Sejšeli: 60 odstotkov cepljenih, okužbe še vedno naraščajo

Koronavirus 19. Maj 202114:51 > 15:15
Plaža
Tina Kosec/BOBO

Ena najbolj precepljenih držav na svetu se spopada z izbruhom covida-19.

Medtem ko druge države skušajo zagotoviti dovolj cepiv, pa se Sejšeli lahko pohvalijo, da so cepili več kot 61,4 odstotka prebivalstva.

To sicer še ni dovolj, da bi se širjenje novega koronavirusa ustavilo.

V zadnjem mesecu se število primerov na otočju v Indijskem oceanu povečuje, zato so oblasti uvedle dodatne omejitve v državi z 98.000 prebivalci. Podatki, objavljeni v četrtek, kažejo, da je trenutno okuženih več kot 2.700.

Po podatkih ministrstva za zdravje je od aktivnih primerov 33 odstotkov cepljenih.

Ker se Sejšeli kljub visoki precepljenosti še vedno spoprijemajo z izbruhom, se marsikdo sprašuje, ali nas bo cepljenje rešilo pred pandemijo.

Strokovnjaki in lokalne oblasti sicer pravijo, da izbruh ni znak, da cepiva ne delujejo, so pa Sejšeli opomnik, da se tudi države z visoko precepljenostjo ne smejo sprostiti.

Zakaj se okužbe širijo, ni znano

Pred dobrim mesecem so na Sejšelih zaradi uspešnega obvladovanja epidemije samozavestno odpravili omejitve za večino turistov.

Država, odvisna predvsem od turizma, je z majhnim številom novih okužb in množičnim cepljenjem znova odprla meje za skoraj vse tuje turiste, kar pomeni, da je lahko kdorkoli z negativnim PCR-testom v državo vstopil brez karantene.

To je bil ključen korak za državo, v kateri turizem neposredno ali posredno ustvari približno 72 odstotkov BDP in zaposluje več kot 30 odstotkov prebivalstva. Do takrat je država poročala o manj kot 3.800 primerih okužbe in 16 žrtvah covida-19.

Po podatkih ministrstva za zdravje, objavljenih na četrtkovi tiskovni konferenci, se je od takrat skupno število primerov več kot podvojilo: 9.184 okužb in 32 smrti.

Zakaj se okužbe širijo, ni znano, je pa minister za zunanje zadeve in turizem Sylvestre Radegonde dejal, da je bil virus verjetno že ves čas v državi in se je razširil, saj so se ljudje po cepljenju sprostili. Boljše sledenje rizičnim stikom in testiranje sta prav tako pomagala odkriti več primerov.

“V zadnjih mesecih so ljudje po cepljenju opazili, da okuženi ne zbolijo resno, nihče ne umre in ni težjega poteka bolezni,” je dejal. Ljudje na otokih, za katere je dejal, da imajo radi zabave, so se družili, ne da bi upoštevali varnostne ukrepe. “Sprostili so se.”

AstraZeneca
Leonhard Foeger/Reuters

Sejšeli se zanašajo na kitajski Sinopharm in Covishield, cepivo AstraZenece, ki je izdelano v Indiji. Od vseh v celoti cepljenih jih je 57 odstotkov prejelo cepivo Sinopharm, ki so ga dajali starim od 18 do 60 let, ostali, torej starejši od 60 let, so prejeli cepivo Covishield.

Od vseh pozitivnih primerov do 8. maja je bilo približno 37 odstotkov cepljenih, je sporočila vlada, čeprav ni podatkov, katero cepivo so prejeli. Vlada prav tako ni objavila podatkov o starosti bolnikov s covidom-19.

Približno 20 odstotkov vseh, ki so bili hospitalizirani, je bilo cepljenih, vendar niso imeli hujšega poteka bolezni, so v ponedeljek sporočili z ministrstva za zdravje. Od okuženih, ki so bili cepljeni, ni bil skoraj noben primer kritičen, skoraj nihče se ni zdravil na intenzivni negi in nihče, ki je bil cepljen, zaradi okužbe ni umrl.

Radegonde je v četrtek dejal, da sta v državi le dva bolnika na intenzivni negi.

“Zaključek je, da cepivi ščitita ljudi. Tisti, ki so bili cepljeni, ob poteku bolezni nimajo nobenih zapletov,” je dejal Radegonde.” Še vedno smo prepričani, da sta cepivi pomagali državi. Stvari bi bile lahko slabše.”

CNN se je za komentar obrnil na sejšelsko ministrstvo za zdravje in Agencijo za zdravstveno varstvo, a odgovora ni prejel.

​Kaj nam to pove o cepivih

Nekaterim se mogoče zdi, da je širjenje okužbe med cepljenimi dokaz, da cepiva niso učinkovita. Lokalne oblasti, strokovnjaki in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa pravijo, da so izkušnje Sejšelov na splošno v skladu s pričakovanji.

Čeprav je WHO odobril obe cepivi, nobeno cepivo ni 100 % učinkovito proti covidu-19 – AstraZeneca trdi, da ima 76-odstotno učinkovitost proti simptomatski bolezni in 100-odstotno učinkovitost proti težjemu poteku bolezni, medtem ko ima Sinopharm 79-odstotno učinkovitost proti simptomatski bolezni ali težjemu poteku, kažejo podatki večje mednarodne raziskave.

Dr. Richard Mihigo, koordinator programa za bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepivi, pri regionalni pisarni WHO za Afriko, je dejal, da se podatki Sejšelov ujemajo z dokazi, da so cepiva proti covidu-19 zelo učinkovita pri preprečevanju težje oblike bolezni, bolnišnične oskrbe in smrti.

“Dokler niso vsi zaščiteni, ni razloga, da se bolezen ne bi še naprej širila,” je dejal v elektronskem sporočilu in dodal, da skupine WHO še naprej pregledujejo podatke, ocenjujejo napredek in spremljajo trende v državi.

Michael Z. Lin, izredni profesor nevrobiologije in bioinženiringa na univerzi Stanford v ZDA, je pojasnil, da stopnja učinkovitosti cepiv pomeni, da bi bilo približno 20 odstotkov prebivalstva še vedno dovzetnih za virus, čeprav bi bili vsi cepljeni.

“Ne bo presenečenje, če se bodo nekateri z virusom še naprej okužili, tako necepljeni kot cepljeni,” je dejal.

Pozitivno pa je, da imajo cepljeni manj možnosti za hospitalizacijo kot necepljeni.

Seveda obstajajo vrzeli v podatkih – manjkajo ključne stvari, ki bi nam omogočile boljšo predstavo, kako delujejo cepiva.

Ni jasno, koliko je okuženih med tistimi, ki so cepljeni s Covidshieldom, v primerjavi s tistimi, ki so cepljeni s Sinopharmom.

Prav tako ni znano, katere različice krožijo ali kako razširjene bi lahko bile. Sejšelska tiskovna agencija je prejšnji mesec poročala, da je različica, ki so jo prvič potrdili v Južni Afriki, tudi na Sejšelih, indijski sev pa še ne. Radegonde je dejal, da so morda tudi druge različice, vendar jih zaradi omejenega testiranja genoma še niso zaznali.

Če je različica, ki so jo prvič potrdili v Južni Afriki, zelo razširjena, bi to lahko vplivalo na učinkovitost cepiva. Dokazano je namreč, da AstraZeneca zagotavlja le “minimalno zaščito” pred južnoafriško različico.

​Kaj to pomeni za življenje po cepljenju?

Sejšeli so opomnik, da se okužbe tudi po razširjenih cepljenjih verjetno ne bodo popolnoma ustavile.

Razpoložljiva cepiva lahko zmanjšajo število resnih okužb, čeprav morda ne bodo imela sterilizirajoče imunosti – popolne zaščite – proti covidu-19, je dejal Jeremy Lim, izredni profesor na šoli za javno zdravje Saw Swee Hock Nacionalne univerze v Singapurju (NUS).

“To je morda samo odsev, kako naivni ali neumno optimistični smo,” je dejal.

Toda Cassie Berry, profesorica imunologije na Univerzi Murdoch v Perthu, ugotavlja, da se razmere na Sejšelih ne bodo nujno odražale po vsem svetu.

Stopnja okužbe cepljenih ljudi bi bila lahko odvisna od številnih dejavnikov, vključno z vrsto cepiva, ki so ga prejeli, in genetiko prebivalstva. Kolektivna imunost bo hitreje dosežena v državah, ki uporabljajo cepiva z višjo stopnjo učinkovitosti, je dejala. Pfizer je na primer 90-odstotno učinkovit proti težjemu poteku bolezni.

Cepljenje proti covidu-19
Borut Živulović/BOBO

Lin je pojasnil, da je pridobivanje kakršnegakoli cepiva “bolj zaželeno”, kot pa ostati nezaščiten in izpostavljen enoodstotni stopnji smrtnosti zaradi bolezni. “Cepiva so zelo učinkovita pri preprečevanju smrti,” je dodal Lin. “Vsekakor je koristno, če dobite katerokoli cepivo, ki je na voljo, namesto da bi čakali na nekaj popolnega.”

Jennifer Huang Bouey, epidemiologinja iz kalifornijskega možganskega trusta RAND Corporation, je opozorila, da nima vsaka država možnosti dobiti enega najučinkovitejših cepiv – zlasti glede na temperaturno nadzorovano dobavno verigo, ki jo zahtevajo nekatera cepiva.

​Opozorilna zgodba

Sejšeli so zgodba o uspehu cepiv, pa tudi opozorilo, da cepiva niso univerzalno zdravilo in da morajo biti države previdne pri novih različicah in prenosu, je dejala Cassie Berry.

“Vsi tekmujemo za cepljenje, vendar se moramo vseeno spomniti, da varnostna razdalja, svež zrak in maske zelo dobro preprečujejo prenos okužb,” je pojasnila. “Menim, da bo vse še kar nekaj časa trajalo.”

Epidemiologinja Bouey je dodala, da se vse več zdravstvenih delavcev strinja, da cepiva, čeprav so ključnega pomena za lažji potek covida-19, ne bodo odpravila okužb ali izbruhov bolezni.

“Covid-19 ne bo nenadoma izginil. Najverjetnejše je, da bo svet moral z njim živeti,” je dejal profesor Lim s singapurske univerze.

Ker je bila turistična sezona na Sejšelih lani porazna, so se odločili za omilitev ukrepov. Radegonde meni, da je z razširjenim cepljenjem resno zbolevanje s covidom-19 manj zaskrbljujoče – bolj skrbi vpliv večjega števila primerov na gospodarstvo.

Do zdaj ni bilo nobenega vpliva – vsak dan na otok prispe približno 500 turistov, je dejal Radegonde, minister za turizem.

“Če bi se razmere poslabšale toliko, da turisti ne bi več prihajali, bi bila to velika skrb,” je dejal. “Sejšeli ostajajo odprti za obiskovalce. Dobrodošli so vsi. Tega nikakor ne nameravamo spremeniti.”

Kot kaže, so Sejšeli zavzeli stališče, da je za njih lažji potek bolezni sprejemljiv. Kljub temu bi morale države narediti več kot le cepiti, meni Lim. To bi vključevalo ustrezen nadzor meje, obsežno testiranje in bolnišnice, ki so sposobne obvladovati izbruhe.

Lin s Stanforda se strinja: “Ne morete kar tako vreči strategije javnega zdravja, čeprav ste že cepili 60 odstotkov prebivalstva.”

Avtor: Julia Hollingsworth, CNN
Prevod: Slađana Jakovac