Pozivu k cepljenju in upoštevanju epidemioloških ukrepov za zajezitev koronavirusa so se pridružili starši otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki.
“Bolne otroke, ki morajo že zaradi narave zdravljenja biti izolirani, je epidemija še dodatno osamila. Otroci bi radi šli med ljudi,” je po pisanju Univerzitetnega kliničnega centra povedal oče Borut Hafner.
Pozivu k cepljenju in upoštevanju ukrepov se pridružujejo starši otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki. "Bolne otroke, ki morajo že zaradi narave zdravljenja biti izolirani, je epidemija še dodatno osamila. Otroci bi radi šli med ljudi," je povedal oče Borut Hafner.
— UKC Ljubljana (@ukclj) August 31, 2021
Cepljenje kot edino orodje zoper epidemijo
Da je Slovenija glede precepljenosti med najslabšimi v Evropi, je danes opozoril Pavel Poredoš, predsednik Slovenske medicinske akademije. Kot je pojasnil, je cepljenje, poleg preventivnih ukrepov, edino učinkovito orodje v boju z epidemijo. Dodal je, da se zavzema za obvezno cepljenje javnih uslužbencev — predvsem zdravstvenih in šolnikov. “Nedopustno se je necepiti, ko imamo na voljo učinkovito orodje, ki je zastonj, po drugi strani pa zahtevati, da davkoplačevalci plačujemo teste, ker nekdo misli, da je cepljenje nesmiselno,” je še opozoril Poredoš.
Tudi Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, je izpostavila dejstvo, da cepljenje v Sloveniji napreduje precej počasneje kot v drugih evropskih državah. Kot je še povedala, v zdravniških krogih trenutno poteka razprava, ali bi bilo glede na kritičnost razmer priporočljivo predlagati, da se uvede tudi splošno obvezno cepljenje proti covidu-19, in sicer za rizično skupino starejših od 50 let. “V Sloveniji poznamo obvezno cepljenje za otroke, o katerem je presojalo ustavno sodišče, ki je menilo, da ima država dolžnost, da zaščiti državljane pred tveganji, ki jih predstavljajo določene infekcijske bolezni. Mislim, da smo v enaki situaciji,” je še izpostavila.
Slovenija na repu Evropske unije
Če so spomladi pristojni napovedovali, da moramo do jeseni doseči do 70-odstotno precepljenost, je zdaj jasno, da cilja nismo dosegli. Slovenija se je v jesenski val epidemije podaja z manj kot 50-odstotno precepljenostjo. Z enim odmerkom se je po zadnjih podatkih cepilo 989.393 oziroma 47 odstotkov prebivalcev, z vsemi pa 902.437 oziroma 43 odstotkov.
Slovenija se glede precepljenosti uvršča na 22. mesto od 27 držav članic Evropske unije — za primerjavo, v Avstriji je polno cepljenih 57,46 odstotka prebivalcev. Na vrh seznama se je s 74 odstotkov polno cepljenih zavihtela Portugalska.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje