Izredne razmere v Romuniji: zaradi covida primanjkuje krst za umrle

Koronavirus 28. Okt 202123:08 > 23:12 1 komentar
Romunija
PROFIMEDIA

Zadnji val koronavirusa je hudo prizadel tudi Romunijo, kjer zaradi covida-19 vsak dan umre nekaj sto ljudi. Zaradi preobremenjenih bolnišnic bolnike na zdravljenje vozijo v druge evropske države, pogrebni zavodi pa imajo težave z zagotavljanjem krst za pokojnike.

Romunija je ena od vzhodnoevropskih držav, ki jo je zadnji val epidemije covida-19 najhuje prizadel. V zadnjem mesecu je v državi z 19,3 milijona prebivalcev vsak dan zaradi koronavirusa umrlo več sto ljudi.

Tamkajšnje oblasti so 19. oktobra poročale o kar 574 umrlih, kar je največje število v zadnjih dveh letih. Istega dne so v državi zabeležili tudi največ potrjenih primerov – 18.863, poroča Euronews.

Vzrok za visoko umrljivost je v nizki precepljenosti prebivalstva. Romunija in sosednja Bolgarija imata namreč najnižjo stopnjo precepljenosti v Evropski uniji.

Polno cepljenih je le 37 odstotkov Romunov, v sosednji Bolgariji pa le 25 odstotkov prebivalcev. Razlog za velik odpor do cepljenja je v nezaupanju v oblast in razširjenosti teorij zarote. Za primerjavo, v EU je polno cepljenih 75 odstotkov prebivalcev, v Sloveniji pa 53 odstotkov.

Romunija
Inquam Photos/Octav Ganea via REUTERS

V zadnjih dneh pa sicer tudi v Romuniji narašča zanimanje za cepljenje. “Porast števila cepljenih smo v teh dneh pričakovali. Po poletnem upadu, ki se je zgodil predvsem na račun izjemno dobrih epidemioloških razmer – takrat smo denimo imeli v prestolnici le po eno potrjeno okužbo na dan, nam je to omogočilo tudi postopno opuščanje epidemioloških ukrepov, zdaj pa zanimanje za cepljenje narašča,” je dejal Andrei Baciu, državni sekretar na tamkajšnjem ministrstvu za zdravje.

Zanimanje za cepljenje je zlasti nizko na podeželju, kjer živi 47 odstotkov prebivalcev, zato je vlada napovedala, da bo na teh območjih okrepila komunikacijo in cepilne akcije.

V državi primanjkuje krst

Vse več težav pa imajo v zadnjem mesecu tudi pogrebne službe. Sebastian Cocos, lastnik pogrebnega podjetja in predsednik združenja pogrebnih zavodov, je za Reuters povedal, da le s težavo zagotavljajo krste za pokojnike in stežka dohajajo povpraševanje po pogrebih. “Nekatere družine so samo v dveh tednih pokopale štiri družinske člane. In to ni lahko,” je opisal resnost razmer v državi.

Zaradi covida-19 v Romuniji vsakih pet minut umre en človek. Po besedah Cocosa, ki v pogrebnem sektorju dela že 12 let, imajo pogrebni zavodi 50 odstotkov več dela. Za vse, ki se še vedno ne želijo cepiti, pa ima naslednje sporočilo: “Ni primerjave za to, kar se zdaj dogaja. Vsem priporočam, da se cepijo, drugače boste končali pri nas.”

Zaradi prostorske stiske vozijo v druge države

Zaradi preobremenjenosti bolnišnic in vse večjega pomanjkanja zdravil je Bukarešta za pomoč zaprosila druge evropske države. Avstrija, Danska, Francija, Nizozemska in Poljska so državi poslale zdravila za intenzivno nego, ventilatorje, kisik in drugo medicinsko opremo. Moldavija in Srbija sta v Romunijo poslali tudi zdravniške ekipe. Več deset ljudi so zaradi prostorske stiske že prepeljali na zdravljenje v druge evropske države.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje