Vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je napovedala, da bomo v Sloveniji skladno s pozitivnim mnenjem Evropske agencije za zdravila začeli cepiti tudi otroke od 12. leta. Kdaj natančno se bo cepljenje začelo, še ni znano. Ker je cepiva dovolj, se lahko za drugi odmerek prijavijo tudi tisti, ki so covid-19 že preboleli.
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je izpostavila pozitivno mnenje Evropske agencije za zdravila za cepljenje otrok od 12. leta s cepivom podjetij Pfizer in BioNTech, ki ga bomo upoštevali tudi v Sloveniji.
“Odločitev je bila pričakovana,” je dejala. “Tako se bo tudi pri nas začelo cepljenje otrok od 12. leta, verjetno bi bilo smiselno, da bi to cepljenje najprej priporočili tistim otrokom, ki imajo kronična obolenja,” je dejala.
Na vprašanje, zakaj bi se morali otroci pri nas cepiti, je izpostavila primere sistemskih obolenj pri otrocih in skrb za vsesplošno precepljenost populacije.
“Že pri britanski različici virusa so v Veliki Britaniji opazili bistveno pogostejše zbolevanje otrok. Sicer je statistično gledano bolezen veliko blažja pri otrocih kot pri odraslih. Se je pa pri otrocih že pojavilo sistemsko obolenje, ki je sledilo okužbi z novim koronavirusom. Če seštejemo to z dejstvom, da bomo epidemijo omilili, če bo čim večji delež vsega prebivalstva precepljen, je gotovo smiselno, da se cepijo tudi otroci,” je dejala.
Več o poteku cepljenja otrok od 12. leta sicer še ni znano, uradno stališče o poteku bodo sprejeli na posvetovalni skupini, ki se bo sestala v tem tednu. Je pa Beović izpostavila, da se lahko “cepljenje otrok tako rekoč začne”, kmalu bodo sprejeli le določena priporočila.
Dva odmerka po želji tudi za prebolevnike
Ker je v Sloveniji trenutno dovolj cepiv, se lahko z dvema odmerkoma cepijo tudi tisti, ki so covid-19 že preboleli, čeprav to zanje zdravstveno gledano ni nujno.
“Strokovnega vzroka za to, da bi se morala oseba, ki je covid-19 prebolela, cepiti z dvema odmerkoma, v bistvu ni. Za zaščito zadošča, da se cepi z enim odmerkom, in to šest do devet mesecev po preboleli bolezni. To je strokovni razlog. Potem pa imamo številne težave ljudi, ki ne morejo potovati, ker določene države zahtevajo dva odmerka in poenotenja med državami še ni. Oseba se lahko cepi takoj po prebolelem covidu-19, obenem ne velja, da se ne bi smeli cepiti z dvema odmerkoma,” je pojasnila.
Statistika o stranskih učinkih “ni zelo zanesljiva”
Bojana Beović je odgovorila tudi na vprašanje o cepljenju s cepivoma proizvajalcev AstraZeneca in Janssen za mlajše od 40 let v povezavi z redkimi stranskimi učinki, kot so krvni strdki, ki se pri tej starostni populaciji lahko pojavijo v enem primeru od 50 tisoč.
Kot je pojasnila, Evropska agencija za zdravila navaja tovrstno statistiko, obenem pa stoji za stališčem, da gre za zelo redke neželene učinke in da njihova “pogostost pri določeni starosti in določenem spolu ni tako zanesljivo drugačna od pogostosti pri drugih skupinah”.
“Statistika o neželenih stranskih učinkih za osebe, mlajše od 40. let, ni zelo zanesljiva. Vendarle so neželeni učinki možni tudi pri starejših in moški populaciji. Ta razlika ni dobro utemeljena. Drugi razlog pa je, da je treba, če se že zgodi neželeni učinek, takoj ukrepati,” je pojasnila Beović.
Z vsaj enim odmerkom cepili 31,8 odstotka vseh prebivalcev
Po podatkih sledilnika covid-19 je bilo v Sloveniji do nedelje z vsaj enim odmerkom cepiva cepljenih 661.138 posameznikov, kar je 31,8 odstotka vseh prebivalcev. Z dvema odmerkoma je bilo cepljenih 402.685 posameznikov, kar je 19,3 odstotka vseh prebivalcev. Po nacionalni strategiji za cepljenje stremimo k temu, da bi bilo cepljenih vsaj 60 odstotkov vseh prebivalcev Slovenije.
“Življenje brez ukrepov je mogoče le ob kolektivni imunosti,” je navedla Bojana Beović in izpostavila, da je treba cepiti do 70 odstotkov prebivalstva. “Če tega ne bomo dosegli, bo treba ohraniti nekatere ukrepe,” je pojasnila. “Z ukrepi bomo vzdrževali normalno življenje,” je dejala.
V Sloveniji so na voljo cepiva proizvajalcev Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca in Janssen, izbira cepiva pa za zdaj zaradi količinskih in logističnih omejitev ni mogoča.
Kot je poročal RTV Slovenija, je bilo največ ljudi v Sloveniji cepljenih s cepivom proizvajalca Pfizer, in sicer 406.482 posameznikov. Sledi mu cepivo proizvajalca AstraZeneca, s katerim je bilo cepljenih 160.957 posameznikov.
Potek cepljenja v Sloveniji je določen z nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19. Več informacij o cepljenju, vključno s pogostimi vprašanji in odgovori, je dostopnih na platformi cepimo se. V nedeljo smo okužbo s koronavirusom potrdili pri 91 osebah, dve osebi s covidom-19 pa sta umrli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!