V Sloveniji so do 21. junija potrdili najmanj 65 primerov okužb z različico delta. Ob 1.623 PCR-testih je bilo sicer v sredo potrjenih 23 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 1,4 odstotka. Umrl ni nihče.
V sredo je bilo ob 1.623 PCR-testih potrjenih 23 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 1,4 odstotka. Umrl ni nihče. Opravljenih je bilo tudi 17.704 hitrih antigenskih testov (HAT), vse pozitivne na HAT-teste pa preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. V bolnišnicah se zdravi 66 ljudi, od tega 16 na oddelkih intenzivne terapije. Iz bolnišnične oskrbe je bilo včeraj odpuščenih šest ljudi.
Da se število okužb z različico delta vse bolj veča, pa so opozorili v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Do 10. junija so odkrili pet primerov, do 21. junija pa že 60 primerov različice delta. Potrdili so tudi 48 primerov različice eta, 29 primerov različice beta, sedem primerov različice gama, v štirih primerih pa so potrdili različico jota, poroča STA.
Sledenje različicam SARS-CoV-2:
Od 1. 1. do 21. 6. 2021 smo v #NLZOH skupaj z @ukclj ter IMI potrdili naslednje različiče: pic.twitter.com/o60kqICpDT— NLZOH (@NLZOH_si) July 1, 2021
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh znaša 25, prav tolikšna je tudi 14-dnevna pojavnost okužb na 100 tisoč prebivalcev. Po oceni NIJZ imamo v državi trenutno 569 aktivnih okužb, od začetka epidemije pa smo potrdili 257.358 primerov okužb z novim koronavirusom. 831.331 ljudi je bilo cepljenih s prvim odmerkom, z vsemi odmerki pa 670.795.
Velika verjetnost, da se bo delta širila med mladimi in necepljenimi
Številne različice novega koronavirusa se zelo hitro širijo po vsem svetu, določene med njimi so po oceni NIJZ skrb vzbujajoče in zahtevajo takojšen odziv ter ustrezno ukrepanje. Ob tem izpostavljajo različico delta, za katero je velika verjetnost, da se bo širila predvsem med mladimi in ostalimi, ki še niso bili cepljeni.
Na podlagi do sedaj pridobljenih podatkov je različica delta namreč še bolj nalezljiva od drugih različic novega koronavirusa. Prve ocene Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni kažejo, da bo ta različica do konca avgusta predstavljala 90 odstotkov vseh okužb s koronavirusom na območju EU, so zapisali na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Skrb vzbujajoče je po navedbah NIJZ predvsem dejstvo, da lahko različica delta okuži tudi posameznike, ki so že prejeli prvi odmerek odobrenih cepiv proti covidu-19 od dveh. Spodbudno pa je, da tisti, ki so polno cepljeni, razvijejo visoko zaščito tudi proti tej različici. Po trenutno dostopnih podatkih različica delta prav tako ne povzroča porasta števila ponovnih okužb pri tistih posameznikih, ki so okužbo z novim koronavirusom že preboleli.
“Še vedno je precej oseb, pri katerih je prisotno tveganje za težji potek covida-19, zato še naprej poudarjamo in izpostavljamo doslednost pri spoštovanju zaščitnih ukrepov in pomen cepljenja kot ključna dejavnika za omejitev širjenja okužb in zaščito tistih, ki to najbolj potrebujejo,” so pozvali na NIJZ.
Vir: STA
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!