Tudi na ulicah Zagreba so v soboto protestirali nasprotniki covidnih ukrepov in potrdil, po poročanju medijev jih je bilo okrog 15 tisoč. Več novinarjev je poročalo o tem, da so jih skupine protestnikov ovirale med delom in žalile, novinarja televizije RTL pa so tudi fizično napadli.
Tudi v Zagrebu so danes protestirali nasprotniki covidnih potrdil in epidemioloških ukrepov. Več tisoč protestnikov, po poročanju portala Index.hr naj bi jih bilo 15 tisoč, je v hrvaško prestolnico prispelo z vseh koncev države.
Protestniki, ki so okoli 15. ure v dveh skupinah krenili proti osrednjemu zagrebškemu Trgu bana Jelačića, so od hrvaške vlade zahtevali ukinitev covidnih potrdil. Ta so v državi obvezna v zdravstvu, sociali ter državnih in javnih ustanovah.
Po mnenju protestnikov oblasti državljane, ki covidnih potrdil nimajo, protiustavno in protizakonito izključujejo iz družbenega življenja ter jim onemogočajo odhod na delo in študij ter odrekajo temeljno ustavno pravico do dela. Na protestu je policija sproti ustavljala promet in zapirala sosednje ulice.
Povedala je, da shod, ki se na družbenih medijih imenuje “Beli tihi marš”, ni prijavljen in da so udeleženci pod video nadzorom.
Udarci v glavo in rebra
Prišlo je tudi do incidenta, ko so protestniki na Trgu bana Jelačiča napadli poročevalca televizije RTL Gorana Latkovića. Novinar je povedal, da so ga napadli od zadaj in da je dobil dva udarca v glavo in rebra.
“To je naše delo, morali smo poročati,” je dejal za hrvaški N1. “Vse se je zgodilo v gneči med protestniki. Najprej se je začelo z besednimi napadi, nato s potiskanjem, potem pa sem dobil komolec v rebra in dva udarca v glavo. Sploh ne vem, kdo me je udaril, a bom vseeno vse prijavil policiji,” je pojasnil za medij.
Kasneje je na Twitterju zapisal, da se že počuti dobro.
Hvala svima na brizi. Dobro sam i nisam ozlijeden. Ovim putem zelim izraziti veliku podrsku svim kolegicama i kolegama koji su danas izvjestavali s prosvjeda, a bili su verbalno ili fizicki napadnuti.
Zbog borbe za slobodu svojih stavova i uvjerenja drugi ne moraju ispastati.— Goran Latković (@golatkovic) November 20, 2021
Policija z vozili blokirala vstop v stavbo HRT
Protestniki so žalili tudi druge novinarje in ovirali njihovo delo, kot je poročal hrvaški N1. O napadih je poročala ekipa Nove TV z novinarko Petro Buljan, pa ekipa hrvaške N1, ki je dejala, da so protestniki nanje glasno vpili, novinarka Al Jazeere Nikolina Zavišić, ki so ji med poročanjem v živo vzeli mikrofon, in novinarji hrvaške radiotelevizije. Napade sta ostro obsodila hrvaško novinarsko društvo in sindikat hrvaških novinarjev.
Del protestnikov se je s trga premaknil tudi pred stavbo hrvaške radiotelevizije (HRT). Tam jih je pričakala interventna policija, ki je z desetimi vozili blokirala prihod pred stavbo in vstop vanjo. Nekaj protestnikov je zahtevalo, da se z njimi sreča urednik HRT, ki bi protest in njihove zahteve prenašal v živo. Zahtevali so tudi pogajalca na strani policije in vztrajali, da je HRT “tovarna cenzure”, ki širi strah in propagando nasprotnikov, je poročal hrvaški N1.
Prosvjednici stigli ispred HRT-a, interventna policija sprječava ulazak. Više na: https://t.co/GlAXbVjSrH Foto: PIXSELL pic.twitter.com/w18HCfD7YS
— TV N1 Zagreb (@N1infoZG) November 20, 2021
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah zabeležili 5614 novih okužb s koronavirusom, umrlo je 65 ljudi, je danes sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Aktivno je okuženih skoraj 35.000 ljudi, med katerimi jih je 2542 na zdravljenju v bolnišnicah, respirator pa potrebuje 320 bolnikov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje