"V nekaj urah sem napolnil covid oddelek. Vsi sprejeti na kisiku so necepljeni. Utrujeni smo in frustrirani, pa se je šele začelo." Tako je stanje v celjski bolnišnici danes dopoldne, preden je po napornem dežurstvu odšel spat, opisal specializant infektologije Federico V. Potočnik.
Postelje, namenjene bolnikom s covidom-19, se hitro polnijo. Pred enim tednom je bilo hospitaliziranih 56 bolnikov, danes že 105. V bolnišnicah na vseh necovidnih oddelkih hitijo z operacijami, saj vedo, da bodo bolnike kmalu morali začeti zavračati.
Trenutno covidne bolnike sprejemajo štiri bolnišnice: UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in celjska bolnišnica. Zato da se lahko drugod posvetijo drugim bolnikom, ki potrebujejo nujne operacije in oskrbo. Toda kot kaže, bo treba kmalu postelje za bolnike s covidom-19 odpreti tudi v ostalih bolnišnicah. To pa pomeni manj prostora in kadra za druge.
“V naši bolnišnici so se kirurgi organizirali, da gredo še danes in jutri pomagat kolegom, ki operirajo. Čim več operacij želimo opraviti do ponedeljka, saj vemo, da bomo osebje kmalu morali premestiti na covidne oddelke,” je stanje v Splošni bolnišnici Celje opisal zdravnik, specializant infektologije, Federico V. Potočnik. “Jezen sem, ko slišim, da bomo morali bolniku z rakom povedati, da bo moral počakati na operacijo, ker se nekdo ni hotel cepiti.”
Vsi, ki so po okužbi s koronavirusom tako bolni, da potrebujejo bolnišnico in oskrbo s kisikom, so necepljeni, je dejal Potočnik. “Takoj ko se njihovo stanje popravi, jih pošljemo domov in potem spremljamo prek telemetrije, saj potrebujemo postelje za ostale.” Na oddelku imajo trenutno tudi enega bolnika, ki je bil cepljen. “Hospitaliziran je zaradi druge bolezni, a ker se je ob tem okužil še s koronavirusom, smo ga premestili k nam, da ne bi okužbe širil naprej.”
Strah, da bo samo še huje
Več kot je okuženih, večja je možnost, da se bo koronavirus znova začel širiti tudi po bolnišnicah. “Kaj je skupno vsem zdravnikom in medicinskim sestram, s katerimi sem govoril? Frustracija, siti in utrujeni smo. Pa komaj se je začelo,” je dejal mladi zdravnik.
V celjski bolnišnici imajo za zdaj le navadni oddelek za covidne bolnike, intenzivne terapije pa ne. Po vsaki operaciji, tako bolnikov z rakom, srčnih bolnikov kot vseh ostalih, je namreč mogoče, da bodo potrebovali intenzivno terapijo. “Postelje na intenzivi imamo zato rezervirane zanje, bolnike s covidom-19, ki se jim stanje začne poslabševati in predvidevamo, da bodo potrebovali predihavanje, pa zato premeščamo v Ljubljano.”
Že v ponedeljek naj bi oddelek za intenzivno terapijo bolnikov s covidom-19 odprli tudi v Celju. Prostora za druge bolnike bo tako vse manj.
“Ko bolnike vprašam, zakaj se niso cepili, povedo, da so bili ‘prepametni’,” je še povedal Potočnik. “Najbolj žalostno je, da imamo na voljo cepljenje, ki dokazano deluje in s katerim bi lahko to stanje preprečili. Ne razumem, zakaj ga nekateri zavračajo ali se ga bojijo. “Potem ko zbolijo, je vsem žal, da se niso cepili.”
Kot je znano, je zdravstvenih delavcev že zdaj premalo. “Bolnišnice se zadnje leto srečujemo s številnimi odhodi medicinskih sester na primarni nivo ali k zasebnikom. Skupaj z odsotnostmi zaradi dolgotrajnih bolniških in porodniških ter upokojitvami imamo trenutno nenadomeščenih 51 medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov,” so zapisali v celjski bolnišnici. “Prav tako imamo v času epidemije težave zaradi preobremenjenosti zdravnikov, zlasti zdravnikov internističnih strok. V dragoceno pomoč pri obvladovanju epidemije ter potrebni ločeni obravnavi covid in ostalih pacientov so nam zato v tem času naši specializanti.”
?Ravno z dežurstva: v nekaj urah sem napolnil covid oddelek, premeščali iz cele SLO, ker so kapacitete polne. Vsi sprejeti na kisiku so necepljeni. Kaj je skupno vsem zdravnikom/sestram, s katerimi sem govoril? Frustracija, siti in utrujeni smo. Pa komaj se je tole začelo. ? https://t.co/I99L9Vlgvb
— Federico V. Potočnik (@FVPotocnik) August 26, 2021
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje