Dijaki začenjajo prostovoljno samotestiranje na okužbo z novim koronavirusom v domačem okolju. Ni znano, kolikšen je interes med dijaki.
Samotestiranje dijakov bo potekalo prostovoljno in v domačem okolju, dijaki pa ga bodo izvajali vsakih sedem dni. Testirajo se tisti, ki še niso preboleli covida-19, tisti, ki so ga že in je od okužbe minilo več kot šest mesecev, in tisti, ki niso bili cepljeni. Za samotestiranje morajo biti učenci zdravi, brez znakov akutne okužbe dihal ali prebavil.
V primeru pozitivnega rezultata testa je treba o tem obvestiti osebnega zdravnika, ki šolarja naroči na PCR-test, na katerega dijak počaka doma v samoizolaciji. Če je pozitiven tudi izvid PCR-testa, naj starši o tem obvestijo tako osebnega zdravnika kot šolo.
Na šole so sicer poslali 180.000 testov, vendar ni znano, kolikšen je interes med dijaki.
“Samotestiranje naj poteka odgovorno”
Kot je v četrtek dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, so se po posvetih z epidemiologi, Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano in ministrstvom za izobraževanje ravnatelji ter predstavniki dijakov in študentov strinjali, da morajo storiti vse, da šolanje poteka v šoli.
Skupaj z epidemiologi in svetovalno skupino za covid-19 so tako sprejeli odločitev, da samotestiranje začnejo še v tem šolskem letu, s čimer se bodo pripravili tudi na morebitno poslabšanje razmer v jeseni.
Vindišar je dijake in učence sicer naprosil, da k samotestiranju pristopijo odgovorno. “Vsak od nas, tudi mlajše generacije, lahko vplivamo na potek epidemije, na to, kako bo naše življenje potekalo, kje se bomo učili. Samotestiranje je tudi dejanje medgeneracijske solidarnosti,” je dejal.
Začetek testiranja v osnovnih šolah še usklajujejo, saj še urejajo podrobnosti glede postopkov prepakiranja. “Nadejamo se, da bi začeli na začetku junija,” je dejal Vindišar.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!