Globalna pobuda za pravično razdelitev cepiv po svetu Covax se sooča s pomanjkanjem cepiv. Indija, ena od držav, kjer se je novi koronavirus zelo razširil, je namreč ustavila izvoz cepiv proizvajalca Serum Institute.
Mednarodni pobudi Covax za distribucijo cepiv po svetu primanjkuje 140 milijonov odmerkov cepiv, do konca junija pa ji bo predvidoma manjkalo 190 milijonov odmerkov. Mednarodni sklad za pomoč otrokom (Unicef), ki je glavni distributer cepiv v sklopu pobude, je zato skupino sedmih vodilnih gospodarstev na svetu (G7) pozval k donaciji cepiv.
Delitev odmerkov cepiv je po besedah izvršne direktorice Unicefa Henriette Fore »minimalen, osnoven in nujen« ukrep, ki bo preprečil, da bi revnejše države postale žarišča novega koronavirusa. Na problem neenakomerne porazdelitve cepiv po svetu opozarja tudi direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Drugi val širjenja bolezni covid-19 je Indijo še posebej prizadel. V državi, kjer živi več kot milijarda ljudi, so doslej potrdili skoraj 25 milijonov okužb, več so jih potrdili le še v ZDA. V Indiji je umrlo več kot 270.000 oseb s covidom-19.
Čeprav z dobavo Covaxu zamuja več dobaviteljev, je glavni razlog za manjko cepiv svetovne pobude odločitev Indije, da ustavi izvoz cepiva, ki ga je razvila AstraZeneca in ga proizvaja indijski inštitut Serum Institute. Serum Institute je cepiva Covaxu prenehal dobavljati marca, do konca leta pa naj bi po prvotnih načrtih Covaxu priskrbel približno polovico od dveh milijard cepiv, ki naj bi bile razdeljene letos.
Države G7 bi lahko prispevale več kot 150 milijonov odmerkov
Skupina držav G7, ki jo sestavljajo Francija, Italija, Japonska, Kanada, Nemčija, Združeno kraljestvo in ZDA, se bo sicer sestala junija. Po Unicefovih podatkih bi lahko države G7 pobudi Covax prispevale 153 milijonov doz cepiva, če bi junija, julija in avgusta donirale 20 odstotkov svojih zalog, še navaja Reuters.
Sedem afriških držav je že porabilo skoraj 100 % odmerkov, ki so jih dobile v sklopu Covaxa. Med njimi so Bocvana, Gana, Ruanda in Senegal, navaja BBC.
Med državami, ki so navedbah britanskega BBC naročile količino cepiva, ki presega potrebe cepljenja prebivalstva, so Kanada, Združeno Kraljestvo, Avstralija in ZDA ter Evropska unija. Francija se je zavezala, da bo do sredine junija donirala pol milijona doz cepiv, Belgija pa 100.000 odmerkov. Da bodo delile svoje odmerke, so se že zavezali tudi Španija, Švedska in Združeni arabski emirati.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!