Vodilni epidemiolog v državi Mario Fafangel je poudaril, da je krvavo potrebno spoštovanje pogoja PCT. Zaradi cepljenja lahko toleriramo nekoliko višje številke dnevnih okužb kot prej, ampak v nedogled tako ne bo šlo, poudarja. In opozarja: odločevalci bodo v nekem trenutku posegli po zasilni zavori – zaprtju družbe.
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel je komentiral trenutno epidemiološko sliko v Sloveniji.
Včeraj smo potrdili 2.631 novih okužb, dan prej pa več kot 3.000, in sicer 3.166. Zdravniki opozarjajo, da so razmere v bolnišnicah hude, postelje za bolnike morajo že iskati. V tem valu zbolevajo mlajši, zbolevajo tudi huje, je včeraj povedal infektolog z ljubljanske infekcijske klinike Tomaž Vovko. Trenutno je v državi hospitaliziranih 547 bolnikov, na novo so jih po podatkih sledilnika sprejeli 87. V intenzivni terapiji leži 131 pacientov. Minister za zdravje Janez Poklukar pravi: “Če se krivulja ne bo obrnila, bom predlagal vsaj delno zaprtje družbe.”
“Epidemiološko stanje se slabša pri nas in drugod po Evropi. Slabša se pričakovano tudi zaradi narave tega virusa in več časa preživetega v zaprtih prostorih. Dnevne številke so visoke, a niso ključne za krojenje naše usode. Cepljenje je pri številkah v bolnišnici in umrlih doseglo svoje, ampak to ne pomeni, da lahko nadaljujemo v nedogled. Skrbi nas ta resigniranost, odločenost, da gremo v prekuževanje, ’tiste smrti, ki bodo, pač bodo’ … Odločevalci bodo v nekem trenutku posegli po zasilni zavori,” je povedal Fafangel.
“Upravljanje epidemije s strahom ima samo določen rok. Pomislite na lanskoletne občutke, ko ste hodili v trgovino, oseba za vami pa ni vzdrževala medosebne razdalje. Bilo vas je strah, tega strahu pa zdaj ni več, kar je razumljivo,” je nadaljeval.
Zasilna zavora je ‘lockdown’
“Zdaj imamo podatke, ki jih na začetku nismo imeli. Epidemiologi vam moramo povedati, kaj ti podatki pomenijo, saj so drugače ‘mrtvi’ in nimajo nobene rabe. Podatki pa pravijo, da trenutno res potrebujemo PCT in cepljenje. /…/ Potrebujemo brezplačno in dostopno testiranje, saj samo s cepljenjem ne gre. Nisem seznanjen, kaj bo s 1. novembrom, kaj bo pisalo v odloku, lahko pa vam povem, kaj je strokovno smiselno. To je spoštovanje osnovnih ukrepov – izogibanje druženjem, uporaba maske, to, da se ob prvih znakih bolezni izoliraš, se greš testirat in obvestiš svoje stike. Za to ne potrebuješ klica NIJZ, sam obvestiš svoje stike. Imamo tudi digitalno aplikacijo #OstaniZdrav. Vem, kaj boste rekli, saj je nihče ne uporablja. Res je, na tej poti smo. Lahko se pa odločimo drugače. Aplikacija je dostopna, jutri jo lahko ima vsak. Tista najbolj relevantna populacija je mlajša, digitalno pismena, ki je zelo aktivna pri prenosu okužbe v skupnosti,” je epidemiolog pozval k uporabi aplikacije, ki tudi službi NIJZ pomaga pri sledenju stikov.
“Če zasilni zavori damo ime, je to ‘lockdown’. To ni rešitev, je nekaj, v kar si potisnjen, ko ne ostane nič drugega. Če odločevalci po tem posežejo, naj bo tak, ki je za vse, ne selekcioniran le za nekatere, ker je drugače epidemiološko nesmiselno,” je Fafangel natančneje pojasnil “zasilno zavoro”.
PCT je orodje, ki ga krvavo potrebujemo
“Ko nas prosijo, da pokažemo PCT, moramo to narediti z nasmehom. Če še kdo ni opazil, smo v pandemiji, in to je orodje, ki ga krvavo potrebujemo,” je poudaril pomen pogoja preboleli, cepljeni, testirani. “Stoodstotna precepljenost je fatamorgana, moramo razumeti tudi tisti del populacije, ki tega ne bo želel, saj je javno zdravje prav to. Zaščititi je treba vse, tiste, ki se želijo cepiti, in tiste, ki se ne želijo.”
Pri bistveno višji precepljenosti lahko zdravstveni sistem dlje časa prenaša visoke številke dnevnih okužb. “Ker mi tega še nismo dosegli, lahko toleriramo višje dnevne številke, ampak si ne želimo priti do ekstrema,” je še povedal vodilni epidemiolog.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje