Minister za zdravje Janez Poklukar se je sestal s predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman. Kot je napovedal minister, se bo s pismom obrnil na medicinske sestre in jih poskušal opolnomočiti s pravimi informacijami ter jih spodbuditi k cepljenju. O obveznem cepljenju zdravstvenih delavcev trenutno ne razmišljajo.
“Vesel sem današnjega srečanja z gospo Moniko Ažman, s katero sva na prvem mestu naslovila trenutno epidemiološko situacijo v Sloveniji. Kot veste, je vsak dan povsod po Evropi in pri nas vedno več delta različice, ki greni pogled v prihodnost. Pomembno je, da ko imamo izbiro, izberemo cepivo, in tako omogočimo, da bodo jeseni šole odprte in da bo zdravstvo delovalo,” je po srečanju s predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege povedal minister za zdravje Janez Poklukar.
“Tudi danes bom s pismom prosil vse medicinske sestre, da skupaj pristopimo k cepljenju in jim ponudimo prave informacije. Medicinske sestre nosijo tri, če ne štiri vogale našega zdravstva. So ob vsakem pacientu in to praktično vsak čas. Ne današnjega ne jutrišnjega zdravstva si ne moremo predstavljati brez njih. Za ves vložek v času epidemije in tudi zdaj, ko se spopadamo s posledicami in se pripravljamo na četrti val, se bi jim rad zahvalil,” je dodal.
“Ta trenutek ne razmišljamo o uvedbi obveznega cepljenja za zdravstvene delavce, čeprav se marsikje že pogovarjajo tudi o tem.”
minister za zdravje Janez Poklukar
“Strokovna organizacija, kot je zbornica, verjame v preventivo, v cepljenje, ki je pomemben vidik preprečevanja epidemije v nadaljnje. Z zgledom bomo zagotovili, da bomo lahko zadevo tudi uspešno izvedli. A zavedamo se, da potrebujemo strokovne odgovore na strokovna vprašanja, da bomo morda tudi še necepljene zdravstvene delavce ustrezno opolnomočili in jim dali odgovore na nejasnosti,” pa je povedala predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman.
V nadaljevanju je dodala, da so trenutno po ocenah nekje med 50 in 60-odstotno precepljenostjo pri zdravstvenih delavcih, a da verjame, da bodo v prihodnje te številke lahko dvignili. Kot je pojasnila, so identificirali skupino, ki je trenutno najslabše precepljena, in sicer je to starostna skupina okoli 30 let.
Poudarila je, “da kazanje s prstom na poklicno skupino, ki je nekoliko slabše precepljena, verjetno ne bo imelo pozitivnega učinka, zato moramo združiti moči, stopiti skupaj ter z ustrezno komunikacijo, z ustreznimi strokovnimi odgovori opolnomočiti vse tiste, ki so še skeptični”.
Donacija cepiva Egiptu
Poklukar je povedal še, da je vlada danes odločila, da bomo 250.000 odmerkov cepiva AstraZeneca donirali Egiptu. Pred tem je dejal, da je cepivo proti covidu-19 še vedno privilegij. “Kot vemo, je v Afriki trenutno ena najhujših epidemij in najslabša precepljenost. Egipt ima s prvim odmerkom na primer cepljenih samo 3,5 % prebivalstva.”
Na situacijo v Afriki je opozorila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Število okužb na celini se podvoji že vsakih 18 dni. K slabšanju razmer pripomore tudi slaba precepljenost, saj je v celoti zaščitenega le dva odstotka prebivalstva. Porast okužb beležijo v 16 državah, od tega so v desetih potrdili različico delta.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!