Od četrtka konec nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih

Koronavirus 13. Apr 202207:08 > 14. Apr 2022 00:19 3 komentarji
maska FFP2
PROFIMEDIA

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog strokovne skupine za covid-19, ki odpravlja obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih. Njihova nošnja bo v zaprtih prostorih tako po novem zgolj priporočena. Bo pa uporaba zaščitnih mask še naprej obvezna v zdravstvu in nastanitvah socialnega varstva. Odločitev je bila že objavljena v uradnem listu, veljati bo začela v četrtek.

Vlada je na dopisni seji sprejela določitev o uporabi zaščitnih mask. Te bodo obvezne le še na področju zdravstvene dejavnosti in pri tistih izvajalcih socialnovarstvene dejavnosti, ki izvajajo nastanitev. Zaščitne obrazne maske v zaprtih javnih prostorih ostajajo kot priporočilo. Vlada je določila tudi prenehanje ukrepa vzdrževanja medosebne razdalje in prenehanje ukrepa izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) v zavodih za prestajanje kazni zapora in prevzgojnih domovih.

Predlog je podala strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar, v kateri so odpravo obveznega nošenja zaščitnih mask v zaprtih prostorih predvideli, ko bi se na intenzivnih oddelkih sedem zaporednih dni zaradi covida-19 zdravilo manj kot 35 bolnikov. Glede na podatke ministrstva za zdravje je ta kriterij izpolnjen več dni.

Vlada med valovi epidemije večkrat spreminjala pravila

Spomnimo sicer, da je vlada z namenom preprečevanja širjenja epidemije covid-19 obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih prvič uvedla 30. marca 2020. Sprva je bilo dopuščeno namesto mask (tudi tistih iz blaga) nositi še druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela, pozneje pa je bila predpisana obvezna nošnja kirurških mask ali mask tipa FFF2. S 1. junijem 2020 je vlada obveznost nošenja zaščitnih mask v večini notranjih prostorih spremenila v priporočilo, 29. junija pa nošenje mask zopet določila kot obveznost.

Vlada je nato 17. septembra odločila, da bo od 19. septembra nošenje mask obvezno tudi na odprtih javnih prostorih, kjer se zbira veliko ljudi. Obvezno nošenje mask so določili tudi za učence od 7. razreda, ki naj bi maske nosili med poukom, prav tako vzgojitelji v vrtcih in vsi učitelji. Dan pred uveljavitvijo ukrepa je vlada zaradi velikega odpora učiteljev in staršev vzgojitelje in učitelje do vključno 6. razreda vključila med izjeme od obveznega nošenja mask.

maska
PROFIMEDIA

Zelo odmevna je bila 19. oktobra 2020 uvedena obvezna nošenja zaščitnih mask na prostem. Takratna državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant je naknadno pojasnila, da nošnja mask ne bo potrebna ob individualnih športih na prostem. Med valovi epidemije covida-19 je vlada nato še večkrat spreminjala pravila glede obveznega nošenja zaščitnih mask, a je obveznost nošenja mask vsaj v zaprtih javnih prostorih veljala večji del epidemije.

Ob nekaterih drugih ukrepih so bile maske kot vladni epidemični ukrep pri delu javnosti sprejete kot nedopusten poseg v njihove osebne pravice. Še posebej so nekateri nasprotovali obveznosti nošenja zaščitnih mask za učence in dijake.

Beović in Krek: Maske ključen zaščiten ukrep

Infektologinja Bojana Beović in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek sta danes zaščitne maske izpostavila kot enega ključnih ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije covida-19. Kot sta dejala v ločenih izjavah za medije, bi bila slika v preteklih valovih epidemije brez mask veliko slabša.

“To je naše osnovno orodje, ki ga uporabljamo pri stiku z bolniki, in ga bomo ohranili,” je povedala Beović. V populaciji je bil učinek nošenja mask po njenih besedah nekoliko manjši, ker so nekateri maske nosili napačno, ali pa so jih menjavali premalo pogosto. A gledano v celoti gre za metodo, ki preprečuje in zmanjšuje število prenosov koronavirusa med posamezniki, je poudarila.

Temu je pritrdil tudi direktor NIJZ Krek, ki je opomnil, da bi bila epidemična slika brez uporabe mask veliko slabša, kot je bila, še posebej v epidemičnih valovih pred množično dostopnostjo do cepiva proti covidu-19. Učinkovitost nošenja mask po njegovih besedah dokazujejo številni znanstveni članki in primerjalne študije, ki so pokazale večje število prenosov okužb s koronavirusom v okoljih, kjer mask niso nosili. Kot je dodal, je bil tudi sam nekajkrat v stiku z okuženo osebo, a se, ker je nosil masko, ni okužil.

Beović je izpostavila primer Avstrije, kjer so se v začetku marca odločili za sproščanje obveznosti nošenja mask, nato pa je ponovno prišlo do naraščanja števila primerov. V Sloveniji je trenutek za sproščanje boljši, saj na manjše število prenosov okužb vpliva tudi trenutno vreme, je dodala.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje