako so včeraj povečali maksimalno zasedenost hotelov, restavracij, kinodvoran in drugih turističnih točk s 50 na 70 odstotkov.
Pred enim tednom je zdravstveni minister po poročanju tujih medijev dejal, da do takrat delta različice v severnoafriški državi niso zaznali.
Zakaj se je torej Egipt znašel na seznamu in v kategoriji najbolj tveganih držav?
- je stopnja skupno prijavljenih primerov okužb v 14-dnevnem obdobju 500 ali več na 100 tisoč prebivalcev,
- obstaja povečana pojavnost bolj nevarnih različic virusa,
- za območja ni na voljo dovolj informacij za oceno epidemiološke situacije ali
- je število opravljenih testov v zadnjem tednu enako ali nižje od 300 na 100 tisoč prebivalcev.
Logar je dejala, da sezname držav potrjuje vlada na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), zato smo vprašanje, zakaj je Egipt na seznamu, naslovili še na NIJZ.
Drugače ne gre
V preteklosti so se že pojavili predlogi, da bi se spravljanju turistov v zagato izognili z uvedbo prehodnega obdobja, ko bi za potnike, ki so v času sprejema in uveljavitve že v tujini, ob vrnitvi veljali stari pogoji.
A po naših informacijah na notranjem ministrstvu o spremembi režima uveljavljanja odlokov ne razmišljajo (uradne odgovore sicer še čakamo). Logar je dejala, da je v epidemiji težko čakati z ukrepanjem. Delta različica se v zadnjih dveh tednih bistveno hitreje širi po Evropi, zato je hiter odziv ključen, meni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje