Poslanska skupina Socialnih demokratov je na vlado naslovila pobudo v zvezi s sproščanjem epidemioloških ukrepov. V prvi vrsti se zavzemajo za ukinitev pogoja PCT povsod, razen v zdravstvu in socialnem varstvu. Obenem pa predlagajo tudi ukinitev karantene ob tveganih stikih ter prostovoljno izbiro pri uporabi zaščitnih mask in samotestiranju.
“Epidemiološka slika v Sloveniji se izboljšuje in čas je za vračanje v življenje, ki smo ga živeli pred pandemijo covida-19,” so uvodoma zapisali v poslanski pobudi SD, v kateri predlagajo ukinitev pogoja PCT v takšni obliki, kot se izvaja trenutno. Njegovo izvajanje naj bi se ohranilo le v zdravstvenem sistemu in v domovih za starejše občane. Predlagajo tudi ukinitev karanten, kot se izvajajo trenutno, prostovoljno nošenje mask in samotestiranje. Prav tako predlagajo ukinitev množičnih testiranj s hitrimi antigenskimi testi ter boljšo dostopnost do testov za samotestiranje. Kot zadnji predlog pa so na poslanski pobudi navedli “spoštljivo in strokovno komunikacijo z državljankami in državljani s poudarkom na preventivnih ukrepih za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni in pomenu prostovoljnega cepljenja proti nalezljivim boleznim”.
Poslanec Dejan Židan, ki je podpisan pod poslansko pobudo, je med drugim navedel, da je bila Slovenija med državami, ki so bile med epidemijo najslabše vodene. “Brez strategije, netransparentno in z visokim korupcijskim tveganjem, podpovprečno precepljenostjo, izgubljenim zaupanjem državljanom ter preveliko smrtnostjo,” je navedel in dodal, da je sedaj čas za sproščanje ukrepov in čim hitrejšo vrnitev v polno operativnost in dostopnost javnih zdravstvenih storitev.
Na vprašanje, kako bi ravnali v primeru morebitnega ponovnega zaostrovanja razmer, pa je Židan pojasnil, da bi v tem primeru zagovarjali ukrepe, ki bi jih predlagali epidemiologi, saj slednji o epidemiji vedo največ. Na današnji novinarski konferenci je sicer spregovoril tudi predsednik sveta stranke SD za zdravstvo Branko Gabrovec, ki je spomnil, da v Sloveniji več kot 100 tisoč ljudi nima izbranega osebnega zdravnika. V stranki so tako pripravili celovit program zdravstvene posodobitve, ki se dotika predvsem dostopnosti do sistema. Med drugim se bodo tako zavzemali tudi za krajšanje čakalnih vrsti in za to, da bo posameznik do prvega specialističnega pregleda lahko prišel v 30 dneh.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje