Škotski raziskovalci so razvili revolucionarno tehnologijo: s pomočjo umetne inteligence natančno diagnosticirajo covid-19 zgolj v nekaj minutah. To je veliko hitreje kot PCR-testi, ki običajno vzamejo več ur. Nova tehnologija bi lahko pomagala državam, ki ob večjem številu okuženih zaradi hitro nalezljivega omikrona diagnostike ne zmorejo.
Za diagnosticiranje covida so raziskovalci z Univerze Zahodne Škotske uporabili rentgen. Nato so rentgenske slike primerjali z bazo 3.000 slik bolnikov s covidom, zdravih posameznikov in ljudi s pljučnico. Diagnozo so postavili z algoritmom globoke konvolucijske nevronske mreže, umetno inteligenco, ki običajno analizira slike, je objavila univerza.
Znanstveniki upajo, da bo nova tehnologija zmanjšala pritisk na zdravstvene sisteme, zlasti v državah, kjer so PCR-testi težje dosegljivi. Novo razvita tehnologija je pri potrjevanju okužb tudi hitrejša: PCR-testi običajno vzamejo vsaj dve uri, z umetno inteligenco pa je okužbo mogoče potrditi zgolj v nekaj minutah.
Tehnika, ki uporablja umetno inteligenco in rentgenske posnetke, je bila v obsežni raziskavi pri odkrivanju virusa 98-odstotno zanesljiva. Za potrjevanje primerov so škotski raziskovalci uporabili rentgenske posnetke, ki so že široko dostopni.
Države ne zmorejo obdelati naraščajočega števila PCR-testov
“Že dolgo obstaja potreba po hitrem in zanesljivem orodju, ki lahko potrdi okužbo s koronavirusom. To je postalo še bolj očitno s širjenjem omikrona,” je povedal vodja projekta in direktor raziskovalnega centra na univerzi Naeem Ramzan. Več držav ne zmore opraviti analize velikega števila PCR-testov, saj so diagnostična orodja omejena. Ta tehnika pa uporablja dostopno orodje za hitro odkrivanje virusa, je dodal Ramzan.
A simptomi covida na rentgenskih slikah niso vidni v zgodnjih fazah okužbe, je opozoril Ramzan. Zato ta tehnologija ne more v celoti nadomestiti PCR-testov. Vendar bi lahko bila ključna pri diagnostiki hujših primerov bolezni in bi lahko pomagala določiti, kakšno zdravljenje je potrebno, je povedal vodja projekta.
V prihodnje bodo raziskovalci razširili študijo in vanjo vključili večjo bazo rentgenskih slik, ki bodo narejene z različnimi modeli naprav. S tem bodo bolje tudi ocenili primernost pristopa v kliničnem okolju.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje