Zaradi rdeče cone morajo na onkologiji zmanjšati onkološko dejavnost

Koronavirus 24. Jan 202213:46 > 19:56 0 komentarjev
Onkološki inštitut
Na Onkološkem inštitutu se distancirajo od podjetja Biostile (Foto: Borut Živulović/ BOBO)

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so v petek vzpostavili rdečo cono za svoje hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo s koronavirusom. Trenutno obravnavajo tri. Ker je rdeče območje vzpostavljeno na kirurškem oddelku, na inštitutu opozarjajo, da bodo morali zmanjševati onkološko dejavnost.

Kot so na Onkološkem inštitutu zapisali v današnjem sporočilu za javnost, so bili zaradi slabšanja epidemiološke situacije v državi in vse večje zasedenosti covidnih postelj na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in tudi v drugih covidnih bolnišnicah na onkološkem inštitutu prisiljeni v vzpostavitev rdeče cone za njihove hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo s koronavirusom.

Skladno s predhodnimi načrti so jo organizirali na kirurškem oddelku E1, zaradi česar so morali preseliti nekaj ambulant. V tem trenutku je že okrnjena kirurška dejavnost, ob večji odsotnosti zaposlenih in širjenju posteljnih kapacitet za covidne bolnike pa bodo najverjetneje okrnjene še ostale dejavnosti.

“Situacijo bomo skrbno spremljali in sproti sprejemali potrebne ukrepe,” so napovedali. Bolnike in njihove svojce ob tem pozivajo, da v največji možni meri skrbijo zase in upoštevajo vse priporočene epidemiološke ukrepe.

Njihovo sporočilo za širšo javnost je, da je skrajni čas, da kot družba premislimo o svojih vrednotah, odgovornosti drug do drugega, in solidarnosti. “Vsi se moramo skupaj boriti proti virusu, če želimo zaščititi naše najranljivejše, kamor sodijo bolniki z rakom. Zato, prosimo, spoštujte ukrepe in se odločite za cepljenje. Iskreno verjamemo, da znamo stopiti skupaj, zato da se čim prej prebijemo čez ta peti val epidemije covida-19,” so še zapisali.

Onkološki inštitut je v tednu med 17. in 23. januarjem med zaposlenimi potrdil 62 okužb s koronavirusom, pri bolnikih pa 17 okužb.

Zamude in odpovedi poslabšujejo možnosti preživetja

V slovenskem združenju organizacij bolnikov z rakom Onko Net so glede zmanjševanja onkološke dejavnosti izrazili resno zaskrbljenost.

“Kljub velikemu pritisku okužb z omikron različico koronavirusa odločevalce ponovno prosimo in pozivamo, da naj na vse načine podprejo zaposlene v zdravstvu, posebej v onkologiji, in jim omogočijo nemoteno zdravstveno obravnavo onkoloških bolnikov. Zamude in odpovedi namreč bolnikom z rakom pomembno poslabšujejo možnosti dobrih izidov zdravljenja in preživetja,” so zapisali.

Ob tem so poudarili, da je obravnava bolnikov z rakom na onkološkem inštitutu v času pandemije, zahvaljujoč velikim naporom zaposlenih, vseskozi potekala nemoteno. Od zaključka prvega vala epidemije covida-19 so tekoče izvajali tudi vse tri državne presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka, so pojasnili.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!