To so trije najbolj dramatični preobrati v zgodovini nogometa

Magazin 30. Jun 202419:27 1 komentar
Anglija - Slovaška, EURO2024
Fotografija je z EURO 2024. (Foto: Paul Childs/REUTERS)

Negotovost in vznemirljivost kot magneta privabljata ljudi na nogometne stadione in pred male zaslone. Neverjetno je, da se v 90 minutah (ali več) zgodi toliko, da si to zapomnimo za vse življenje. A kot radi rečemo: žoga je okrogla.

Ko že mislimo, da je vsega konec, nogomet najde način, da nas preseneti. Od veselja in navdušenja do razočaranja in frustracije – pravi čustveni vrtiljak.

Za mnoge je to več kot igra in več kot zabava. Vsak šport, ne le nogomet, namreč poskrbi za pobeg od vsakodnevne rutine, saj nas potegne v svet negotovosti in tveganja, hkrati pa nas združi in nam omogoča, da dihamo kot eno.

Ob evropskem nogometnem prvenstvu, ki poteka v Nemčiji, so se na 24sata.hr spomnili na nekaj najbolj neverjetnih trenutkov iz zgodovine tega športa.

Zahodna Nemčija – Madžarska, finale SP 1954, 3:2 (Bern)

Na prvem svetovnem prvenstvu v Evropi po drugi svetovni vojni, ki ga je gostila Švica, je Madžarska dominirala svetovnemu nogometu. Leta 1952 so bili olimpijski prvaki, leto pozneje so premagali Anglijo na Wembleyju s 6:3 in bili od maja 1950 neporaženi kar 31 tekem.

Gole so dosegali z lahkoto, preprosto so bili na drugem nivoju. Na SP so v skupini premagali Zahodno Nemčijo z 8:3 in Korejo z 9:0. Bili so seveda favoriti tudi za osvojitev naslova svetovnega prvaka.

Polfinale med Madžarsko in Urugvajem je zapisano v zgodovino kot eno najboljših v zgodovini svetovnega prvenstva. Madžarska je po podaljšku zmagala s 4:2 in tako prekinila niz neporaženosti Urugvajcev. Nemci so medtem ujeli vrhunsko formo in premagali Avstrijce s 6:1.

Horst Eckel
Horst Eckel z žogo iz SP v Bernu. (Foto: PROFIMEDIA)

Vse je bilo nared za veliki finale med Madžarsko in Zahodno Nemčijo. Navijači so bili prepričani, da bo čarobnost takratne madžarske ekipe delovala še naprej. Po osmih minutah so res vodili že z 2:0. Toda v nepozabnih 10 minutah so se Nemci z dvema goloma vrnili v igro. To pa še ni bilo vse …

Potem ko so Madžari zadeli vratnico, je Helmut Rahn šest minut pred koncem zadel za zmago. Madžarskemu vratarju je namreč zdrsnilo na mokri travi, ko je poskušal pobrati žogo.

Presenečenje je bilo tako veliko, da so finale poimenovali čudež v Bernu. O tej tekmi je napisanih celo več knjig, posneli pa so tudi film z naslovom Das Wunder von Bern (Čudež v Bernu).

Milan – Liverpool, finale Lige prvakov 2005, 3:3 (Istanbul)

Milan je tekmo začel neverjetno. Že v prvem napadu je Pirlo zadel iz prostega strela, Maldini pa je z volejem premagal vratarja Dudka. Milanov udarni trio (Crespo – Ševčenko – Kaka) je deloval ubijalsko, Liverpool ni mogel čisto nič.

V 39. minuti je Milan zadel še drugič, pred koncem polčasa pa še tretjič. V prvem polčasu je bil angleški klub na tleh, Milan pa na avtocesti do naslova.

Slavje Liverpoola
Slavje Liverpoola proti Milanu. (Foto: PROFIMEDIA)

Navijači Liverpoola so že obupovali, a drugi polčas je prinesel popoln preobrat, največjo in najbolj spektakularno vrnitev v zgodovini nogometa. V zelo kratkem času, natančneje v sedmih minutah, je Liverpool izenačil. Ekstaza za navijače!

Nato so sledili podaljški, vratar Dudek pa je “zaklenil” svoj gol. Pravzaprav je na tej tekmi po mnenju mnogih zabeležil dve najboljši obrambi v karieri tik ob koncu podaljška. Nato pa loterija – enajstmetrovke.

In kdo je slavil? Angleži.

Barcelona – PSG, osmina finala Lige prvakov 2017, 6:1 (Barcelona)

Nikomur še ni uspelo to, kar je tisto noč uspelo Barceloni. Na Camp Nou so premagali PSG s 6:1, potem ko so pred tem v Parizu izgubili s 4:0. Golov je bilo preveč, da bi vsakega do potankosti opisali, a prav zagotovo se te tekme spomni vsak nogometni navdušenec.

Neymar in Messi
Neymar in Messi v zlatih časih Barcelone. (Foto: PROFIMEDIA)

Na velikih tekmovanjih, kot je evropsko prvenstvo, ki trenutno poteka v Nemčiji, je napeta prav vsaka tekma, a to je čar nogometa. Žoga je okrogla! Če ste se odločili dramo spremljati v živo, pa le sklenite turistično zavarovanje, saj vas le to zaščiti pred vsemi šoki na potovanju.