S koncem januarja se je končal vladni projekt, ki je družinskim zdravnikom in medicinskim sestram obljubljal finančne nagrade za cepljenje proti covidu-19. V stroki je projekt naletel na buren odziv, ocenili so ga kot etično spornega. Do konca projekta ministrstvo za zdravje ni prejelo nobenega zahtevka za izplačilo, so pojasnili za N1.
Vlada je konec oktobra napovedala poseben projekt, s katerim je želela spodbuditi precepljenost prebivalstva proti covidu-19. Družinskim zdravnikom in sestram, ki bi svoje paciente prepričali v cepljenje, so obljubili denarno nagrado.
Projekt je naletel na burne odzive. Predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktik.um Igor Muževič ga je ocenil kot etično spornega. “Problem stimulacije nekega medicinskega posega s finančnega vidika odpira Pandorino skrinjico medicine, v katero kot družba ne želimo zaiti,” je dejal. Menil je, da bi zaradi vladnega projekta lahko nastala bistveno večja škoda pri zaupanju, kakor je lahko morebitna korist zaradi nekoliko višje stopnje cepljenja.
Proti odločitvi ministrstva za zdravje so ostro protestirali tudi Mladi zdravniki, saj menijo, da bo “rušila zaupanje pacientov v zdravnike”. Družinski zdravnik iz okolice Celja, ki ni želel biti imenovan, je za N1 povedal, da tega denarja noče, saj bi raje imel čas za kakovostno obravnavo pacientov. V Zdravstvenem domu Vrhnika pa so zaposleni denimo soglasno odločili, da pri tem ne bodo sodelovali.
Zdravstvena stroka se je očitno okoli tega poenotila. V sklopu projekta, ki se je zaključil v ponedeljek, namreč ministrstvo za zdravje ni prejelo nobenega zahtevka oziroma računa za izplačilo, so pojasnili za N1.
Kakšne nagrade so obljubili zdravnikom?
Do nagrade v višini 10 odstotkov bruto plače bi bili upravičeni vsi družinski zdravniki, ki bi dosegli, da se v posameznem mesecu cepi od 20 do 49 pri njih opredeljenih pacientov oziroma če bi pri opredeljenih pacientih, starejših od 50 let, v posameznem mesecu cepili od 10 do 19 pacientov. Denarno nagrado v višini do 20 odstotkov bruto plače bi prejeli družinski zdravniki, ki bi v posameznem mesecu cepili od 50 do 79 pacientov, oziroma od 20 do 39 pacientov starejših od 50 let. Do nagrade v višini 30 odstotkov bruto osnovne plače pa bi bili upravičeni vsi družinski zdravniki, ki bi dosegli, da se v posameznem mesecu cepi najmanj 80 pacientov oziroma najmanj 40 opredeljenih pacientov, starejših od 50 let.
Dodatno nagrajevanje v obliki delovne uspešnosti lahko izvajalci uveljavljajo takrat, ko izkažejo vsaj 45 odstotkov opredeljenih pacientov, cepljenih s prvim odmerkom, ali vsaj 55 odstotkov opredeljenih pacientov, starejših od 50 let, cepljenih s prvim odmerkom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje