Covid-19: V petek 2.985 novih okužb, pozitivnih skoraj 40 odstotkov testov

Koronavirus 30. Okt 202110:22 > 13:21 0 komentarjev
Ljudje maske ulica, koronavirus, covid-19
Žiga Živulovič jr./BOBO

V petek je bilo ob 7.604 PCR testih potrjenih 2.985 okužb s koronavirusom. Pozitivnih je bilo skoraj 40 odstotkov opravljenih testov. V zadnjem tednu je bilo v povprečju vsak dan potrjenih 2.240 novih primerov.

V petek je bilo opravljenih 7.604 PCR testov in potrjenih 2.985 novih primerov okužbe s koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov znaša 39,3 odstotka.

Število aktivnih primerov trenutno po podatkih NIJZ znaša 26.656. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh znaša 1.263, povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh pa 2.240.

Hospitaliziranih je bilo 561 bolnikov, 132 se jih je zdravilo na intenzivni negi. Najmlajši bolnik, ki se zdravi v bolnišnici, je star 19 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa 34 let. Umrlo je devet covidnih bolnikov.

Narejenih je bilo tudi 32.514 hitrih antigenskih testov, njihove rezultate se potrjuje še s PCR testiranjem.

V četrtek je bilo opravljenih 6.790 PCR testov (814 manj kot v petek) in potrjenih 2.510 okužb (475 manj kot v petek). V bolnišnicah se je zdravilo 558 covidnih bolnikov, 424 jih je bilo na navadnih oddelkih, 134 pa na intenzivnih oddelkih.

Poklukar pred prazniki s prošnjo k upoštevanju pogoja PCT

Minister za zdravje Janez Poklukar je ob začetku prazničnega vikenda na državljane naslovil prošnjo k spoštovanju pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT). “Prosim in spodbujam vsakega posameznika, da ravnamo družbeno odgovorno, da sami zamejimo nenujne stike, še posebej z bolj ogroženimi posamezniki,” je pozval.

“Pred nami je praznični vikend, dan spomina na mrtve, ko se še posebej poklonimo svojim bližnjim in ljubljenim, ki jih žal ni več z nami. To je tudi čas, ko se običajno srečujemo tudi z bolj oddaljenimi sorodniki in znanci. Povsem naravno in prav je, še posebej po sedaj že skorajda dveh turbulentnih letih, da si želimo bližine soljudi,” je poudaril Poklukar, a ob tem opozoril, da je to odlična priložnost tudi za virus, da še bolj zaokroži in se razmnožuje.

Opomnil je na preobremenjenost bolnišnic, kjer zaradi zdravljenja covidnih bolnikov ukinjajo nekatere programe. Vse Slovence je pozval, naj se vedejo odgovorno in naredijo vse, kar je v njihovi moči, da preprečijo širjenje virusa.

Janez Poklukar
Borut Živulović/BOBO

Stanje v bolnišnicah alarmantno

#related-news_0

Epidemiološka slika se slabša, podatki niso spodbudni, v zadnjih dneh opozarjajo pristojni. Intenzivni oddelki so skoraj popolnoma polni, pravijo v ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru, v Mariboru pa dodajajo, da so razmere alarmantne.

Vodja oddelka intenzivne terapije na ljubljanski infekcijski kliniki Matjaž Jereb je v petek dejal, da lahko na intenzivni oddelek sprejmejo največ 62 bolnikov, kar je 11 več kot so jih zdravili v petek. “Kar bo več, bo katastrofa za ta prostor,” je povedal. Povečevanje števila postelj za bolnišnice prestavlja izjemen napor, je dejal strokovni direktor mariborskega UKC Matjaž Vogrin. “To za nas pomeni izjemen napor, saj kader in oprema, ki sta sicer namenjena obravnavi drugih bolnikov, ne morejo biti več uporabljeni tam, ampak jih potrebujejo za obravnavo covidnih bolnikov,” je rekel.

Kapacitete za covidne bolnike se povečujejo, med tem napovedujejo na vladi. S prihodnjim tednom bodo aktivirali tudi bolnišnico Topolšica.

Zaenkrat o zaprtju države ni bila sprejeta nobena odločitev, je včeraj na novinarsko vprašanje o tem, ali na vladi res razmišljajo, da bi uvedli kratek in popoln lockdown, odgovoril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. In dodal, da bo dodatne – najbolj rigorozne – omejitve treba sprejeti, ko bo zasedenih med 160 in 180 intenzivnih postelj.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!