Šestdesetodstotna precepljenost prebivalstva verjetno ne prinaša življenja v jeseni, kot si ga želimo. Evropske države si prizadevajo za 70 do 75-odstotno precepljenost starejših od 12 let, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Dodaja, da so zdravstveni delavci izčrpani in izgoreli.
Minister za zdravje Janez Poklukar je ob obisku Zdravstvenega doma Metlika dejal, da je pred dnevi govoril z ministri za zdravje v državah članicah EU o načrtih za jesen in zimo.
Kot je povedal, so bile skupne ugotovitve ministrov, da 60 do 65-odstotna precepljenost prebivalstva verjetno ne prinaša življenja v jeseni, kot si ga želimo: brez omejitev in na način, kot smo živeli pred epidemijo. Širom Evrope si zato po njegovih besedah prizadevajo za 70 do 75-odstotno precepljenost starejših od 12 let.
“To je seveda mogoče tudi v Sloveniji, vendar pa moramo besedo solidarnost poenotiti oziroma jo razumeti kot sinonim za cepljenje. Solidarnost je sinonim za cepljenje in na ta način verjamem, da lahko ta trenutek ključna vloga znanosti, ki nam je dala cepivo, in pa požrtvovalno delo, da ne rečem herojsko delo zdravstvenih delavcev v zadnjem letu in pol, skupaj z našimi prizadevanji in koraki obradi sadove,” je dodal minister.
S sto tisoč cepljenih na teden lahko poskrbimo, da bomo pred jesenjo ustrezno precepljeni, je napovedal Poklukar. “Cepljenje je morda majhen korak za vsakega od nas, vendar je velik korak za javno zdravje in slovensko zdravstvo,” je dodal.
Precepljenost med zdravstvenimi delavci v Sloveniji je približno 70 odstotkov, pomembno višja pa je pri zdravnikih–90 odstotkov, je povedal minister. Najnižja je med podpornimi službami in med zdravstvenimi tehniki.
Zaradi delte težji potek bolezni pri mlajših
Poklukar je povedal, da iz Portugalske, kjer imajo ta trenutek četrti val okužb, pa tudi iz drugih EU držav izpostavljajo, da glede na prejšnje različice koronavirusa pomembno težje zbolevajo v starosti med 20 in 29 let. Prav tako v starostni skupini med 20 in 40 letom pogosto zboleli potrebujejo daljši čas, tudi več mesecev, za popolno rehabilitacijo. “Iz tega in tudi vseh ostalih vidikov je seveda še toliko pomembneje, da dosežemo ustrezno precepljenost,” je povedal Poklukar.
Analiza sekvenc koronavirusa v Sloveniji, ki jo je opravil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), je med 168 vzorci pokazala 148 pozitivnih vzorcev na delta različico oziroma 89 odstotkih vse sekvencioniranih vzorcev. Od teh je bilo 60 odstotkov vnesenih v Slovenijo iz drugih delov Evrope ali sveta, je povedal Poklukar.
Na srečanju v Metliki, kjer so se sestali predstavniki zdravstvenih domov na tem območju, so ugotovili, da je izrednega pomena, da v prihajajoči jeseni in zimi razbremenijo zdravstvo z vidika obvladovanja epidemije. “Zdravstveni delavci so izčrpani, so izgoreli,” je povedal minister in dodal, da si želijo, da ponovno začnejo opravljati delo, ki so ga opravljali pred epidemijo. Da se na primarnem nivoju osredotočijo v preventivo in izvajanje tistih kurativnih posegov oziroma pregledov, ki jih prebivalstvo na terenu potrebuje.
Tudi z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so sporočili, da je bila na oddelku intenzivne terapije obravnavana starejša mladoletnica, ki so jo sprejeli zaradi težkega poteka koronavirusne bolezni. Zdravljenje je bilo uspešno zaključene, zaradi varstva podatkov in zaščite mladoletnih oseb pa dodatnih informacij ne smejo posredovati.
V UKC Ljubljana potrjujemo informacijo, da je bila zaradi težkega poteka Covid na oddelku intenzivne terapije obravnavana starejša mladoletnica. Zdravljenje je bilo uspešno zaključeno.
Zaradi varstva osebnih podatkov in zaščite mladoletnikov dodatnih podatkov ne bomo razkrili.— UKC Ljubljana (@ukclj) July 19, 2021
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!